Tarım ve Orman Bakanlığının 2023 yılı bütçesi Plan ve Bütçe Komitesinde

Tarım ve Orman Bakanlığının 2023 yılı bütçesi Plan ve Bütçe Komitesinde

ABONE OL
Kasım 1, 2022 05:12
Tarım ve Orman Bakanlığının 2023 yılı bütçesi Plan ve Bütçe Komitesinde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, global piyasalarda yaşanan fiyat azalışının üreticiyi olumsuz etkilememesi için mazot ve gübre dayanağını dekara 271 liraya yükselttiklerini belirterek, “Kütlü pamuk üreticilerimize tona 1100 lira fark ödemesi takviye olarak ödenmektedir.” dedi.

Kirişci, Bakanlığının 2023 yılı bütçesinin TBMM Plan Bütçe Kurulundaki görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını ve tenkitlerini yanıtladı.

Tarımsal takviyelerin GSYH’nin yüzde 1’inden az olmaması tartışmasına yönelik Kirişci, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Burada ziraî takviye olarak bahsedilen, 2022 için 39,2 milyar lira, 2023 için 54 milyar lira, tek başına dikkate alınamaz. Zira Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alımlarla ilgili izlediği siyaset, Ziraat Bankası marifetiyle kullandırdığımız krediler, sulama yatırımlarından arazi toplulaştırmasına pek çok bahis bunun içerisinde yer almaktadır. Hatırlanırsa OECD 2022 Tarım Siyaseti İzleme ve Kıymetlendirme Raporu’na nazaran, ülkemizde tarıma ayrılan kaynağın 2021 yılı için GSYH’ye oranı yüzde 1,15 olarak iddia edilmişti. Bu oran, global salgının tesiri ve global ekonomik daralmanın sonuçlarına karşın OECD ortalaması olan yüzde 0,61’in epeyce da üzerindedir. 2023 yılı bütçesiyle önümüzdeki periyotta GSYH’den tarıma ayrılan kaynağın olumlu istikamette güncellenecek olması şaşırtan da olmayacaktır.”

Çiftçi sayısıyla ilgili tenkitlere de değinen Kirişci, çiftçi sayısı ve ekilen alanda yıllar itibariyle bir azalma olmadığını lisana getirerek, bunun da ziraî hasıladaki artışla doğrulandığını söyledi.

Kirişci, çiftçinin banka borcu konusu ile ilgili şunları kaydetti:

“Ziraat Bankası’nca kullandırılan ziraî kredileri 2002 yılında 77 bin çiftçi kullanırken, 2022’de 435 bin çiftçi kullandı. Kredilerin geri dönüş oranı 2002 yılında yüzde 37,8 iken, 2022 yılında yüzde 99,4 oldu. Eylül 2022 prestijiyle 753 bin çiftçinin toplam 153,8 milyar lira borcu bulunuyor. Eylül 2022 prestijiyle 180 milyar lira ziraî kredinin yüzde 85’i sübvansiyonludur. Faiz indirimi ortalama yüzde 70 civarındadır. Yüzde 80 enflasyonun yaşandığı periyotta burada sübvansiyonun uygulanması çiftçilere değerli bir dayanaktır.”

Ziraat odası kayıtlarında pasif duruma düşen çiftçilerle alakalı olarak ise Kirişci, “Çiftçi Kayıt Sistemi yönetmeliğinde yaptığımız düzenlemeler, müracaat süreç ve koşullarında bürokrasinin azalmasını amaçlamıştır. Yaptığımız düzenlemede ziraat odalarına üye olunmaması tarafında bir tabir bulunmuyor.” dedi.

Yurt dışında arazi kiralanması

Kirişci, Türkiye ile Sudan ortasındaki muahedeye yönelik ise tahsis edilmesi gereken toprakların Sudan’daki hükümet değişikliği ve pandemi nedeniyle tahsis edilemediğini, hasebiyle arazi kiralaması konusunda hiçbir ödeme yapılmadığını aktardı.

Venezuella’da tarım toprağı kiralanmasıyla alakalı tenkitlere ise Kirişci, “Türkiye’deki tarım kesiminin deneyimlerinden bütün dünyanın yararlanmasını istiyoruz.” cevabını verdi.

Tahılda ithalat eleştirileri

Türkiye’nin en fazla besin unsuru ithal eden ülke olduğu argümanlarına değinen Kirişci, Türkiye’nin tarım ve besin eserlerinde net ihracatçı bir ülke olduğunun altını çizdi.

Kirişci, 2021’de 25 milyar dolar ihracat yapıldığını ve 7 milyar dolar dış ticaret fazlası verildiğini, 2002’ye kıyasla artık 85 milyon nüfusu bulunan ve 50 milyon turistin geldiği ülke için “üretim yapılmıyor” denmesinin haksızlık olduğunu söyledi.

Türkiye’nin buğday üretiminde kendine yeten bir ülke olduğunu belirten Kirişci, buğdayda ve mercimekte ihracat bazlı ithalat yapıldığını vurguladı. Kirişci, Türkiye’nin buğday unu ihracatında dünyada 1. sırada yer aldığını aktardı.

Kirişci, Türkiye’nin dünya nohut üretiminde 2., ihracatında 3. sırada bulunduğunu vurgulayarak, nohut üretiminin 2022’de geçen yıla nazaran yüzde 22 artışla 580 bin ton olarak gerçekleşmesinin öngörüldüğünü açıkladı.

