TMU usulüyle beyinde gereksinim duyulan alanlar harekete geçiriliyor

TMU usulüyle beyinde gereksinim duyulan alanlar harekete geçiriliyor

ABONE OL
Ekim 31, 2022 00:03
TMU usulüyle beyinde gereksinim duyulan alanlar harekete geçiriliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sigara, alkol, husus bağımlılığı, depresyon, his durum bozuklukları ve OKB tedavisinde uygulanan manyetik ihtarım tedavisi (TMU) metodu ile başarılı sonuçlar elde ediliyor. TMU ile beyindeki hücrelerin elektriksel mesajına müdahale edildiğini tabir eden Psikiyatri Uzmanı Dr. Elvin Guliyev, elektriksel ve kimyasal mesaj ile çalışan beynin bu teknikle harekete geçirildiğini söyledi. TMU usulü ile güçlü lakin kısa bir manyetik alan oluşturulduğunu belirten Dr. Elvin Guliyev, metodun kâfi çalışmayan doğal süreçlerin harekete geçirilmesinde tesiri olduğunu söyledi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Elvin Guliyev, psikiyatrik hastalıkların tedavisinde kullanılan manyetik ikazım tedavisi TMU’ya ait değerlendirmede bulundu.

Manyetik ihtarım tedavisi TMU’nun beyindeki nöronları uyaran noninvazif bir metot olarak kullanıldığını kaydeden Psikiyatri Uzmanı Dr. Elvin Guliyev, “Bu sistemde süratle değişen manyetik alanlar yoluyla (elektromanyetik indüksiyon), ameliyata yahut dıştan elektrotlara muhtaçlık olmaksızın, beyin aktivitesi modüle edilebiliyor” dedi.

TMU metoduyla güçlü bir tedavi tesiri oluşturuluyor

TMU ile beyindeki hücrelerin elektriksel mesajına müdahale edildiğini söz eden Dr. Elvin Guliyev, “Beynin elektriksel ve kimyasal mesaj ile çalıştığı düşünülürse bu müdahalenin beynin kâfi çalışmayan doğal süreçlerini harekete geçirici tesiri vardır. TMU formülü ile güçlü fakat kısa bir manyetik alan oluşturarak tedavi tesiri oluşturulur. Böylelikle beyinde hedeflenen alanda “nöronal depolarizasyon” dediğimiz değişim oluşur” dedi.

Her seans yaklaşık 20 dakika sürüyor

Dr. Elvin Guliyev, hastalığın teşhisine nazaran TMU tedavi protokolleri mevcut olduğunu kaydederek ortalama 20 seans yapıldığını ve her seansın yaklaşık 20 dakika sürdüğünü söyledi.

İki sistem kullanılıyor

Günümüzde kullanılan iki ana TMU formülü olduğunu belirten Dr. Elvin Guliyev, bunların. Derin TMU (Deep TMS) ve Tekrarlayan TMU (rTMS) olduğunu söyledi.

İlaçsız ve cerrahi olmayan müdahaledir

Her iki tekniğin çeşitli psikiyatrik ve nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanıldığını söz eden Dr. Elvin Guliyev,Her iki TMU sistemi ilaçsız ve cerrahi olmayan bir müdahaledir, anestezi gerektirmez, uygulama sırasında hasta uyanık ve şuurludur.” diye konuştu.

Dr. Elvin Guliyev, TMU tedavisinin Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), fibromyalji, depresyon, korku bozuklukları, his durum bozuklukları, şizofreni, parkinson ve Alzheimer hastalığında oluşan davranış bozukluklarında kullanıldığını söyledi. Dr. Elvin Guliyev, TMU tedavisinin bağımlıık, ergenlikte görülen davranım bozukluklarında da kullanıldığını kaydetti.

Hafif baş ağrısı görülebilir

TMU sonrası bazen hafif baş ağrıları görülebildiğini, şiddetli epilepsi hastalarında yapılmamasının önerildiğini tabir eden Dr. Elvin Guliyev, kelamlarını şöyle tamamladı:

Derin TMU, hamilelik devrinde de uygulanabiliyor

Bağımlılık (sigara, kokain, alkol ), depresyon ve OKB tedavsinde uygulanan Derin TMU metodu başarılı sonuçlar vermektedir. Bunun dışında Tüm TMU sistemleri ilaç tedavisinin tercih edilmediği, kullanılamadığı yahut ilaç kullanımının riskli olduğu gebelik yahut süt verme periyodunda, yaşlılarda ve çocuklarda inançla kullanılmaktadır.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.