Özel Olimpiyatlar Türkiye’nin 40. yılı kutlandı

Özel Olimpiyatlar Türkiye’nin 40. yılı kutlandı

ABONE OL
Kasım 11, 2022 17:00
Özel Olimpiyatlar Türkiye’nin 40. yılı kutlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Özel Atletler Spor Eğitim ve Rehabilitasyon Derneğinin “Özel Olimpiyatlar Türkiye” (TÖSSED) 40. kuruluş yılı kutlandı.

Emirgan’daki Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde düzenlenen 40. yıl merasimine, Özel Olimpiyatlar Türkiye İdare Konseyi Lideri Dilek Sabancı ve Özel Olimpiyatlar Türkiye Yöneticisi Yasemin Demirdağ mesken sahipliği yaptı.

Özel Olimpiyatlar Avrupa ve Asya Bölge Lideri David S. Evangelista aktifliğe katılırken, birtakım özel sportmenler da tertipte yer aldı.

Burada bir konuşma yapan Dilek Sabancı, 40. yıl kutlamaları nedeniyle bugünün kendileri için çok özel olduğunu belirterek, “Koskoca 40 yıl nasıl geçti? Merhum babam ve bilim insanı Hıfzı Özcan’ın teşebbüsleriyle kurulmuş bir dernek bu. 2022’de özerkleştirdiğim bir dernek. Özel Olimpiyatlar Derneği olarak faaliyet göstermeye başladı. Çok memnunuz. Birçok atlete dokunduk, birçok atlet ödül aldı. Yurt içi faaliyetlerle, bölgesel, mahallî faaliyetlerle ödül aldılar. Bu onları hayata bağladı. Okullarında daha başarılı olmalarını sağladı. Aileleri ve toplum tarafından kabul edilir hale geldiler. Kendilerine olan itimatları arttı. Her şeyden evvel bu çok değerli.” sözlerini kullandı.

Özel Olimpiyatlar Avrupa ve Asya Bölge Lideri David S. Evangelista’ya gelişmelerine imkan sağladığı için teşekkür eden Dilek Sabancı, “İnşallah ben yaşadığım sürece, birçok yıllar bu işi Özel Olimpiyatlar’la birlikte götürürüz. Özel Olimpiyatlar liderine çok selamlarımı yolluyorum. Türkiye’de mahallî bir dernek olmak diğer, bir de ulusal bir tertip içinde olmak öbür.” diye konuştu.

“Bu sorun yalnızca benim sorunum değil”

Bir sivil toplum kuruluşu olarak tek başına bunu yapmanın bir yere kadar muvaffakiyet getirdiğini ve sponsorlara muhtaçlık duyduklarını aktaran Sabancı, “Ne kadar sponsor olursa, o kadar başarılı olurum. Tesir yaratmak, çok kişinin geride olması çok değerli. Türkiye’de anlamaları gerekiyor ki bu sorun yalnızca benim sorunum değil. Bu Türkiye’nin sorunu. Her şeye yardım ettikleri üzere buna da etmeliler. Avrupa ve Amerika’ya baktığınız vakit toplumsal sorumluluk, ferdi yardımlar da olduğu için uyguna gidiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Dilek Sabancı, emektar gazeteci Atilla Gökçe’nin, “Rahmetli Sakıp Sabancı ile özel atletler için inşa edilen merkezin açılışında bulunmuştum. Bundan onur duyuyorum. Özveriyle, bütün gücünüzle bu tertibi hayata geçirdiniz. Takdir etmemek mümkün değil. Kamu faydasına çalışma yürütürken kamudan, devletten yalnızca finansal manada değil, tertip manasında da ufuk açıcı, alan açıcı yardım görüyor musunuz?” halindeki sorusunu yanıtladı.

Sabancı, bu soruya, “Finansal açıdan biraz sıkıntı. Yardım almaya çalışıyoruz ve zati bunu da istemiyoruz. İstanbul Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü, İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğüne gidip görüşmeler yapıyor, fikir paylaşımında bulunuyoruz. Natürel ki biraz katkıda bulunuyor lakin açık söyleyeyim, çok çok da bulunuyor diyemem. Özel Olimpiyat’ı milletlerarası seviyede yaptığımız için onların bize katkısı daha fazla oluyor. Natürel ki ellerinden geleni de yapıyorlar bizim için.” karşılığını verdi.

Tıpkı soruya karşılık veren Özel Olimpiyatlar Türkiye Ülke Yöneticisi Yasemin Demirdağ ise “Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığıyla yakın çalışmalarımız var. Farklı vilayetlerde etkinlikler oluyor. Hem devlet hem özelde, özel öğrenci okullarıyla çalışıyoruz. Bunların hepsi bakanlığa bağlı. Tıpkı vakitte belediyelerle de çalışıyoruz. Üniversitelerle çok yakın çalışmalar yürütüyoruz. Hepsinin de yakın takviyelerini alıyoruz.” biçiminde konuştu.

Dernekle ilgili bilgi veren Demirdağ, 193’ten fazla ülkede faaliyet gösteren bir kuruluş olduklarını, global yaklaşımla çalıştıklarını ve çalışmalarını 40 yıldır kesintisiz devam ettirdiklerini aktardı.

Evangelista’dan Türkiye’ye övgü

Özel Olimpiyatlar Avrupa ve Asya Bölge Lideri David S. Evangelista, burada bulunmanın kendisi için onur olduğunu lisana getirdi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu çalışmaları başarılı bulduğunu kaydeden Evangelista, daha âlâ bir gelecek için birlikte hareket etme gereksinimleri olduğunu vurguladı.

Evangelista, “Türkiye’nin milletlerarası tertiplerde delegeleriyle her vakit var olduğunu görüyoruz. Türkiye’den çıkan özel atletlerin dünyadaki yarışlara katılmaları çok büyük muvaffakiyet. Türkiye’yi her tertibin içinde bu formda var olduğu için bilhassa tebrik etmek istiyorum. Önümüzde harikulade bir bir arada olabilme, yesyeni güzel öyküler duyabilme fırsatı var.” açıklamasında bulundu.

Özel sportmenler için ödül töreni

Konuşmaların akabinde özel sportmenler için ödül merasimi düzenlendi.

Burada bir konuşma daha yapan Dilek Sabancı, “Ben Dilek Sabancı olarak kendimi, olimpiyat meşalesini özel çocuklarımız için daima ileriye taşımaya adadım. Bu lakin destekçilerimiz, ailelerimizin itimadı ve atletlerimizin azmiyle başarılabilir. Münasebetiyle Özel Olimpiyatlar Türkiye öyküsü, bizim ortak öykümüz ve olmaya da devam edecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Dilek Sabancı sahneye özel atletleri çağırdı ve toplu fotoğraf çekimi yapıldı. Akabinde 40 yıllık serüvene dayanak olan kurumlar ismine yetkililere, bir çok alanda ferdî emek verenlere, sponsor ve destekçilere özel plaket takdimi gerçekleştirildi.

Aktiflik sonunda davetliler, sanatçı Haluk Levent’in konserini dinledi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.