Türkiye’nin Birinci Keşif Yerleşkesi Gaziantep’te Açıldı

Türkiye’nin Birinci Keşif Yerleşkesi Gaziantep’te Açıldı

ABONE OL
Ekim 23, 2022 00:12
Türkiye’nin Birinci Keşif Yerleşkesi Gaziantep’te Açıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli Teknoloji Atılımı vizyonuyla bilim ve teknolojiyi harmanlayarak geleceğimizin yapı taşları olan çocuklarla buluşturmak emeliyle hayata geçirilen Keşif Yerleşkesi Türkiye’de birinci kere Gaziantep’te açıldı. Deney düzenekleri üzerinden eğitim vermeyi atölye eğitimiyle birleştirerek kendine has bir eğitim modeli sunan keşif yerleşkesinin yeni eğitim yılı açılışına Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin, T3 Vakfı Müdürü Ömer Kökçam, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Dr. Türkay Dereli, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, Gaziantep Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Yasin Zirve, öğrenciler ve aileler katıldı.

Geleceğin kaşifleri Keşif Kampüsünde

Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Teknoloji Kadrosu Vakfı, Gaziantep Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi ve Gaziantep Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle kurulan Gaziantep Keşif Yerleşkesinde bilim, teknoloji ve toplumsal alanları içeren 8 tema üzerine heyeti özgün atölye ve keşif alanları bulunuyor. Öğrenciler Tabiat, Fizik, İnsan Bilimleri & Kimya, Teknoloji, Matematik, Astronomi & Havacılık, Şahsî Gelişim ve Destekleyici Eğitim (sanat, müzik) temalarında eğitimlerin verildiği atölye ortamlarına ve keşif alanlarına katılıyor.

384 saatlik özgün müfredat

Hafta içi okul kümelerine “Eğitimde Farklı 1 Gün” sloganıyla hizmet verecek olan Keşif Yerleşkesi öğrencilerin bu merkezdeki atölyelerden faydalanmasına imkan sağlıyor. Buna ek olarak, hafta sonu ise yazılı ve uygulama imtihanı olmak üzere 2 evreli imtihanla seçilmiş 4. ve 5. sınıf öğrencilerine 2 sene boyunca fiyatsız 384 saatlik özgün bir müfredat kapsamında eğitim imkanı sunuyor.

Gaziantep Keşif Yerleşkesinde 2022 Nisan ayında 2 kademeli olarak gerçekleştirilen ve 12.975 kişinin katıldığı yazılı imtihan evresini muvaffakiyetle tamamlayan 641 öğrenci proje imtihanına katılmaya hak kazanırken, yazılı ve uygulama imtihanını muvaffakiyetle tamamlayan birinci 264 öğrenci de keşif yerleşkesi öğretmeni olma hakkını elde etti.

Yaz okulu ve kış okulu üzere programlarla kişisel olarak katılmak isteyen öğrencilere farklı eğitim paketleri sunan Gaziantep Keşif Yerleşkesi tematik atölyelerde bilim alanlarında sorgulama ve keşfetmeye dayalı eğitim verirken; bunlara ek olarak çeşitli sanat ve ferdî gelişim eğitimleriyle öğrencilerin toplumsal ve duygusal alanlarda da gelişimini destekleyici atölye çalışmaları yapıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.