OTİZMLİ KUZEY, YAZDIĞI ÖYKÜLERİ KİTAPLAŞTIRMAK İSTİYOR

OTİZMLİ KUZEY, YAZDIĞI ÖYKÜLERİ KİTAPLAŞTIRMAK İSTİYOR

ABONE OL
Aralık 5, 2022 19:00
OTİZMLİ KUZEY, YAZDIĞI ÖYKÜLERİ KİTAPLAŞTIRMAK İSTİYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya’da yaşayan otizmli Kuzey Arıkaya (10), küçük yaşta babasıyla izlediği sinemalardan etkilenip uzaya merak sardı. Babasıyla meskendeki masa tenisi topu, küre ve elektrik kablolarından küçük güneş sistemi yapan Kuzey, balkonda gökyüzünü izleyerek yazdığı kıssalarını kitaplaştırmak istiyor.

Muratpaşa ilçesinde yaşayan Serap Dursun Arıkaya (39) ve Hüseyin Arıkaya’nın (39), 10 yıl evvel Kuzey ismini verdikleri çocukları dünyaya geldi. Arıkaya ailesi küçük yaşta sayı ve renkleri İngilizce olarak öğrenen Kuzey’in birtakım hareketlerinde farklılık olduğunu farketti. Anasınıfına başlayan çocukları hakkında öğretmenlerinin ‘doktora götürün’ teklifine kulak veren aile, tabip denetimi sonucunda çocuklarının otizmli olduğunu öğrendi.İlk etapta konulan teşhisi çocuklarına konduramayan aile, bir mühlet sonra neler yapabileceğini düşünmeye başladı. Bu sırada babası Hüseyin Arıkaya’nın uzay ve gezegenlerle ilgili izlediği sinemalardan etkilenen Kuzey, uzaya merak sardı. Babasıyla meskendeki masa tenisi topu, küre ve elektrik kablolarından küçük güneş sistemi yapan Kuzey, gezegenleri incelemek için ailesinden teleskop istedi. GÖKYÜZÜNÜ İZLEYEREK KISSALAR YAZMAYA BAŞLADI

Kaynaştırma öğrencisi olarak okuluna devam eden Kuzey, balkonda gökyüzünü izleyerek ‘Mars’a Gidiş Kitabı’, ‘Dünya’nın Merkezine Ulaşma’ üzere öyküler yazdı. Yazdığı kıssalara yenilerini eklemek isteyen Kuzey’in en büyük isteği ise bunları kitaplaştırmak. Kuzey’in küçük yaşlarda farklı olduğunu hissettiklerini söyleyen Serap Arıkaya, “Ancak bu belirtiler anasınıfında arttı. Öğretmenin yönlendirmesiyle doktora gittik. Tabip otizm teşhisi koydu. 1’inci sınıfta değişiklikler artmaya başladı ve resmi olarak raporlandırıldı. Okulda sınıf içerisinde durmuyor, sesler çıkarma ile şikayetler geliyordu. Ben bu türlü bir şeyi birinci olarak çocuğuma konduramadım. Kuzey’in nasıl zeki olduğunu biliyor ve annesi olarak gözlemliyorum” dedi.

‘BUNLARI DUYMAK BİZİM İÇİN ÜZÜCÜ’

Kuzey’in farklı ilgi alanları olduğunu belirten Arıkaya, “Küçük yaştan itibaren sayılarla ilgileniyordu. 3.5 yaşındayken sayı ve renkleri daima İngilizce konuşmaya başladı. Çocuğumun zeki olduğunu biliyordum. Yapılan denetimlerde üstün zekalı olduğunu ve okulda eğitimin yetersiz geldiğini söylediler. Öğretmenleri bu durumu anlamadı. Kuzey’in zekasının düşük olduğunu söylediler. Bunları dışarıdan duymak bizim için üzücü. Zira biz biliyoruz çocuğumuzun nelerle ilgili olduğunu” diye konuştu.

‘YETERSİZ KALDIĞIMIZ İÇİN ÜZÜLÜYORUZ’

Kuzey’in gezegenlerle ilgili bilgileri internetten kendisinin öğrendiğini söyleyen Arıkan, “Babasıyla birlikte izlediği sinemalardan etkilenip uzay merakı başladı. Daha sonra bizden teleskop istemeye başladı. Ay’a bakıp onu incelemek istediğini söyledi. Bu mevzuyla ilgili görüntüler izleyip bizim bilmediğimiz gezegenleri söylemeye başladı. Bu gezegenlerin ne kadar süratle döndüğünü, hangi tabiat olaylarının yaşandığını anlattı. Biz de kimi yerde yetersiz kalıyoruz. Onun kadar bilgi sahibi değiliz. Yetersiz kaldığımız için üzülüyoruz” dedi.

Kuzey’in genelde meskende vakit geçirdiğini anlatan Arıkan, “Bir şey yazmak istediğinde evvel koridorda git gel yapar. Sonrasında balkona çıkıp başında kurduğu şeyleri kağıda döküyor. Bilhassa uzayla ilgili kıssalar yazmayı seviyor. Bunları kitap haline getirmeyi istiyor” dedi.

‘HİKAYELER YAZMAK İSTERİM’

Gezegenleri incelemeyi çok sevdiğini söyleyen Kuzey Arıkan ise “Yaşanılabilir gezegenler olduğunu düşünüyorum. En çok Mars’ı incelemeyi seviyorum. Zira hayatın olduğuna dair delil varmış. Mars’a gidiş diye kıssa yazdım. Bir kıssa daha yazdım. Bunun üzere kıssalar yazmak isterim tabi ki. En çok yapmak istediğim şey gezegenlere gitmek” diye konuştu. (DHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.