Türkiye’den Boğaz’da bekleyen tahıl gemileri için seyir riski uyarısı

Türkiye’den Boğaz’da bekleyen tahıl gemileri için seyir riski uyarısı

ABONE OL
Kasım 1, 2022 22:48
Türkiye’den Boğaz’da bekleyen tahıl gemileri için seyir riski uyarısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye, Rusya’nın tahıl muahedesini askıya almasının akabinde, İstanbul Boğazı’nda kontrol için bekleyen tahıl gemilerinin “seyir riski oluşturduğu” uyarısı yaptı.

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, BM Güvenlik Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nün bir muvaffakiyet olduğunu ve devam etmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye ve BM’nin arabuluculuğunda varılan mutabakatla şimdiye kadar 9,5 milyon ton tahıl ve besin ihracatının gerçekleştiğini belirten Sinirlioğlu, bu mutabakatla birebir vakitte besin fiyatlarının düştüğünü söz etti.

Sinirlioğlu, mutabakat sayesinde BM Dünya Besin Programının birtakım ülkelere kıtlık başlamadan müdahale edebildiğini, Afganistan’dan Etiyopya’ya, Somali’den Yemen’e dünyanın dört bir yanında çocukların Karadeniz Tahıl Teşebbüsünden faydalandığını aktardı.

Kış yaklaşırken mutabakat sayesinde yapılabilen tahıl ve besin ihracatına daha fazla gereksinim duyulacağına işaret eden Sinirlioğlu, besin fiyatlarının artmasının yüksek enflasyon nedeniyle halihazırda güç durumda olanları daha fazla etkileyeceğini vurguladı.

Sinirlioğlu, “Bu sabah lokal saat itibariyle İstanbul etrafında kontrol için bekleyen yüklü 97 gemi ve gelen 15 gemi var. İstanbul Boğazı etrafında demirleyen gemiler seyir riski oluşturuyor.” sözlerini kullanarak, gemilerin hareket edebilmesi için Türkiye’nin BM ile çalıştığını lisana getirdi.

Ukrayna ve Rusya’nın eserlerinin dünya pazarına ulaştırılabilmesi için varılan iki muahedenin uygulanmasının önündeki pürüzlere tahlil bulunması gerektiğinin altını çizen Sinirlioğlu, Türkiye’nin hem tahıl mutabakatı, hem de savaşın sona ermesi için eforlarını sürdürdüğünü kaydetti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.