Soyer: İzmir’i büyük bir niyet meydanı haline getirmek istiyoruz

Soyer: İzmir’i büyük bir niyet meydanı haline getirmek istiyoruz

ABONE OL
Ekim 31, 2022 21:24
Soyer: İzmir’i büyük bir niyet meydanı haline getirmek istiyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir’in yeni kitap fuarı İZKİTAP açıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi konut sahipliğinde İZFAŞ ve SNS Fuarcılık tarafından Fuar İzmir’de düzenlenen İzmir’in yeni kitap fuarı İZKİTAP açıldı. “Her Mahalleye Bir Kütüphane” kampanyasının kıymetine vurgu yapan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “İzmir’i büyük bir niyet meydanı haline getirmek istiyoruz. Bu fuar aslında bu çabanın sonucu” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin konut sahipliğinde, İZFAŞ ve SNS Fuarcılık tarafından İzmir’de birinci sefer düzenlenen İzmir Kitap Fuarı (İZKİTAP) Fuar İzmir’de başladı. İZELMAN A.Ş. ve Yayıncılar Kooperatifi (YAYKOOP) dayanağıyla muharrir ve yayıncıları kitapseverlerle bir ortaya getiren fuarın açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, İZKİTAP’ın onur konuğu Nedim Gürsel, CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya, KKTC İzmir Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, İzmir Vilayet Kültür Turizm Müdürü Murat Karaçanta, İzmir Ticaret Odası Meclis Lideri Selami Özpoyraz, muharrir Hanri Benazus, SNS Fuarcılık Temsilcisi Saruhan Simsaroğlu, İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, siyasi partilerin temsilcileri, okurlar, müellifler katıldı.

Soyer: “Kitap vicdandır”
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan “Her Mahalleye Bir Kütüphane” kampanyasını anlatarak konuşmasına başlayan Lider Tunç Soyer, kampanyaya bağışlanan kitaplarla birinci gayenin 50 kütüphane açmak olduğunu söyledi. Lider Soyer, “Kitap, vicdandır… Zira dünyayı bir oburunun gözünden anlamamızı sağlar. Kitap, tecrübedir… Mümkün olduğu kadar kusur yapmadan öğrenebilmenin aracıdır. Kitapları okuyan ve yazanları desteklemek için, İzmir’i büyük bir niyet meydanı haline getirmek istiyoruz. Bu fuar aslında bu uğraşın sonucu. Yayıncılık kesimimizi bütün bileşenleriyle İzmir’de buluşturan bu fuar sayesinde, fikrin ve sanatın kalbi yeniden İzmir’de atıyor” dedi.

Simsaroğlu: “Cumhuriyetin çocuklarıyız”
SNS Fuarcılık temsilcisi Saruhan Simsaroğlu, İZKİTAP’ın başka bir değeri olduğunu belirterek “Biz hayatın büyük kısmını cephede geçirmesine karşın yanından kitabı eksik etmeyen, 4 bin kitap okumakla kalmayıp bir düzineye yakın da kitap yazan bir önderin kurduğu Cumhuriyetin çocuklarıyız. Bize düşen vazife de Atatürk’ün mirasını korurken kitapları yanımızdan eksik etmemek” dedi.

Gürsel: “İyi ki İzmir var”
Onur konuğu Nedim Gürsel ise “Sadece bana bu onuru verdiği için değil beni sizlerle buluşturduğu için de İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” diyerek kelamlarına başladı. Bu fuarın İzmir’de yapılmasının kendisi için özel bir manasının olduğunu söyleyen Nedim Gürsel, “Ben denizi birinci kez İnciraltı’nda gördüm. O gün çocukluğumda duyduğum heyecanı bugün yaşlılığımda duyuyorum. Güzel ki İzmir var, âlâ ki kitaplar var, güzel ki müellifler da var lakin sanıyorum okurlar çok önemli” sözlerini kullandı.
Lider Soyer beraberindeki heyetle İZKİTAP’ı gezdi ve kitap satın alarak çocuklara ikram etti.

Onur konuğu Nedim Gürsel
Fuar 10.00-20.00 saatleri ortasında ziyarete açık olacak fuar boyunca 800’e yakın imza günü, aktiflik ve söyleşi yapılacak. Sorbonne Üniversitesi’nde Türk edebiyatı dersleri veren müellif ve akademisyen Nedim Gürsel, 29 Ekim’deki söyleşide ziyaretçilerle buluşacak. Birebir gün saat 14.30’da İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “100. Yılında Türkiye Cumhuriyeti” bahisli söyleşiye katılacak. Söyleşide Timur Soykan, Aytunç Erkin ve Murat Ağırel de yer alacak. 29 Ekim’de 14.00’te Ahmet Ümit ve Timur Soykan’ın da imza günü yapılacak. 30 Ekim 13.00’te Suat Çağlayan, 4 Kasım 17.00’de Buket Uzuner, 5 Kasım 12.00’de Sinan Meydan, 6 Kasım 14.00’te Ahmet Telli de imza gününde okurlarıyla buluşacak.

Fuara ulaşımı kolaylaştırmak için ek seferler
İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmirlilerin Fuar İzmir’e ulaşımını kolaylaştırmak için İZKİTAP’a özel ulaşım sınırları oluşturdu. 92 numaralı Üçyol Metro-Fuar İzmir, 610 numaralı Gaziemir Semt Garajı-Fuar İzmir, 650 numaralı Fahrettin Altay-Fuar İzmir ve 540 numaralı Lozan Meydanı-Fuar İzmir çizgileri dışında Bornova Metro İstasyonu ile Şirinyer İZBAN aktarmadan her 25 dakikada bir sefer olacak. Okullardan öğrenciler de servislerle İZKİTAP’a ulaşabilecek..

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.