Perakendede iç ve dış kayıpları önlerken karlılığı ve verimliliği artırmak mümkün

Perakendede iç ve dış kayıpları önlerken karlılığı ve verimliliği artırmak mümkün

ABONE OL
Ekim 30, 2022 01:30
Perakendede iç ve dış kayıpları önlerken karlılığı ve verimliliği artırmak mümkün
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Securitas Technology tarafından pazara sunulan Sensormatic Elektronik Eser Takip ve Kayıp Tedbire tahlilleri perakendecilerin en büyük operasyonel sıkıntılarının başında gelen iç ve dış kayıpların önlenmesini sağladığı üzere; karlılığa, verimliliğe ve müşteri tecrübesine de olumlu katkı yapıyor.

Hızla büyüyen ve ağır insan trafiğine sahne olan perakende, kayıplarla çaba etmek zorunda kalan bölümlerin başında geliyor. İş modeli gereği berbat niyet ya da insan yanılgısından kaynaklanan kayıplara çok fazla maruz kalan dal, değerli ciro kaybına yol açan bu duruma son vermek için devayı teknolojide arıyor.

Perakende bölümünde bilhassa pandemi sonrasında mağazalara dönüş hızlandıkça güvenlik meseleleri da tırmanmaya başladı. 2021 Perakende Güvenlik Anketi’ne nazaran perakendecilerin yüzde 65’i bir evvelki yıla nazaran organize perakende hatalarında artış yaşadı. Markalı hazır giysi eserleri, deterjan, alkol eserleri ve lüks mallar bu cürümlerin odağında yer aldı. Güvenlik etiketleri tüm dünyada perakendecilerin yüzde 68’inin kullandığı bir kayıp tedbire teknolojisi. Bu teknolojiyle hırsızlık kaynaklı kayıpları yüzde 60-80 oranında azaltmak mümkün oluyor.

Türkiye’de sadece Securitas Technology tarafından pazara sunulan Sensormatic kayıp tedbire tahlilleri bu noktada öne çıkıyor. 28 yıldır Türk perakendecilerinin birinci tercihi olan Sensormatic tahlilleri, yanlışsız teknoloji, gerçek etiket kullanımı ve hakikat süreç tarifiyle hayata geçirildiğinde azamî faydayı sağlıyor. Bu sayede kayıpların önüne geçilirken, mağaza içi verimlilik artıyor ve kârlılık yüksek sayılara ulaşıyor. Tıpkı vakitte alışveriş yapanların da meselesiz bir tecrübe yaşaması sağlanıyor.

Önce caydırıcılık, sonra güvenlik

Securitas Technology Pazarlama Yöneticisi Pelin Yelkencioğlu, perakendecilere sundukları sistemlerin en kıymetli vazifesinin birinci evrede caydırıcılık ve kabahati gerçekleşmeden engellemek olduğunu belirterek, “Perakende kesiminde edindiğimiz 28 yıllık tecrübe, bize bu bölüme farklı bakmayı öğretti. İşletmelerin cirolarından değerli ölçüde hisse alan iç ve dış kayıpları önlemeye yönelik tahlillerimizi sunarken yalnızca kayıp tedbire değil; karlılığa, verimliliğe ve müşteri tecrübesine de katkı sağlamasına itina gösteriyoruz. Teknolojilerimiz sayesinde 360 derece güvenlik sağlayarak, işletmelerin cirolarından kıymetli ölçüde hisse alan iç ve dış kayıpları engelliyoruz” dedi.

Kayıp önlemede performans zincirinin 3 halkası

Pelin Yelkencioğlu’nun verdiği bilgiye nazaran, kayıp önlemenin faal hale gelmesi ‘Performans zinciri’ ismi verilen bu yapı ile mümkün.

1- Yüksek performanslı teknoloji

Geniş girişli mağazalar, operasyonel sürat ve en değerlisi artan, biçim değiştiren kabahatlere karşı perakendeciler daima gelişen, yetenekli teknolojilere gereksinim duyuyor. EAS (elektronik eser takip) teknolojilerinden biri olan Akusto Manyetik (AM), bölümün en gelişmiş teknolojisi olarak öne çıkıyor. Teknolojik olarak mümkün olan en geniş algılama aralığına sahip, yanlış alarmlar üretmeyen sistemleri, mağaza çalışanlarının sisteme olan inancını artırıyor. Farklı cürümleri algılama yeteneğine sahip olan sistemler daima geliştiriliyor. Bu nedenle de Akusto Manyetik teknoloji her geçen gün daha fazla tercih ediliyor.

