Sonbaharda Sağlıklı Kilo Vermenin 9 Püf Noktası

Sonbaharda Sağlıklı Kilo Vermenin 9 Püf Noktası

ABONE OL
Ekim 31, 2022 01:57
Sonbaharda Sağlıklı Kilo Vermenin 9 Püf Noktası
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yazın açık havada geçirilen uzun saatler, toplumsal etkinlikler ve tatiller derken diyette ipin ucunu kaçırıp kilo almış olmaktan yakınanlar için diyete başlamanın tam vakti. Lakin dikkat! Zayıflamak için yapılan diyetin kesinlikle bireye özel olması, internetten ya da arkadaş etrafındaki sohbetlerden duyulanlarla hareket edilmemesi gerekiyor. Çünkü, tanınan diyetlerin ya da şahsa çok kısa müddette birkaç kilo birden verdirmeyi vaat eden şok diyetlerin ölçüsüz uygulandığında çok önemli sıhhat sıkıntılarına yol açabildiğini vurgulayan Acıbadem Ataşehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Evrim Demirel “Üstelik sıhhatsiz ve sistemsiz yapılan bu biçim sürdürülebilirliği olmayan diyetlerle verilen kiloların korunması mümkün olmadığı üzere, kısa müddette tekrar kilo alınması da kaçınılmaz olacaktır” diyor. Kişinin metabolizmasına, sıhhat durumuna ve ömür biçimine uygun olarak düzenlenecek bir diyetle ayda 2-4 kilo zayıflamanın mümkün olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Evrim Demirel, sağlıklı, nizamlı ve kalıcı bir kilo kaybı için sürdürülebilir beslenmede püf noktalarını anlattı, kıymetli ikazlar ve tekliflerde bulundu.

Kararlı olun ve adım adım yol alın

Kilo vermeye niyetlendiğinizde çabucak harekete geçin, ötelemeyin. Mevcut durumunuzu kıymetlendirerek, gelecekte nerede olmak istediğinizi belirleyerek kilo vermeye başlayın. Çok süratli aksiyon alarak çok kurallar çerçevesinde beslenme ve tertip değişikliklerine gitmeyin, adım adım yol alın. Örneğin; beslenme alışkanlıklarınızda berbat nizam yahut çok sıhhatsiz besin seçimleriniz varsa öncelikle oraya odaklanın, daha sağlıklı besinler seçin ve öğünlerinizin aralığını düzenleyin. Ya da çok hareketsiz bir hayatınız varsa spor salonlarına gitmek yerine birinci etapta bir adım sayar alarak günlük adım sayısını artırmaya çalışın.

Yüksek karbonhidratlı besinlere dikkat edin!

Kan şekerini süratle artırıp akabinde süratle düşüren karbonhidratlı besin tüketimine çok dikkat edin. Bu durum çok daha aç hissetmenize neden olarak daha fazla yemek yemenize neden olur. Sağlıklı kilo kaybı için bir uzman takviyesiyle size özel düzenlenmiş, istikrarlı bir beslenme planı ile porsiyon denetimi sağlayabilirsiniz.

Kahvaltılarınızda proteini artırın

Proteinin çok yavaş sindirilen bir besin kümesi olduğunu ve açlık hormonlarını bastırarak tok kalmaya dayanak sağladığını belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Evrim Demirel “Ayrıca yüksek proteinli kahvaltı ilerleyen saatlerde iştahımızın daha az olmasına ve daha uzun müddette acıkmamıza yardımcı olur. Ortalama bir kahvaltı öğününde 15-20 gr protein içeriği olan besinleri tercih ediniz. Örneğin; yumurta alerjisi ya da kalp ve damar sıkıntınız yok ise her gün 1 haşlanmış yumurtanın yanına 1 dilim beyaz ve 1 dilim kaşar peyniri yahut farklı peynirlerden birini tükettiğinizde protein gereksinimini karşılamış olursunuz. Bunu sağlıklı posa kaynağı olan tam buğday ekmeği, sağlıklı yağ kaynağı olan avokado, zeytin/ceviz ya da posalı sebzelerle destekleyebilirsiniz.

Beslenme nizamı oluşturun

Sağlıksız beslenmenin en değerli kurallarından birinin; tertipli saatlerde oluşturulan öğünler olduğunu vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Evrim Demirel şöyle konuşuyor: “Saatlerin sistemsiz olması, geç saatlerde yemek yenilmesi hareketsizlikle metabolizmanızın yavaşlamasına ve çok daha kilo almanıza neden olur. Meskenden de çalışıyor olsak muhakkak öğün aralıklarını belirlemek ve sağlıklı meskende yapılmış yemekleri tercih etmek gerekir.”

