Yaz aylarında su tüketimine dikkat

Yaz aylarında su tüketimine dikkat

ABONE OL
Ağustos 15, 2023 03:00
Yaz aylarında su tüketimine dikkat
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Suyun tüketilen yiyeceklerin bedende işlenmesi, beden sistemlerinin çalışması, ziyanlı hususların bedenden atılması, beden ısısının düzenlenmesi ve iç organların korunması üzere çok değerli işlerde misyon aldığını lisana getiren Diyetisyen Nesrin Kuran, “ Ayrıyeten su tüketimi bedenimiz için gerekli olan kalsiyum, magnezyum ve flor üzere temel mineralleri de sağlamaktadır. Tüm bunların aksamadan yerine getirilmesi bedenimizde su istikrarının korunması ile mümkündür. Bedenin su istikrarı; teneffüs yoluyla, idrarla, terle ve dışkıyla atılan suyun (yaklaşık 2,5 litre), içecekler ve yiyeceklerle alınan su ile yerine konmasıdır. Bedenden atılan suyun yerine konmaması sonucu beden su istikrarı bozulmaktadır. Bu durum bilhassa bebeklerde sıhhat açısından hayli tehlikelidir.” dedi.

“HER GÜN EN AZ 8 SU BARDAĞI SU İÇİLMELİ”

Günlük su muhtaçlığının bireylere ve durumlara nazaran farklılık gösterse de gün içerisinde en az 8 su bardağı su içilmesinin önerildiğini söz eden Diyetisyen Nesrin Kuran, Erzurum Sıhhat Müdürlüğü Halk Sıhhati Bülteni’ndeki açıklamalarına şöyle devam etti, “Su gereksinimini etkileyen en kıymetli faktörlerden biri sıcaklıktır. Sıcak havaların hakim olduğu yaz aylarında su ihtiyacı artmaktadır. Bu yüzden yaz aylarında tükettiğimiz su ölçüsüne bilhassa dikkat etmeliyiz.

Yaz aylarında bedenimiz için daha âlâ bir sıvı istikrarı sağlamak ismine; su tüketimimizi artırmalı, suyu her vakit görünür bir yerde bulundurmalı, susama hissini beklenmeden su tüketmeli, uyanınca ve uyumadan evvel 1 bardak su içmeli, her idrar sonrası 1 bardak su içmeli, sıvı gereksinimim karşılamak için aromalı, pazlı, şekerli içecekler yerine birinci olarak suyu tercih etmeli, sıcak havalarda susama hissini artıracak baharatlı besinler ve paketli yiyecekler yerine sindirimi kolay, posalı, su içeriği yüksek besinleri tercih etmeli, çay ve kahve üzere içeceklerin tüketimini azaltmalı, ağır fizikî aktivite yaparken su tüketimi artırmalı ve uzun aralık seyahatlerde su tüketimini artırmalıyız.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.