Ressam Leyla Buhara’dan Değişik Stant

Ressam Leyla Buhara’dan Değişik Stant

ABONE OL
Ekim 30, 2022 04:45
Ressam Leyla Buhara’dan Değişik Stant
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çalışmalarını uzun yıllardır İzmir’in Foça İlçesi’nde kurduğu Saklıbahçe Sanat Evi’nde sürdüren eğitimci ressam Leyla Buhara enteresan bir standa imza attı. Genelde otobüs duraklarında beklerken gözüne ilişen budanmış okaliptüs ağaçlarının gövde fotoğraflarını çeken Buhara, stantla bu ağacın sıhhate faydalarına ve ekonomik bedeline dikkat çekmek istiyor.

TABLO DEĞİL OKALİPTÜS GÖVDESİ

Daha evvel tablolarıyla yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda stantlar açan ressam Leyla Buhara bu kere Foça Reha Midilli Kültür Merkezi Stant holünde fotoğraflarını beğeniye sundu. Birinci bakışta yağlı boya tabloları andıran fotoğrafları görenler hayret ve beğeniyle inceliyorlar.

Sanatçı bahse ait olarak yıllardır çektiği 200’e yakın fotoğraf içinden 40’ını sanatseverlerle buluştururken asıl emelinin ilçede çabucak her yerde bulunan, gevşek tabanlı, sulu yerlere dikilen ve bataklık ağacı olarak bilinen okaliptüsün iktisada kazandırılması olduğunu söyledi. Leyla Buhara; “Foçanın zenginlik kaynaklarından birisi de okaliptüs ağaçlarıdır. Lakin bunun değeri bugüne kadar bilinememiş, hatta yer altı sularını yok ederek, bölgeyi kuruttuğu düşünülerek çok zalim bir halde budanmaktadır. Aslında okaliptüsle ilgili yüzyıllar evvel yapılan araştırmalarda insan sıhhatine çok yararları olduğu tespit edilmiş ve bu bahiste gelşmiş ülkeler okaliptüsün çayını ve yağını sanayiye geçirerek tıpta geniş bir yelpazede kullanıma açmışlardır. Okaliptüs ağaçları dünyada uzunlukları en uzun uzayabilen ağaçlar cinsindendir. Kolları 70 metreye kadar gökyüzüne uzanabilir. Bu özellikleriyle de yağmur bulutlarını çeker. Yani çok taraflı yararı olan bir ağaçtır. Benim 22 yıldır duraklarda beklerken kesilmiş okaliptüs ağaçlarının gövdelerindeki doğal manzaralar dikkaimi çekti ve fotoğraflamaya başladım. Bir vakit sonra dedim ki niçin ben bu olayı bir projeye dönüştürmüyorum. Foçadaki bu hoş ağacı niçin değerlendirmiyorum. Evvel fotoğraflarını çekerek yola çıktım. Stant açılışına katılan Foça Kaymakamı ve Emniyet Müdürüne yararlarını anlattım. Bunun Foça için bir proje haline getirebiliriz. Yapraklarından yağ nasıl çıkarılıyorsa araştıralım, çayının nasıl demlendiğini ve kış aylarındaki soğuk algınlıkları, bronşit, üst teneffüs yolları hastalıklarına nasıl yararı olduğunu insanlara anlatalım. Bunu bu halde değerlendirelim diye düşündüm. İnşallah bu olayı hayata geçiririz diyorum. Bu standın emeli da budur. Bundan sonrada okaliptüs ağacıyla ilgili çalışmaları takip etmeye devam edeceğim” dedi.

BAZILARI ÖCÜ ÜZERE BAKIYOR BU AĞAÇLARA

Okaliptüs yağının çok kıymetli bir eser olduğunu hatırlatan Leyla Buhara; “dha evvelce bataklıkmış bulunduğumuz bölge. Bataklığı kurutmak için yıılar evvel dikilmiş bu ağaçlar. Yani, kimileri öcü üzere bakıyor okaliptüs ağaçlarına. Neden araştırılması gereken bu olayı araştırmadan yanlış kararlar veriyoruz. Bu kararlardan dönülüp, okaliptüs ağacının günümüzde bedelini anlayıp, Foça için bir ekonomik kazanım yolu olarak değerlendirilmesini istiyorum” diyerek kelamlarını tamamladı.

Leyla Buhara’nın 30 Ekim 2022 Pazar gününe kadar sürecek fotoğraf standı her gün 09.00- 19.00 saatleri ortasında gezilebilir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.