TİM/Gültepe: Kurun maliyetleri tolere edebileceği düzeyde olması gerekiyor

TİM/Gültepe: Kurun maliyetleri tolere edebileceği düzeyde olması gerekiyor

ABONE OL
Kasım 30, 2022 05:00
TİM/Gültepe: Kurun maliyetleri tolere edebileceği düzeyde olması gerekiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, ihracat sayılarının beklediklerinden biraz daha düşük geldiğini lakin dünya iktisadının durumu göz önünde alındığında ihracatta artış olmasının da mutlu edici olduğunu söyledi.

Bloomberg HT’ye konuşan Gültepe, “Ekim ayı içerisinde 21,7 milyar dolara yakın ihracat yaptık. Yüzde 3’e yakın bir artış var. Son 2 aya kadar daima çift rakamlı artışlar sağlamıştık. Artışların tek rakamlı olması bizi üzüyor. Buna rağmen dünya iktisadının resesyona girdiği, alışverişin yapılmadığı bir noktada artış olması güzel” diye konuştu.

Almanya, Irak ve ABD’nin tekrar en fazla ihracat yapılan ülkeler içerisinde olduğunu belirten Gültepe, hububat ve savunma kesimindeki artışların olağan artışların üzerinde seyretmesinin sevindirici olduğunu belirtti.

Gültepe, “3-4 farklı olumsuzluğu birlikte yaşıyoruz. Bir tarafta savaş, bir tarafta resesyon, bir tarafta parite var. Yalnızca Ekim ayında pariteden ötürü kaybımız 1,5 milyar, 10 aydaki kaybımız ise 11,5 milyar dolar olarak gerçekleşiyor. Umudumuz paritenin tekrar 1,12 düzeylerine çıkması istikametinde.

Türkiye’nin girdi maliyetlerini tolere edebileceği bir kur sistemine muhtaçlığı var. Kurun da bu noktada enflasyon oranında artması gerekiyor. Son 2 ayda bir farklılık olmazsa 250 milyar doların üzerinde ihracatla 2022’yi kapatacağımızı öngörüyoruz” halinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.