DOLAR

18,8141

0.03%
EURO

20,4469

-0.24%
ALTIN(gr)

1.164,47

-0,16%
BİST 100

5191.83

-0,16%
Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, faallerini yüzde 131, kredilerini yüzde 119 artırdı

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, faallerini yüzde 131, kredilerini yüzde 119 artırdı

ABONE OL
Ekim 31, 2022 00:12
Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, faallerini yüzde 131, kredilerini yüzde 119 artırdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2022’nin üçüncü çeyreğinde faallerini geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 131oranında artırarak 79 milyar TL’ye yükselten Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın, kredi meblağı da 2022 yılı Eylül ayında yıllık bazda yüzde 119 artarak 55 milyar TL’ye ulaştı.

Yılın üçüncü çeyreğinde sürdürülebilir büyümesini devam ettiren Banka, 1,2 milyar TL net kâr açıkladı.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, 2022 yılı üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Banka bu yılın Ocak – Eylül devrinde etkinlerini bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 131, 2021 yıl sonuna nazaran yüzde 63 artırarak 79 milyar TL’ye yükseltti. Bankanın kredilerinin meblağı, 2021 yılı sonuna nazaran yüzde 47, bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 119’luk artış göstererek 55 milyar TL’ye ulaştı. Banka, karını 2021’in tıpkı devrine nazaran yüzde 78 oranında artırarak 1,2 milyar TL net kâr gerçekleştirdi. Brüt takipteki kredilerin toplam kredilere oranı yüzde 1,86, sermaye yeterlilik oranı ise yüzde 16,09 olarak gerçekleşti.

İlk sürdürülebilir Eurobond ihracımızı gerçekleştirdik.

Sürdürülebilirliği tüm çalışmalarının odağına aldıklarına değinen Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, “Ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasına ve düşük karbonlu iktisada geçişine takviye veren Bankamızın, birinci sürdürülebilir Eurobond ihracını gerçekleştirdik. Fransız Kalkınma Ajansı (AFD), Bankamız tarafından ihraç edilen birinci sürdürülebilir Eurobond’a 100 milyon Avro yatırım yaptı. 11 yıl vadeli Eurobond ihracından elde edilecek fonun en az yüzde 75’i Türkiye’de iklim değişikliği ile çabaya katkıda bulunan yeşil projelerin finansmanı için ayrılırken, kalan kısmı toplumsal projelere yönlendirilecek. Bankamız ihraç kapsamında, iktisatta bayan iş gücünün artırılmasına yönelik çalışmalar için AFD’nin teknik dayanak programından da yararlanacak.” formunda konuştu. Öztop ayrıyeten, “Türkiye’nin Tesir Prensipleri ile uyumlu birinci Tesir Raporumuzu Eylül ayında yayımladık. Güçlü çevresel, toplumsal risk kıymetlendirme uygulamalarımızın bir sonucu olarak, uluslararası alanda tanınan derecelendirme kuruluşu Sustainalytics’in Çevresel, Toplumsal ve Kurumsal Yönetişim (ESG) başlıklarının değerlendirildiği risk derecelendirmesinde Türkiye, Orta Doğu ve Afrika’daki tüm kurumlar ortasında birinci; Avrupa’da AYB, KfW ve EBRD’den sonra dördüncü banka olma muvaffakiyetini elde ettik” dedi.

Yurt dışından sağladığımız kaynaklar 5 milyar ABD dolarını aştı.

Bankanın ana misyonunun ülkemizin kalkınma maksatlarına uygun yatırımları desteklemek olduğunu söyleyen Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, “Uluslararası finans kuruluşlarından kaynaklar sağlayarak yenilenebilir güç ile güç verimliliği projelerini destekliyor, KOBİ’lerimizin yanında yer alıyoruz. Pandeminin tesirlerinin azaltılması, altyapı yatırımlarının ve imalat kesimlerinin desteklenmesi, istihdamın artırılması üzere temalara yönelik olarak yurt dışından sağladığımız kaynaklar 5 milyar ABD dolarını aştı. Bu finansman imkanlarının yaklaşık yüzde 40’ı son 4 yılda Bankamızın tekrar yapılanma sürecinde sağlandı. İstikrarlı büyüme için itimat duyulan bir kurum olmanın sorumluluğuyla kaynaklarımızı artırmaya devam edeceğiz” dedi.

Yatırım bankacılığı ve danışmanlık faaliyetlerimiz sürat kesmeden devam ediyor.

Yatırım bankacılığı ve danışmanlık hizmetlerinde sergiledikleri yüksek performansı vurgulayan Öztop, “Ülkemizin kalkınmasına, danışmanlık ve yatırım bankacılığı hizmetlerimizle katkı sağlamaya devam ediyoruz. Tarım ekosistemini teknolojiyle buluşturan dijital tarım platformu Tarfin’in fon kullanıcısı, Kalkınma Yatırım Varlık Kiralama Şirketi’nin ihraççı olduğu sukuk (kira sertifikası) ihracına aracılık ettik. Bu süreç, tıpkı vakitte Tarfin için de birinci sukuk ihracı oldu. Yazılım ve teknoloji geliştirme şirketi OBASE Bilgisayar’ın da yüksek muvaffakiyetle sonuçlanan halka arzına aracılık etmekten, sermaye piyasalarımızın gelişmesine katkıda bulunmaktan ötürü ayrıyeten mutluyuz” dedi.

Türkiye Kalkınma Fonu’nun (TKF) toplam fon büyüklüğü, 1,5 milyar TL’yi aştı.

Kamu kaynaklarının ülke kalkınmasına odaklı sermaye yatırımlarına dönüştürülmesi hedefiyle Bankamız tarafından kurulmuş olan Türkiye Kalkınma Fonu ile bölgesel kalkınmaya, inovasyona ve girişimcilik ekosistemine stratejik dayanak verilmesinin amaçlandığını belirten Öztop, “Türkiye Kalkınma Fonu’nun alt fonlarından Bölgesel Kalkınma Fonu ve Teknoloji ve İnovasyon Fonu’na KOSGEB’in de yatırımcı olarak katılmasıyla, 5 alt fon aracılığıyla yönettiğimiz fon büyüklüğü 1,5 milyar TL’ye ulaştı. 212, ScaleX, 500, Revo ve DCP üzere Türkiye’nin önde gelen teşebbüs sermayesi fonlarına taahhüt edilen toplam 10 milyon Avro’yu aşan yatırım fiyatı çerçevesinde, Türkiye girişimcilik ekosistemini desteklemeye devam ettik. Türkiye’nin birinci ve tek yerli endüstriyel enzim üreticisi Livzym firmasına Ağustos 2022’de 3 milyon ABD doları yatırım yaptık.” biçiminde konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.