2- Hakikat etiket kullanımı

Perakende elektronik eser takip sistemleriyle geçersiz yahut özgün olmayan etiketler kullanıldığında, mağaza içi ve dışı kayıpların önlenmesi son derece zorlaşıyor. Orijinallere göre düşük algılanma performansı gösteren bu etiketler, verimlilik noktasında mağazaların beklentisini karşılamıyor. Üstelik kullanım sırasında çıkardığı sıkıntılar, düşük kullanım ömrü ve artan servis maliyetleri ile toplam sahip olma maliyeti artıyor. Eserlere özgün olduğu kadar yanlışsız tipte etiketin uygulanması da performans zincirinde büyük kıymet taşıyor. Sert etiket ya da etiketler; ayakkabı, aksesuar, dokumacılık, elektronik, yiyecek-içecek, optik ve kozmetik üzere pek çok farklı esere uygun biçimde tasarlanıyor. Bebek eserleri ya da hassas kumaşlar için hafif ve küçük; ayakkabı için çivisiz; şişeler için kapak etrafına ahenk sağlayan etiketler var. Bu etiketler hem eserlerin sergilenmelerini ve denenmelerini etkilemiyor hem de yüksek müdafaa sağlıyor. Yanlış etiket seçilmesi ve uygulanması durumunda ise sistemin performans zinciri kırılıp verimliliği azalıyor.

3- İşçinin sisteme itimat duyması

Performans zincirinin son halkası, elektronik eser takip tahlillerinin üreteceği alarmlara müdahale için yanlışsız sürecin tanımlanması ve uygulanması. Sürecin uygulanmasında da işçinin sisteme olan itimadı kritik değere sahip bulunuyor. Yanlış alarm sayısının artması, çalışanın sisteme olan itimadını azaltıp, alarmlara müdahale etmemesine yol açıyor. Bu durumda yapılan yatırımdan, hedeflenen yarar sağlanamıyor. Mağaza işçisi, gerçek teknoloji ve gerçek etiketlerle kurulan sistemin yanlış alarm vermediğine inandığı durumlarda gerekli müdahaleyi yapıyor ve böylelikle zincirin son halkası tamamlanıyor. Mağaza performans zincirindeki bu 3 ana halka, yapılan hakikat tercihlerle eksiksiz çalıştığında güvenlikle birlikte verimlilik ve karlılık artışı sağlıyor.

Kayıp tedbire tahlillerine 7/24 takip

Günümüzde pek çok firma, eser kayıplarının önüne geçebilmek için Elektronik Eser Takip Sistemlerine yatırım yapıyor. Lakin birçok vakit alınan alarm sayısı ya da alarmın alanda çalışıp çalışmadığı, merkez tarafından denetim edilemiyor. Bu da yapılan yatırımın fonksiyonsuz kalması ya da çöpe gitmesi manasına geliyor.

En son teknolojilerin kullanıldığı bulut tabanlı Sensormatic Kayıp Tedbire İdare Hizmeti, Elektronik Eser Takip tahlillerinin performansının 7 gün 24 saat izlenmesini sağlıyor. Bu sayede, mağazalarda ve marketlerde kullanılan aygıtlar uzaktan erişim usulleriyle yönetilebiliyor ve bu aygıtlardan elde edilen bilgiler kullanılarak kayıpların meydana gelme nedenleri daha yeterli belirlenebiliyor. Herhangi bir arıza oluşması durumunda bu aygıtlara anında müdahale edilebiliyor. Örneğin, kablosuz erişim noktalarından biri kapandığında ya da alarm algılayıcılardan biri çalışmadığında, bunu merkezde bulunan gruplar anında görüyor ve mağazada sorumlu şahsa ulaşılarak sorun çok süratli bir formda çözülebiliyor ya da teknik gruplara haber verilerek sorunun süratli bir halde giderilmesi sağlanıyor. Ayrıyeten aygıtlar uzaktan güncellenebiliyor. Bu da idare ve bakım maliyetlerini büyük ölçüde azaltıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.