Rüzgar gücü santralleri için düzenleme

Rüzgar gücü santralleri için düzenleme

ABONE OL
Kasım 16, 2022 03:00
Rüzgar gücü santralleri için düzenleme
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun “Elektrik Piyasasında Önlisans yahut Lisanslara Mevzu Üretim Tesislerinin Santral Alanlarının Belirlenmesine Ait Tarz ve Temellerde Değişiklik Yapılması” hakkında konsey kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna nazaran, ana kaynağı rüzgar gücüne dayalı üretim tesisleri, birden çok kaynaklı elektrik üretim tesislerinde kurulabilecek yardımcı kaynağa dayalı ünitelerin mekanik şurası gücü için belirlenen üst huduttan muaf tutulacak.

Birden çok kaynaklı elektrik üretim tesislerinde kurulabilecek yardımcı kaynağa dayalı ünitelerin toplam mekanik gücü, ana kaynağa dayalı ünitelerin toplam elektriksel konseyi gücü 50 megavat ve altında olan üretim tesislerinde ana kaynak heyeti gücünü geçemiyor.

Ana kaynağa dayalı ünitelerin toplam elektriksel konseyi gücü 50 megavat üstünde olan elektrik üretim tesislerinde ise 50 megavat güce, ana kaynağın elektriksel heyeti gücünün 50 megavatı aşan kısmının yarısına karşılık gelen güç ek edilerek bulunacak toplam gücü aşamıyor.

Bu kapsamda tesis edilecek yardımcı kaynağa dayalı ünitelerin mekanik heyeti gücü de toplamda 100 megavatı geçemiyor.

Yapılan değişiklikle, ana kaynağı rüzgar gücüne dayalı üretim tesisleri kelam konusu karar kapsamından çıkarıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.