Türkiye’de birinci sefer metaverse ortamında ders verildi

Türkiye’de birinci sefer metaverse ortamında ders verildi

ABONE OL
Kasım 24, 2022 01:00
Türkiye’de birinci sefer metaverse ortamında ders verildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin üniversite bünyesindeki birinci metaverse platformu kuruldu

Türkiye’de birinci kere Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) tarafından eğitim alanında hizmet verecek bir metaverse platformu kuruldu. Öğrencilerin sanal ortamda eğitim aldığı platformun birinci dersi ise üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz tarafından dijital avatarlar aracılığıyla verildi.

Milyonlarca dolar yatırımın yapıldığı ve 3 boyutlu sanal cihanlar manasına gelen metaverse teknolojisi, Türkiye’de birinci defa eğitim alanında kullanılmaya başlandı. Akademisyen ve öğrenciler tarafından geliştirilen ‘YTU Starverse’ isimli metaverse platformu, büsbütün üniversite bünyesindeki sunucular ve altyapı kullanılarak tasarlandı. Proje, üniversitenin bünyesinde kurulan YTU Reality Lab laboratuvarının yürütücülüğünü yapan Doç. Dr. Ertan­ Toy’un koordinatörlüğündeki araştırma takımı tarafından ve bilimsel araştırma projeleri uyum ünitesinin dayanağıyla gerçekleştirildi. Yeni teknolojiler aracılığıyla eğitim kalitesinin arttırılmasının hedeflendiği YTU Starverse’te; öğrencilerin ders alabileceği sınıfların yanı sıra, kültürel aktivitelerin gerçekleştirileceği bir müze, sanat galerisi ve kütüphane üzere yapılar bulunuyor. ‘İnovasyon ve Girişimcilik’ bahisli birinci dersin verildiği Metaverse ortamında öğrenciler birinci dersi üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz’dan aldı. Rektör ve öğrencilerin seçtikleri dijital avatarlarla yapılan ders YouTube’dan canlı olarak yayınlandı.

“20 Kişilik Takım Gece Gündüz Çalıştı”

YTU Starverse platformunun açılışını yapan YTÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, inovasyonun önderlerle takipçiler ortasındaki farkı belirlediğini ve başkan bir kişi ya da kurum olmak için de inovasyon yapmanın da zarurî olduğunun altını çizdi. Yılmaz, “İşimiz, eğitim ve Ar-Ge konusunda da inovasyon yapmak. Üniversitelerin kendi eserlerini üretebiliyor olması lazım. Günümüz dünyası ve gençliğinin gittiği diğer bir alan var. Öteki bir teknolojiden bahsediyoruz. Bu da blockchain sistemleri, NFT’ler, metaverse düzlemler. Teknolojinin gittiği bu alanda, liderliği tabi ki üniversitelerin yapması gerekir. YTÜ’de bu anlamada kendi metaverse üniversitesini, dünyasını yani yerleşkesini sanal düzlemde modellemiş oldu. Bu dünyaya da yıldızdan öykünerek, yıldıza atıfta bulunarak ‘Starverse’ alemi dedik. Bugün de birinci deneme dersini yapacağız. Bunun ardında, gece gündüz modellere çalışmaları yaparak sistemi son haline getiren 20 kişilik bir grup var. Daha evvel üniversite olarak blockchain tabanlı işlerde ve NFT’de birincileri gerçekleştirdik. Hala daha üniversitenin kendisine ilişkin bir NFT koleksiyonu var. Yeniden mezuniyet merasiminde dereceye girmiş öğrencilerimize NFT ikram ettik. Beşerler, plaket verirken biz artık pahalı, satılabilir NFT’ler verdik öğrencilerimize. Bugün de bunu tamamlayan lakin son olmayan bir halkadan bahsediyoruz o da starverse düzlemi.” dedi.

“Öğrenci ve Eğiten Ortasındaki Alaka Artık Yol Arkadaşlığına Evrildi”

Eğitimde teknoloji kullanımının artık zarurî hale geldiğini ve dünya standartlarında rekabetçi bir hale gelmenin anahtarının teknolojiden geçtiğini söz eden Prof. Dr. Tamer Yılmaz, şöyle devam devam etti; “Her alanda teknoloji nasıl kullanılıyorsa eğitimde öncelikli olarak daha fazla kullanılmalı. Öbür alanlarda bu kullanılırken alkışlanıyor, eğitimde kullanılırken “biz teknolojiyi çocuklarımıza çok mu muhatap ediyoruz, öğretmenlerimiz buna adapte olacak mı?” diye düşünme lüksümüz yok. Nasıl uçak, uzay kesiminde teknoloji kullanılmak zaruriyse eğitim de bunu kullanmak zorundayız. Şuna inanıyorum, çok çabuk adapte olabiliriz. Zira öğrenciler bizim destekçimiz. Birlikte hareket ettiğimiz öğrencilerimizin mentoruyuz ve onlarla yola çıkıyoruz. Eskisi üzere düşünmek hakikat değil. Yani “karşı tarafta öğrenciler var ve bizim onlardan daha çok bilmemiz lazım” demek çok yanlışsız değil. Zira öğrencilerimiz bizden daha çok şey biliyorlar. Bizim avantajımız, onlardan öğrenerek birlikte yol arkadaşlığı yapma çağında olmamız. Eğitimde biraz buna evriliyor. Teknolojinin kullanılmasıyla birlikte eğitici ve eğitilen ortasındaki münasebet de biraz daha yol arkadaşlığına döndü. Bir kitaptan anlatmak değil örneğin, tarım toplumu mu anlatılıyor o vakit gelip bu dünyaya giriş yapıp o atmosferde o dersi işleyelim diyebiliyoruz. Bunları fizikî ortamda yapamazsınız.”

Öte yandan, platforma hem masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardan hem de sanal gerçeklik gözlüklerinden giriş yapılabiliyor. Birinci olarak yalnızca üniversitenin öğretim üyelerine ve öğrencilerine açık olacak sistemin, yakın gelecekte dışarıdan kullanıma da açılması planlanıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.