Suudi Prens, Jack Dorsey ve Katar Twitter’ın en büyük hisse sahipleri oldu

Suudi Prens, Jack Dorsey ve Katar Twitter’ın en büyük hisse sahipleri oldu

ABONE OL
Kasım 2, 2022 03:09
Suudi Prens, Jack Dorsey ve Katar Twitter’ın en büyük hisse sahipleri oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Elon Musk geçtiğimiz hafta banka kredileri ve yatırımlarını sürdürmeyi tercih eden hisse sahiplerinin de takviyesiyle 44 milyar dolarlık Twitter muahedesini gerçekleştirmiş, bunun çabucak akabinde ise şirketin paylarını New York Menkul Değerler Borsası’ndan çekerek, Twitter’ı halka açık bir şirketten yüzde 100 özel bir şirket haline getirmişti.

Bu gelişme, neredeyse on yıl boyunca halka açık bir şirket olan Twitter’ın, en büyük hisse sahiplerinin değiştiği manasına geliyor.

Daha evvel Musk’ın Twitter’ı satın alma planlarını olumlu karşılayan Suudi prens El-Velid bin Talal, Lideri ve sahibi olduğu Kingdom Holding Company’e ilişkin yaklaşık 35 milyon adet pay ile Twitter yatırımcısı olmaya devam etmeye karar verdi. Pay başına 54,2 dolar ile toplamda yaklaşık 1,9 milyar dolar bedelindeki hisse, Suudi prensi Twitter’ın ikinci büyük yatırımcısı yapıyor.

Twitter’ın eski CEO’su ve kurucularından biri olan Jack Dorsey, toplam payların yüzde 2,4’lük kısmını oluşturan yaklaşık 978 milyon dolar kıymetindeki 18 milyon adet payı ile yatırımcı olmaya devam eden hisse sahiplerinden biri. Musk Twitter’ı almaya karar verdiğinde, Dorsey şirketin “sahibinin” Wall Street olduğunu ve şirketi yüzde 100 özel bir şirket haline getirmenin hakikat bir adım olduğunu söylemişti.

Katar Yatırım Otoritesi ise 375 milyon dolar yatırım ile Twitter’ın yeni hisse sahiplerinden biri haline geldi.

Bloomberg Milyarderler Endeksi, toplumsal medya şirketleri endeksindeki bedel kaybına dayanarak, Musk’ın teklifini yaptığı Nisan ayından beri şirketin pay pahasının yüzde 40 düştüğünü varsayım ediyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.