Yeterince uyuyun

Yeterli uyku hormonların daha istikrarlı olmasını ve bedenimizin fazladan güç isteği duymadan kendini onarıp tazelemesini sağlıyor. Uykusuzluk durumunda, açlık hormonu olan ghrelin artarken, kilo denetimini sağlayan leptin hormonunu azalıyor. Beden çok açlık duygusu yaşadığından yüksek kalorili yiyeceklere muhtaçlık duyuyor. Bunun dışında uykusuzluk kişinin his durumunu fazlası ile olumsuz tarafta etkilediğinden, duygusal açıdan keyifli olabilmek için daha çok karbonhidratlı ve kalorili besinleri tercih ediyoruz. Tüm bu nedenlerden ötürü gereğince uyumak, bilhassa geceleri geç yatmamak kilo verme sürecinde de büyük kıymet taşıyor.

Popüler diyetlere dikkat edin!

Beslenmenin şahsa özel olduğunu, hasebiyle zayıflamak için yapılan diyetin de bireye özel olması gerektiğini vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Evrim Demirel “Ne yazık ki vakit zaman toplumsal mecralarda ve kulaktan dolma bilgilerle ortaya çıkan ortamda dolaşan bir çok diyet çeşidi var. Aralıklı oruç, ketojenik diyet, alkali diyet, su diyeti üzere bilimsel taraflarının hiç kanıtlanmadığı yahut kanıtlanıp aslında zayıflama için değil kimi hastalıkların tedavisinde kullanılan diyetler sayabileceklerimizden bazılarıdır. Bilhassa günümüzde ismi çok fazla geçen aralıklı oruç ve ketojenik beslenme biçimleri diyetisyeniniz uygun gördüğü şartlarda size nazaran düzenlenerek yapılmalıdır” diyor. Aksi taktirde denetimsizce, bir uzman tarafından hazırlanmadan tercih edilen diyetler önemli sıhhat sıkıntılarına yol açabiliyor.

Yemeklerinizi planlayın

Beslenme ve Diyet Uzmanı Evrim Demirel “Sağlıklı kilo verip devamında beslenme alışkanlıklarının oluşabilmesi için en kıymetli süreçlerden biri de ne vakit, ne ölçüde, ne yediğinizdir. Sağlıklı kilo verme için oluşturulan beslenmenin öğün sistemini belirledikten sonra, ne yiyeceğinizin planını da evvelce belirlemek ve alışverişleri ona nazaran listelemek yanlışsız olacaktır.” diyor.

Mutlaka sistemli idman yapın

Yapılan bilimsel çalışmalar; sistemli idmanın sıhhate genel yararlarının yanı sıra kilo vermede de çok büyük ehemmiyet taşıdığını ortaya koyuyor. İdmanın sağlıklı bir diyet ile birleştiğinde sadece kalori kısıtlamasına bağlı kalmadan kilo vermenin aktifliğini de artırdığını vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Evrim Demirel şöyle konuşuyor: “Haftada 150 dakika orta seviyede fizikî aktivite ya da 75 dakika ağır aktivite yapmak sağlıklı bir beslenme ile birleştiğinde kilo vermeyi ve ülkü kiloyu muhafazada büyük değer taşıyor. Sistemli antrenman metabolizmayı ve günlük yağ yakımını hızlandırırken, yağsız beden kitlesinin korunmasına yardımcı oluyor. Ne yazık ki günlük hayatımızdaki ritüeller, konutu temizlemek, alışveriş yapmak, çim biçmek üzere aktiviteler kilo vermek için kâfi antrenmanlar değildir. Kilo vermek için idmanın nizamlı olarak yapılan, tekrarlayan fizikî aktiviteler olması gerekir. Fizikî aktiviteyi, katiyen kilo vermenin bir cezası olarak görmeyin ve size uygun, keyif alacağınız cinslerini tercih edin.”

Su içmeyi unutmayın

Sağlıklı kilo vermek için su tüketimi son derece kıymetli. Bu nedenle gün içerisinde kesinlikle kâfi ölçüde su içmeyi ihmal etmeyin. Günlük bir insanın su muhtaçlığının kilosu ile orantılı olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Evrim Demirel “Kilo başına 20-30 ml den hesaplayarak günlük su gereksinimimizi belirleyebiliriz. İçtiğimiz su midemizde doygunluk hissini artırarak yüksek kalori içeren besinlerin tüketilmesini azaltacağından kilo vermemize yardımcı olur.” diyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.