Uzmanı uyardı: Serinlemek için tercih edilen havuzlar hastalık saçıyor!

Uzmanı uyardı: Serinlemek için tercih edilen havuzlar hastalık saçıyor!

ABONE OL
Ağustos 2, 2023 09:00
Uzmanı uyardı: Serinlemek için tercih edilen havuzlar hastalık saçıyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aşırı sıcakların tesiri altında olan ülkede vatandaşlar serinlemenin yollarını ararken, özelikle çocuklar başta havuz olmak üzere parklarda bulunan fıskiyeli yerlerde serinlemek için altına geçip suya giriyor.

Prof. Dr. İlyas Yolbaş ise, hijyen şartları uygun olmayan havuzların tehlike saçtığını belirterek, ailelere ihtarda bulundu. Çocukların serinlemek için girecekleri havuzların pak olması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Yolbaş, bu havuzların çeşitli hastalıklara neden olduğunu söyledi. Temmuz ayı ile bir arada ülkede bunaltıcı sıcaklıkların yükseldiğini belirten Dr. Yolbaş:

“Artık maalesef çocuklarda serinlemek için havuzları tercih ediyorlar. Havuzlar içerisinde özel havuzlar var, site havuzları ya da hiç inançlı olmayan parklarda fıskiyeli havuzlar var. Alışılmış bunlar da birçok probleme neden olabilmektedir. Bilhassa inançlı havuzlarda çocuklar yüzmedikleri vakit kulak enfeksiyonları, göz enfeksiyonları, bağırsak hastalıkları, parazit hastalıkları epeyce ağır bir biçimde görünebilmekte” sözlerini kullandı.

“YAZ AYLARINDA BİZLER ISHAL HADİSELERİNİ ÇOK GÖRMEKTEYIZ”

Bazen bu hastalıkların çocuklarda önemli hastalıklara neden olabildiğinin altını çizen Dr. Yolbaş, “Bu nedenle bizim ailelere tekliflerimiz öncelikle pak havuzlarda yüzmeleri gerekmektedir. Özel havuzlar, site havuzları bunlarında sistemli bir halde temizlenmesi lazım.

Şehir merkezlerinde su birikintileri olabiliyor katiyetle çocukların buralarda yüzmesini istemiyoruz. Yaz aylarında bizler ishal hadiselerini çok görmekteyiz. Bunun birden fazla da havuz kaynaklı olabiliyor” diye konuştu.

Anzele Parkı’nın süs havuzuna serinlemek için girdiğini söyleyen Agit Turakcı, burada boğulma düzeyinin yüzde sıfır olduğunu, kimsenin hastalanmadığını, suyun daima aktığını söyledi.

Sıcaklardan ötürü yüzmeye geldiğini söyleyen Mehmet Başeğmez de, öteki talihleri olmadığını aktararak, “Ya Dicle Nehri’nde boğulacağız ya da burada yüzeceğiz. Su biraz soğuk lakin alışıyoruz. Tertemiz su var. Buradaki su akıyor. Yüzmeyi bilenler burada boğulmaz” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.