Gıda arz güvenliği konusunda ise Kirişci, bakanlıkta “Arz Güvenliği Daire Başkanlığı” kurulduğuna dikkati çekti.

Pamuk, zeytin ve ayçiçeği üretiminde tüm vakitlerin rekoru kırıldı

Kirişci, pamuk üretimi konusunda ise tüm vakitlerin üretim rekoru kırılarak kütlü pamuk üretiminin 2 milyon 750 bin ton olmasının beklendiğini kaydetti.

Kilogramı 2021-2022 periyodunda 3,6 dolara ulaşan dünya lif pamuk fiyatının Ekim 2022’de 2,1 dolara gerilediğine dikkati çeken Kirişci, “Küresel piyasalarda yaşanan fiyat azalışının üreticimizi olumsuz etkilememesi için mazot ve gübre takviyesi 2021’de dekara 76 lirayken, 2022’de 3,6 kat artırılarak dekara 271 liraya yükselttik. Ayrıyeten kütlü pamuk üreticilerimize tona 1100 lira fark ödemesi dayanak olarak ödenmektedir.” sözlerini kullandı.

Kirişci, zeytinliklerin yok edilmesi tenkitlerine ise zeytinde tüm vakitlerin üretim rekorunun kırıldığını ve zeytin üretiminin 2022’de geçen yıla nazaran yüzde 71 artışla 2 milyon 976 bin tona ulaştığını kaydetti.

Ayçiçeğinde de tüm vakitlerin üretim rekorunun kırıldığını vurgulayan Kirişci, bu eserin fiyatlarında da dünyada gerileme yaşandığını ve bu kapsamda Türkiye’deki üreticilere de takviyelerin artırıldığını anlattı.

Kirişci, çayda yaşanan rekolte düşüklüğünün ise gübre kullanımından değil, iklim şartlarından kaynaklandığına işaret ederek, gübre ve mazot konusundaki sorulara şu yanıtı verdi:

“Gübre dayanağı ünite fiyatları eser bazında yüzde 130 ile yüzde 163 ortasında değişen oranlarda artırıldı. Mazot dayanağı, artan maliyetler ölçüsünde eser kümelerine nazaran yüzde 130 ile yüzde 395 ortasında artırıldı. 2002’de 1 ton buğday karşılığında 210 litre mazot alınırken, Ekim 2022 prestijiyle 265 litre mazot alınmaya başlandı.”

“(Arpa) Satışlarımız yeni döneme kadar devam edecek”

Kirişci, TMO’nun ucuz arpa satışının emeline ulaşmadığına yönelik tenkitleri ise, “Piyasa fiyatlarının altında üreticilerimize direkt arpa satışı yapılmaktadır. Üreticilerimiz bu uygulamadan memnuniyetini sıklıkla tabir etmektedir. Satışlarımız yeni döneme kadar devam edecektir.” biçiminde yanıtladı.

Yanan orman alanlarındaki ağaçların satılarak haksız kar elde edilmesine yönelik Kirişci, ” Orman Genel Müdürlüğü’nün, tomruğu 155 liraya sattığı, yanık alanlardan üretilen tomrukların piyasada 735 avroya satıldığı argümanı katiyetle gerçek değildir. Ayrıyeten hiçbir yabancı firmaya emval halde satılmamıştır.” tabirlerini kullandı.

Kirişci, fındık üretimine verilen takviyelere ait ise fındık üretim maliyetleri ve fiyatlarının yakından takip edildiğini, üreticilerin maliyetlerin altında eserlerini pazarlamasının kelam konusu olmadığını söyledi.

Şeker ithalatına ait gelen soruyu ise Kirişci, şu formda cevapladı:

“Hükümetimiz devri boyunca yurt içi şeker talebi, yurt içi şeker üretimiyle karşılanmıştır. Rusya- Ukrayna Savaşı ve pandemi kaynaklı dünyada oluşan besin krizi nedeniyle iç piyasada oluşan spekülatif arz ve fiyat hareketlerinin önlenmesi için yalnızca şekerli mamul ihracat ve üreticilerine ithalat müsaadesi verilmiştir. Verilen bu müsaade 15 Ekim’de sona ermiştir. Yeni dönem şeker üretimi, eylül ayı içerisinde başlamış olup 2,6 milyon ton şeker üretilecek ve yurt içi talep karşılanacaktır.”

Kirişci, son 3 ayda 142 bin küçükbaş hayvan ihraç edildiğini anımsatarak, bunun yalnızca yüzde 14’ünün Katar’a gerçekleştirildiğini vurgulayarak, “İhracat yetkisi, ismine hayvan kayıtlı çiftçilere verilmektedir. Aracıların kazandığı ve yalnızca Katar’a satıldığı tezi hakikat değildir.” diye konuştu.

Bakan Kirişci, son olarak 5 Kasım’da Boğaz’daki geçişlerle alakalı Ulaştırma Bakanlığı’nın aldığı bir kararla, Bakanlığın kontrol ve nezareti dışında rastgele bir halde avcılığa müsaade verilmesi ve veyahut da buna müsaade edilmesinin kelam konusu olmadığını belirterek, “Orada yalnızca gemi geçişiyle ilgili faaliyetler yürütülecektir.” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Kurulunda, daha sonra Tarım ve Orman Bakanlığı ile bağlı kurum ve kuruluşların 2023 bütçeleri kabul edildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.