Rektör Prof. Dr. Budak, “Cumhuriyet, bizlere bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir”

Rektör Prof. Dr. Budak, “Cumhuriyet, bizlere bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir”

ABONE OL
Ekim 31, 2022 00:06
Rektör Prof. Dr. Budak, “Cumhuriyet, bizlere bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Üniversitesinde, Cumhuriyet Bayramı gurur ve coşkuyla kutlandı

Ege Üniversitesinde, Cumhuriyetin 99’uncu kuruluş yıldönümüne istinaden bir merasim düzenlendi. EÜ Büyük Spor Salonunda gerçekleştirilen “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Çelenk Sunma Töreni”ne başta Rektör Prof. Dr. Necdet Budak olmak üzere üniversite üst idaresi, senato üyeleri, akademik ve idari işçi ile öğrenciler katıldı.

Tören, hürmet duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının akabinde Rektör Prof. Dr. Budak’ın Atatürk büstüne çelenk sunmasıyla başladı. Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, merasimde yaptığı konuşmada, “Türk milletinin azim ve kararlılığıyla, Gazi Mustafa Kemal önderliğinde kurulan, Türk milletinin bağımsızlık ve iradesinin en büyük simgesi olan Cumhuriyetimizin 99. kuruluş yıl dönümünü kutlamak için bir ortadayız. Sizlerle bu büyük heyecanı ve coşkuyu paylaşmaktan başka bir memnunluk duyuyor, Cumhuriyet Bayramımızı en kalbi hislerimle kutluyorum” dedi.

Rektör Prof. Dr. Budak, “Türk milletinin istiklalinden ve istikbalinden taciz vermeyeceğini tüm dünyaya haykırdığı kurtuluş uğraşının en değerli çıktısı olan Türkiye Cumhuriyeti, bizlere bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir bedeldir. Bu mirasın gelecek kuşaklara aktarılması noktasında biz üniversitelere önemli sorumluklar düşmektedir. Bizler de Ege Üniversitesi olarak bu şuurdan hareketle, ulusal ve manevi bedellerine bağlı; ülkesi için çalışan ve üreten genç jenerasyonlar yetiştirmek için üstün uğraş sarf ediyoruz. Cumhuriyetimizin bedellerinin yaşatılması noktasında değerli gençlerimize büyük bir inanç duyduğumuzu da tabir etmek istiyorum. Her 29 Ekim’de sizlerle paylaştığımız coşku ve heyecanın, Cumhuriyetimize hayat veren ulu ruhu yaşatma kararlılığımızın yegâne timsali olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle burada bizlerle olarak ulusal bedel ve kazanımlarımıza bağlılığını ortaya koyan tüm mensuplarımızı gönülden tebrik ediyorum. Bu his ve fikirlerle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere milletimizin istiklal ve istikbali uğruna canlarını feda eden şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyor, Cumhuriyetimizin 99. yıl dönümünü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı bir sefer daha kutluyorum” diye konuştu.

“100. Yılında Ulusal Mücadele’de Batı Anadolu ve İzmir Sempozyumu”

Çelenk Sunma Merasiminin akabinde akademik ve idari çalışanlar ile öğrenciler açılan Türk bayrağının akabinde yürüyerek EÜ Rektörlüğü tarafından düzenlenen “100. Yılında Ulusal Mücadele’de Batı Anadolu ve İzmir Sempozyumu”na katıldı.

Fen Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen sempozyumun açılış konuşmalarını; Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, Türkiye Bilimler Akademisi Lideri Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahameddin Başar yaptı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Kısmı Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Cezmi Eraslan tarafından “Hürriyet ve İstiklal Fikrinin Zaferi Olarak Ulusal Mücadele” bahisli açılış konferansı verildi.

Sempozyum farklı oturumlarla devam edecek

EÜ Edebiyat Fakültesi Prof. Dr. Nuri Alım Konferans Salonunda 5 oturumla devam eden Cumhuriyet Bayramı programı kapsamında “İzmir’in İşgali ve İşgalin Yayılması”, “İşgal Günlerinde Batı Anadolu Şehirleri”, “Kaynakların İzini Sürmek” oturumları gerçekleştirildi. Sempozyum 29 Ekim Cumartesi tarihinde ise “Büyük Zafer ve Sonrası” ile “Batı Cephesinden Portreler” başlıklı oturumlar ile devam edecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.