Sağlıklı ömür göğüs kanseri riskini azaltıyor

Sağlıklı ömür göğüs kanseri riskini azaltıyor

ABONE OL
Kasım 25, 2022 11:00
Sağlıklı ömür göğüs kanseri riskini azaltıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Meme kanseri, tüm kanser cinsleri içinde en sık görülen kanser çeşidi. Dünyada her yıl 2 milyon 300 bin bayana göğüs kanseri tanısı konulduğunu söyleyen Anadolu Sıhhat Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı ve Göğüs Sıhhati Merkezi Yöneticisi Prof. Dr. Metin Çakmakçı, “Meme kanseri her 8 bayandan 1’inde görülmekle birlikte bir bayanın ömrü boyunca göğüs kanserine yakalanma riski yaklaşık yüzde 13’tür. Göğüs kanseri riskini düşürmek için sistemli idman yapmak, hazır ve işlenmiş besinler uzak durmak çok değerli. Ayrıyeten 40 yaşından sonra tertipli tarama yaptırmayı da ihmal etmemeli” halinde konuştu.

Meme kanserinin yaklaşık yüzde 10’unun genetik nedenlerle ortaya çıktığını söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Metin Çakmakçı, “Meme kanserinde aile hikayesinin olması, denetim yaşının belirlenmesinde epey değerli bir faktör. Ailesinde çok sayıda kanser tanısı olan bayanlar ve birinci derece akrabalarda ikiden fazla teşhis alan bireyler risk kümesi olarak kabul ediliyor. Kalıtsal göğüs kanserinde yalnızca anne, anneanne, teyze üzere anne tarafı değil, baba tarafındaki hala yahut babaanneden aktarılan genler de tıpkı riski oluşturuyor. Bilhassa birinci derece akrabalarında iki göğüs kanseri tanısı alan bayanların 25 yaşından sonra nizamlı denetimlere gitmeleri öneriliyor” açıklamasında bulundu.

40 yaşından sonra her yıl nizamlı göğüs muayenesi yapılmalı

Meme kanserine yakalanma riski 40 yaşından sonra artıyor. Türkiye’deki göğüs kanserine yakalanması yaşının ortalama olarak 51 olduğunu belirten Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Metin Çakmakçı, “Meme kanserinde erken teşhis epey kıymetli. Erken teşhis ile tedavideki muvaffakiyet oranı yüzde 90’ı geçiyor. Dolasıyla erken teşhisin hayat kurtardığını söyleyebiliriz. Erken teşhis için ise 40 yaşından sonra her yıl sistemli göğüs muayenesi, göğüs ultrasonografisi ve mamografi tetkikleri yaptırılmalı. Yüksek risk kümesinde olan bayanların ise sistemli göğüs denetimlerine daha erken yaşta başlamaları gerekiyor” dedi.

Her gün 30 dakika tempolu yürüyüş kanser riskini azaltıyor

Sağlıklı bir hayat biçiminin göğüs kanseri riskini düşürdüğünü vurgulayan Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Metin Çakmakçı, “Kanserden korunmak için sağlıklı beslenmek, düşük yağlı ve zerzevat, meyve, tahıl yüklü beslenmek epeyce kıymetli. Bununla birlikte sigara, işlenmiş besinler ve fazla şeker tüketiminden kaçınmalı. Her gün 30 dakika tempolu yürüyüş göğüs kanseri riskini yüzde 33 oranında azaltıyor dolasıyla hareket etmek, antrenman yapmak kanser riskini en aza indirmek için etkili” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.