Yapay Zekânın Başkanları TR AI Week’te Buluştu

Yapay Zekânın Başkanları TR AI Week’te Buluştu

ABONE OL
Ekim 31, 2022 05:21
Yapay Zekânın Başkanları TR AI Week’te Buluştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Yapay Zekâ İnisiyatifi’nin, Türkiye’deki “yapay zekâ” farkındalığını artırmak ve ekosistemi genişletmek ismine bu sene üçüncüsünü düzenlediği, 5 gün boyunca 87 oturumda 11 farklı ülkeden 130 konuşmacının yer aldığı Türkiye Yapay Zekâ Haftası (TR AI Week2022) sona erdi.

Hayatımız Yapay Zekâ

“Hayatımız Yapay Zeka” temasıyla gerçekleştirilen ve ağır ilgi gören Türkiye Yapay Zeka Haftası’nda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi gibi kamu kurumu yetkilileri ile ABD, Çekya, Kanada, Hollanda, İsrail ve Singapur gibi pek çok ülkeden yapay zekâ başkanları, Unicorn’lar; bankacılık, güç, üretim ve perakende kesimindeki pek çok şirketten yapay zeka uzmanları ve üst seviye yöneticiler; Czech Technical University, Tilburg University, Vector Institute,University of Ottowa, Alberta Machine Intelligence Institute (Amii), İstanbul Teknik Üniversitesi üzere eğitim ve araştırma kurumlardan akademisyen ve uzmanlar çeşitli oturumlarda yapay zekâ uygulamalarını anlattı.

Yapay Zekâ Hayat Kurtarmak için Kullanılmalıdır

ING Türkiye ana sponsorluğunda, Etiya, Hewlett Packard Enterprise, Huawei, SAP,Turkcell, VeriPark, üzere alanında önde gelen firmaların dayanağıyla gerçekleştirilen Türkiye’nin en kapsamlı online yapay zekâ aktifliği, Türkiye Yapay Zekâ Haftası 24 Ekim’de başladı. Aktifliğin açılış konuşmasında Halil Aksu “Yapay zekâ bugünlerde dünyanın en kıymetli teknolojisi olduğunu söyleyebiliriz. 2010’lu yıllara damgasını vuran yapay zekâ, 2020’li yıllarda da gelişmeye ve yaygınlaşmaya devam edecek. Hayatımız yapay zekâ sloganı çok yanlışsız. Yapay zekâ bilhassa hayat kurtarmak için kullanılmalıdır. Madencilik alanında artık kazalara ve ölümlere son verilmelidir. Sıhhat alanında tabiplere yardımcı olmalı, hayatlar kurtarmalı, insanlığın hastalıklardan çektiğine son verilmelidir. Ayrıyeten birinciyim ve güç krizlerinin de tahlili yapay zekâ dayanağıyla olacak ve önümüzdeki yıllarda heyecan verici gelişmeler görmeye devam edeceğiz.” dedi.

Yapay Zekâ Teşebbüsü Sayısı 275’e Ulaştı

Son yıllarda Türkiye’de yapay zekâ girişimciliğinde bir patlama yaşandığına dikkat çeken Halil Aksu 2017’de yapay zekâ alanında 24 tane teşebbüs varken, Ekim 2022 itibariyle 275 yapay zekâ teşebbüsüne ulaşıldığını açıkladı.

Türkiye’nin Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi

TC Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Dr. Ali Taha Koç konuşmasında “Türkiye’nin Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi hakkında değerli bilgiler paylaştı.

Strateji kapsamında 6 ana önceliğimiz var. 24 maksadımız ve 119 önlemimiz bulunmaktadır. Buradaki mottomuz ise “Küresel Ölçekte Yapay Zekâ” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.