Nebati: Dijital Bankacılık lisanslamalarına başladık

Nebati: Dijital Bankacılık lisanslamalarına başladık

ABONE OL
Kasım 1, 2022 02:21
Nebati: Dijital Bankacılık lisanslamalarına başladık
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati katıldığı”2. Finansın Geleceği Tepesi Programı”nda, dijital Bankacılık lisanslamalarına başladıklarını söyledi.

Nebati’nin kelamlarından satır başları şöyle:

Finans bölümümüzün sağlam temeller üzerinde yükselmesini önemsiyor, gerekli tüm çalışmaları kararlılıkla sürdürüyoruz.

“Gölge bankacılığa sıfır tolerans” yaklaşımımızla, finansman alanında faaliyet gösteren tüm yapıları düzenlemeye ve denetlemeye tabi tutuyoruz.

Dijital Bankacılık lisanslamalarına başladık.

Hazine olarak yeşil tahvil ihracı için gerekli mevzuatsal hazırlıkları tamamladık.

Selektif kredi siyasetini istikrarlı biçimde uyguluyoruz. Böylelikle, kredilerin üretken alanlara yönlendirilmesini sağlıyoruz.

Yakında yeni adımlar gelecek

Reel kesim ile tasarruf sahipleri ortasında köprü görevi gören finans kesimimizin önünü açmaya devam edeceğiz ve birlikte yürüyeceğiz.

Finansal mimari ve altyapının geliştirilmesi için ilgili tüm kurumlarımızla ağır bir halde beraberce çalışıyoruz.

Bu kapsamda atacağımız yeni adımları yakın vakitte kamuoyu ile paylaşacağız. Bu yeni adımlarımız da Kur Muhafazalı Mevduat üzere finansal istikrara katkı sağlayacak.

21 Ekim prestijiyle toplam kredi hacmi yıl sonuna kıyasla 2 trilyon lira artarak 6.9 trilyon liraya ulaştı.

Bu artışın yaklaşık yüzde 83’lük kısmının gerçek kesimimize açılan ticari kredilerden kaynaklanıyor olması epey değerli.

KOBİ kredilerinin tarihi ortalamasının üç katından fazla büyümesini ekonomimizin geleceği ve sıhhati açısından çok kıymetli buluyoruz.

2022 yılında selektif kredi anlayışıyla Hazine takviyeli KGF kefalet sisteminde 111,3 milyar liralık kredi hacmi oluşturmuş durumdayız.

Küresel ölçekte şiddetli bir devirde geçtiğimizin hepimiz farkındayız, öte yandan ülkemiz açısından yepisyeni fırsatlar barındırdığının da çok net bir halde farkındayız.

Bu fırsatları da en güzel biçimde değerlendirmeye devam ediyoruz.

Gereken tüm çabayı sonuç alana kadar veriyoruz, zira biz yarına istikamet verme ideali ile ilerliyoruz.

İlerleyen dönmede de vatandaşlarımızın refahı ve ülkemizin kalkınması için gereken tüm çabaları tereddüt etmeden vermeye devam edeceğiz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.