Suudilerden Credit Suisse’e ek yatırım açıklaması

Suudilerden Credit Suisse’e ek yatırım açıklaması

ABONE OL
Kasım 1, 2022 03:03
Suudilerden Credit Suisse’e ek yatırım açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Credit Suisse Group AG’nin Suudi destekçisi, sıkıntı durumdaki İsviçreli bankaya yaptığı yatırım konusunda optimistliğini korusa da, şimdilik bankaya daha fazla para pompalamaya sıcak bakmıyor.

Suudi Ulusal Bankası Lideri Ammar Al Khudairy Bloomberg TV’ye verdiği röportajda, bankanın Credit Suisse’in yeni idaresini ve toparlanma planını uygulama konusundaki kararlılığını sevdiğini lakin şu an için yeni bir ek öz kaynak eklenmesinin kelam konusu olmadığını kaydetti.

Al Khudairy hususla ilgili, “Geri dönüş planını yerine getirirlerse, bankanın başka etkenlerden bağımsız olarak çok enteresan birtakım kazanımlar sağlayacağı konusunda iyimseriz. Yüzde 9,9 ile bulunduğumuz yeri seviyoruz. Bu basamakta Credit Suisse ile bağımız açısından taktiksel hissedarlıktan farklı bir kategoriye geçmekle ilgilenmiyoruz.” açıklamasını yaptı.

Suudi Ulusal Bankası, milyarlarca dolarlık kapsamlı bir revizyonun kesimi olarak yüzde 9,9 payı ile Credit Suisse’in en büyük hissedarlarından biri olmaya hazırlanıyor. Suudi Varlık Fonu’nun yüzde 37’sine sahip olduğu bankanın yapacağı 1,5 milyar dolarlık muahede Suudi banka için birinci büyük memleketler arası satın alma manasına geliyor.

Suudi Ulusal Bankası, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Credit Suisse tarafından gelecekte yapılacak bir sermaye artırımına yatırım yapabileceğini belirtmişti. Bir yıldan daha kısa bir müddet evvel 15 milyar dolarlık bir birleşme ile oluşturulan banka, yatırım kaynaklarını krallık içindeki ve global olarak varlık idaresi ve yatırım bankacılığı işlerini genişletmek için kullanacak.

Öte yandan bu yatırım Veliaht Prens Muhammed Bin Salman’ın Suudi Arabistan’ın en büyük firmalarını, krallığın önemli bir yatırımcı olarak profilini yükseltmek ve iktisadını çeşitlendirmek için global olarak genişlemeye teşvik etme planının bir uzantısı olarak bedellendiriliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.