Soyer: Avrupa Mükafatı İzmir’e inanılmaz kapılar açmaya başladı

Soyer: Avrupa Mükafatı İzmir’e inanılmaz kapılar açmaya başladı

ABONE OL
Ekim 31, 2022 02:27
Soyer: Avrupa Mükafatı İzmir’e inanılmaz kapılar açmaya başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Ekonomik Kalkınma Uyum Konseyi’nin 111. toplantısı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yapıldı. Brüksel, Viyana ve Strazburg’daki temaslarının son derece kıymetli sonuçlar doğurduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “Avrupa Mükafatı İzmir’e çok yaradı. Bize inanılmaz kapılar açmaya başladı” diye konuştu.

İzmir Ekonomik Kalkınma Uyum Konseyi’nin (İEKKK) 111. toplantısı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in konut sahipliğinde yapıldı. Lider Soyer, Ekim ayında Brüksel, Viyana ve Strazburg’da yaptıkları görüşmelerin İzmir açısından çok verimli geçtiğini söz ederek, “Brüksel’de bir İzmir Meskeni açmıştık. Bu ise Brüksel’deki irtibatlarımızın en verimlisi oldu. En üst seviyede görüşmeler yaptık. Interreg NEXT Akdeniz Havzasında Hudut Ötesi İşbirliği Programı var. 10 yıldır buraya taraf olmak, hibe programlarından yararlanmak için müracaat yapardık. İzmir daima dışarıda tutulurdu. Birinci kere İzmir dâhil edildi. 253 milyon euroluk da bir kaynak ayrıldı bu başlığa. Çabucak bu çerçevede çalışmaya başladık. Viyana’ya Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Milletlerarası Finans Kurumu (IFC) ile görüşmek üzere gittik. Yeniden üst seviye görüşmeler yaptık. İzmir’le ilgili kaynak aktarma konusunda son derece cömert olduklarını söyleyebilirim. Avrupa Mükafatı İzmir’e çok yaradı. Bize inanılmaz kapılar açmaya başladı” dedi.

“Akdeniz Belediyeler Birliği’ne konut sahipliği yapacağız”
Avrupa Kurulu Mahallî ve Bölgesel İdareler Kongresi Genel Heyeti için gittikleri Strazburg’da ise Bölgeler Komitesi Lideriyle bir ortaya geldiklerini belirten Lider Soyer, kelamlarına şöyle devam etti: “Bölgeler Komitesi, Avrupa Parlementosu’na paralel yürüyen, yalnızca bölgesel temsilcilerin içinde yer aldığı bir tıp parlamento. İzmir olarak Türkiye’den bir tek biz varız. 18 encümen üyesinden biri biziz. Orada kelam hakkımız epey güçlenmiş durumda. 7-8 Kasım’da Akdeniz Belediyeler Birliği’ne İzmir olarak mesken sahipliği yapıyoruz. Akdeniz bölgesinden 80 civarında belediye liderini ağırlayacağız.”

“Üzerimize görev olarak alıyoruz”
Toplantıda İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası ve Ege İhracatçı Birlikleri tarafından hazırlanan “kent içi otopark” sunumu yapıldı. Lider Tunç Soyer, “Kentin tüm dinamiklerinin iştirakiyle ortak akılla yola çıkmak gerekir. Bilimsel disipline de gerek var. Üzerimize görev olarak alıyoruz. Tüm dinamikleri dâhil ederek, master planla daha evvel yapılmış olan çalışmalarla karşılaştırarak ve yeni trendler üzerinden yol alarak bir noktaya getireceğiz” dedi.

“Kemeraltı’nı kurtarırsak İzmir’i kurtarırız”
TARKEM Genel Müdürü Sergenç İneler ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtım Dairesi Lideri Mehriban Yanık, Kemeraltı ve Etrafı Yenileme Alanı projeleri ile UNESCO Dünya Mirası süreci ile ilgili bilgi verdi. Sunumların akabinde Lider Soyer, “Bir yandan topyekûn küresel güzelleştirme ile ilgili çabayı sürdürüyoruz, bir yandan da Kemeraltı’nın kılcallarıyla ilgili sokak sağlıklaştırma, yerin değişmesi, üst örtüsü, cephe iyileştirmesinde etap etap yürümeye devam ediyoruz. Kemeraltı başından beri bizim için İzmir’in en hayati projesidir. Kemeraltı bu kentin kaldıracıdır. Kemeraltı konusunda sonuna kadar elimizden geleni yapacağız” dedi.

“Biz İzmir iradesini ortaya koyuyoruz”
İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Danışmanı İnanç Eken ise “İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi” çalışmaları hakkında sunum yaptı. Lider Soyer, “17 Şubat’a eriştiğimizde gelecek yüzyılın iktisat siyasetlerini şekillendirecek ipuçlarının ortaya konduğu tabanı yaratmış olacağız. Biz İzmir iradesini ortaya koyuyoruz. Bunu tüm siyasal partilerin, meslek odalarının, sendikaların, derneklerin önüne koyacağız. Sonra da takibini yapacağız. Biz bunu bu kadar büyük emekle, vakit harcayarak, kaynaklar kullanarak yapmışsak bunun bir karşılığı olacak. Takipçisi olacağız” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.