TMSF, Aynes Gıda’yı Tarım Kredi’ye devretti

TMSF, Aynes Gıda’yı Tarım Kredi’ye devretti

ABONE OL
Kasım 30, 2022 11:00
TMSF, Aynes Gıda’yı Tarım Kredi’ye devretti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndan (TMSF) yapılan açıklamaya nazaran, yaklaşık bin çalışanın çalıştığı ve her gün yaklaşık 20 bin çiftçinin süt sattığı Denizli’deki Aynes Besin, iflastan kurtarıldıktan sonra ihaleye çıkarılmış ancak satılamamıştı.

Son olarak 8 Eylül 2022 ‘de düzenlenen ihaleyle satış süreci başlatılan Aynes Gıda’nın, kapalı teklif, açık artırma ve pazarlık kademelerinin akabinde Rekabet Şurası’nın da olumlu görüş vermesiyle en yüksek teklifi veren Tarım Kredi’ye satışına onay verildi.

Tarım Kredi Kooperatifi bugün KDV dahil 926 milyon 890 TL ödeme yaptı ve Aynes Gıda’nın idaresi TMSF’den Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’ne ilişkin TKT Hayvancılık ve Tarım Eserleri AŞ’ye geçti.

Sahipleri nitelikli dolandırıcılıktan mahkum oldu

Gerçeği yansıtmayan bilançolarla Aynes Gıda’yı olduğundan çok daha âlâ durumda göstererek tahvil ihraç edilmesi ve bankalardan yüklü ölçüde kredi kullanılması sebebiyle Sermaye Piyasası Heyeti (SPK) tarafından şirket yetkilileri hakkında kabahat duyurusunda bulunulmuştu.

Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Aynes Gıda’nın eski idare heyeti lideri Nevzat Serin, eski idare konseyi lider yardımcısı Ayhan Batur ile eski idare heyeti üyesi Mehmet Ali Özkan’ın tahvil ihracı sürecinde finansal tablolarda kasıtlı bir biçimde, gerçeğe muhalif düzenlemeler yaptıklarını tespit etti.

Sanıklara dolandırıcılık ve özel dokümanda sahtecilik cürümlerinden 3 yıl 4 ay mahpus ve 20 bin Türk lirası isimli para cezası verildi. Ayrıyeten eski hissedar ve yöneticiler haklarında terör örgütü FETÖ soruşturması kapsamında açılan davalar devam ediyor.

TMSF kayyımlığı devrinde şirketin cirosu ve kârlılığı artmasına karşın, bankalara ve tahvil sahiplerine olan eski borçların ödenebilmesine imkan olmadığı ortaya çıkmıştı.

Bu durum “sürdürülemezlik raporu” ile resmileşince, Aynes Besin “Ticari İktisadi Bütünlük” (TİB) ihalesi yoluyla satışa çıkarılmış lakin birinci ihalede gelen teklifi TMSF düşük bulmuş ve Fon Heyeti satılmasını onaylamamıştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.