Tunç Soyer: İktisat Kongresi’ni İzmir’de yapacak olmanın gururunu yaşıyoruz

Tunç Soyer: İktisat Kongresi’ni İzmir’de yapacak olmanın gururunu yaşıyoruz

ABONE OL
Kasım 1, 2022 00:36
Tunç Soyer: İktisat Kongresi’ni İzmir’de yapacak olmanın gururunu yaşıyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“O Gün ve Bugün 1923’ün 100. Yılına Doğru”

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “O Gün ve Bugün 1923’ün 100. Yılına Doğru” isimli panelde, İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’ni İzmir’de düzenleyecek olmanın heyecanını ve gururunu yaşadıklarını belirterek “Geleceğin Türkiyesi’nin iktisat siyasetlerini şekillendirecek bir çalışma yürütüyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, “O Gün ve Bugün 1923’ün 100. Yılına Doğru” başlıklı panel düzenledi. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Coşkun Küçüközmen’in üstlendiği, Prof. Dr. Bilsay Kuruç ve Dr. Serdar Şahinkaya’nın da yer aldığı panelin açılış konuşmasını İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer yaptı. 9 Eylül 1922 ile 29 Ekim 1923 ortasında yeni devletin ve yeni cumhuriyetin iktisat siyasetlerinin oluşmaya başladığını tabir eden Lider Tunç Soyer, “İzmir bu iki kıssaya de konut sahipliği yapan bir kent. 9 Eylül 1922 kurtuluşun kenti, tıpkı vakitte yeni kurulacak cumhuriyetin iktisat siyasetlerinin oluştuğu İktisat Kongresi’nin de konut sahibi kenti. Bu iki değerli kilometre taşına mesken sahipliği yapmak, bizim için büyük bir gurur vesilesi ” dedi.

“İşçi, çiftçi, endüstrici ve tüccarları bir ortaya getiriyor”
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yeni iktisat siyasetlerinin şekillenmesinde en temel sorunun ekonomik bağımsızlık olduğunu düşündüğünü aktaran Lider Soyer, şunları söyledi: “Yeni iktisat siyasetlerini bu temelde oluşturmaya çaba ediyor. Ayrıyeten İktisat Kongresi’nde emekçi, çiftçi, endüstrici ve tüccarları bir ortaya getiriyor. 17 Şubat-4 Mart tarihleri ortasında o günün siyasal ikliminde, geleceğin iktisat siyasetlerini oluşturmaya çaba ediyorlar. Tam da bunu yaparken birbirlerinin kararlarını müzakere ediyorlar.”

Geleceğin Türkiyesi’ne vurgu
İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “Bir yandan ortak akıl arayışı, bir yandan tam bağımsızlık arayışı bizim cumhuriyetimizin iktisat siyasetlerimizin şekillenmesinde iki temel araç. Biz de bütün bunlardan ilham alarak cumhuriyetin ikinci yüzyılına giderken İkinci Yüzyılın İktisat Kongresini İzmir’de hazırlıyor olmanın büyük heyecanını ve gururunu yaşıyoruz. Ağustos başından beri sürdürdüğümüz çalışmalarla geleceğin Türkiyesi’nin iktisat siyasetlerini şekillendirecek bir çalışma yürütüyoruz” sözlerini kullandı.

“Cumhuriyetin takvimi başlamış oluyor”
Moderatör Prof. Dr. Coşkun Küçüközmen, İzmir’in kusursuz bir finans potansiyelinin bulunduğunu belirterek “Bu, hem tarihten gelen gücünden hem de yaptığı çalışmalarla hala canlı bir kent olmasından ileri geliyor” dedi.

1933 Birinci Sanayi Planı’nda kıymetli kamu fabrikalarının planlandığını söz eden Dr. Serdar Şahinkaya ise şu tabirleri kullandı: “Bu kurulan kamu fabrikaları, Nazım Hikmet’in Kuvayi Ulusala destanında bahsettiği, bahtı değişen kentlere dönüşüyor. Zira bunlar tek başına fabrika değil. Bunlar okul, kültür sanat, bunlar sabah 08.30 ile akşam 17.30 mesai, bunlar sıhhat hizmeti, spor kulüpleri… Ege bölgesi topraklarında Ayvalık’tan Tariş işletmelerinden aşağıya yanlışsız taradığınız vakit artık izini bile güç buluyorsunuz lakin Sümerbank bir masal değil. Türkiye’nin mukadderatını değiştiren kamu otoritelerinden biriydi. Artık 1930’lı yıllarda yıllık ortalama büyüme suratı, 7.8. Cumhuriyet bir ulus devletidir. Hiç dış borç almadan Osmanlı’nın dış borçlarını ödedi.”

Birinci ve ikinci beş yıllık planlara dahil edilen fabrika projelerinin yerlerinin haritasını da gösteren Serdar Şahinkaya, “30’lı yılların sonundaki Türkiye bu haritada. Bu haritada planlanmış, bahtı değişen kentler var. Demiryolları var. Bugün esamesi bile okunmayan devlet fabrikaları var. Kamu çiftlikleri, Atatürk Orman Çiftlikleri var. Artık tarımda net ithalatçı bir ülkesiniz. Güneydoğu Anadolu yahut GAP Bölgesi diye tabir ettiğimiz Maraş, Antep, Malatya oralara bir bakın. Oradaki kamu fabrikalarının tertibini düşünün. Şayet o kamu fabrikaları bugün yürürlükte olsaydı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bugün nasıl farklı olurdu, kim bilir” diye konuştu.

Prof. Dr. Bilsay Kuruç da 9 Eylül kutlamalarına atıfta bulunarak, “Siz 100 yıl sonra, iki milyon kişiyi yürüttünüz. Cumhuriyetin takvimi başlamış oluyor ve bunu siz başlattınız. Buraya geldiğimde en çok Türk bayrağının İzmir’de olduğunu fark ettim. Sizi ve bütün İzmirlileri kutluyorum” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.