Muğla Büyükşehir’den İklim Değişikliği Çalıştayı

Muğla Büyükşehir’den İklim Değişikliği Çalıştayı

ABONE OL
Ekim 31, 2022 04:06
Muğla Büyükşehir’den İklim Değişikliği Çalıştayı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muğla Büyükşehir Belediyesi “Muğla İklim Değişikliğini Konuşuyor” Çalıştayı düzenleyerek alanlarında uzman isimleri bir ortaya getirdi. Çalıştayda iklim değişikliğinin ülkelere, kentlere tesiri, sosyolojik, ekosistem, yangınlar ve tarım üzerindeki tesirleri bilimsel açıdan incelenerek iştirakçilere anlatıldı.

Çalıştayda konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün, Muğla’nın rant açısından bir taarruz altında olduğunu ve bunu önlemek için gayret ettiklerini vurguladı.

Dünya’nın en değerli gündem unsurlarından biri olan İklim Değişikliği ve tesirleri nedeniyle alanlarında uzman bilim insanları, gazeteci ve muharrirler Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği çalıştayda bir ortaya geldi. İklim değişikliği konusunda ortak akıl ve bilimsel sistemlerle tüm paydaşların neler yapması gerektiği, iklim değişikliğinin ülkelere, kentlere tesiri, sosyolojik, ekosistem, yangınlar ve tarım üzerindeki tesirleri iştirakçilere anlatıldı. Çalıştayda İtimat İslamoğlu ve Buket Uzuner Tuncay Mollaveisoğlu’nun moderatörlüğünde söyleşi düzenlerken, ünlü tarım muharrirlerinden Ali Ekber Yıldırım’da konuşma yaptı. Çalıştayda ayrıyeten Prof. Dr. B. Zeynep Zaimoğlu, Doç. Dr. Doğan Dursun, Dr. Nuran Talu, Prof. Dr. Mehmet Somuncu, Prof. Dr. Doğanay Tolunay, Prof. Dr. Tuncay Kuleli, Tarım Orman iş Sendikası Genel Lideri Şükrü Durmuş sunum ve konuşma yaptılar.

Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün mesken sahipliğinde düzenlenen “Muğla İklim Değişikliğini Konuşuyor” Çalıştayı’na siyasi parti temsilcileri, milletvekilleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Doç. Dr. Doğan Dursun, “Muğla’nın Merkezi Çok âlâ Korunmuş. Menteşe’de ki Park ve Yeşil Alanların Varlığı Kenti Rahatlatıyor”

Doğan Dursun, Muğla’nın merkez İlçesi Menteşe’nin çok hoş korunduğunu vurgulayarak, “Muğla’nın merkez ilçesi harika bir kentsel yapıya sahip. Önemli formda korunması gerekiyor ve bu vakte kadar birçok özelliği korunmuş. Merkezde 2000’den sonra diğer bir şehircilik başlıyor. 2000-2018 yılları ortasında gelişmeyi haritada görebiliyoruz. Menteşe’de yapılan parklar ve yeşil alanlar çok değerli. Örneğin Bodrum’un büyümesi ile Menteşe’yi karşılaştırdık. Menteşe’deki yeşil alanların varlığı kenti rahatlatıyor. Ancak Bodrum’da birebir plan maalesef hiç yapılmamış” dedi.

Ünlü tarım müellifi Ali Ekber Yıldırım ise “Çalıştay için Muğla’ya geldiğimde Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu lokal tohum merkezini gezme fırsatı buldum. Türkiye genelinde yapılan tohum takas şenlikleri yerine Muğla’da cet tohumları lokal tohum merkezine getiriliyor ve kurulan Büyükşehir’in laboratuvarlarında inceleniyor. Tohumların genetiği incelenerek mahallî tohum olup olmadığı tespit ediliyor ve halka dağıtılıyor. Örneğin bir domates tohumunun cinsini bilmediklerinden bir ninemizin sandığından aldıkları tohuma “Sandık domatesi” ismini koymuşlar. Bu çok yaratıcı ve değerli bir isim. Bu türlü bir Lokal Tohum Merkezi’ni ülkemize kazandıran Büyükşehir Belediye liderimize da teşekkür ediyorum.” dedi.

Başkan Gürün, “Muğla’mızı talandan korumak için çabamızı sürdürüyoruz.”

İklim değişikliğinin çevresel, toplumsal, ekonomik olarak birçok bahiste insanlığı etkilediğini vurgulayan Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün, iklim değişikliğinin yanı sıra Muğla’da talana karşı da gayret ettiklerini ve birçok dava açtıklarını söyledi. Lider Gürün; “İklim değişikliği dünyanın en büyük meselelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bedelli bilim insanları ile bu mevzuyu Muğla’mızda ele alıyor ve ortak akılla tahliller üreteceğimize inanıyoruz. Tüm kurumların birlikte, demokrasi, insan hakları, ortak akıl, bilimsel sistemlerle hareket etmesi, yol haritası oluşturması gerekiyor. Muğlamız yırtıcı bir atak altında. Yüzde 68’i orman olan bir kentin yüzde 60’ına maden arama ruhsatı veriliyor. Lokal idarelere sormadan imar, madencilik ile ilgili kararlar alınıyor. Biz de Muğla’mızı korumak için hukuk uğraşı veriyor ve davalar açıyoruz. 1480 km kıyı uzunluğu olan, mavi seyahatin başladığı Muğla’mızın eşsiz koylarına ticari gözle bakılıyor. Halbuki bu koyların korunması, mavi seyahatle bilinen dantela kıyılarımızın hoşluğunun geleceğe taşınması gerekiyor. Muğla yalnızca bu kentte yaşayanların değil, hepimizin ve bu kenti birlikte koruyarak geleceğe miras bırakmalıyız. İşte bu çalıştaylar, kıymetli bilim insanlarımızın katkısı, ortak akıl ve bilimsel sistemlerle kentimiz, ülkemize katkı sunacağız. Umutla, barış içerisinde, birlikte kentlerimizi, ülkemizi daha yaşanır hale getireceğiz.” dedi.

Gürün, “Suyumuzun Yüzde 75’ini Yer Altından Temin Ediyoruz, Baraj İmali için Gerekli Yatırımları Alamıyoruz”

Muğla’da yenilenebilir güç kaynaklarının arttırılması ve bu kaynakların verimli kullanımı açısından yatırımlarını sürdürdüklerini vurgulayan Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün, buna karşın içme suyunun yüzde 75’ini yer altından çıkardıklarını ve büyük bir güç harcayarak suyu kıymetli temin ettiklerini söyledi. Baraj imali için Muğla’nın yatırım alamadığını söyleyen Lider Gürün, “Enerji kaynaklarının verimli kullanılması açısından yenilenebilir güç için çalışmalarımız sürüyor. Biz Muğla olarak suyun yüzde 75’ini yer altından çıkarıyoruz. Bu da güç tüketimini arttırıyor ve suyu değerliye temin etmiş oluyoruz. Birçok farklı noktada baraj yapılması ile ilgili tekliflerimiz ve oldu ve bunların 3 tanesi ilgili kurumlar tarafından kabul gördü. Lakin imaline yönelik rastgele bir adım atılmadı. İklim değişikliğinin tesirleri nedeniyle su problemi tüm dünyada olduğu üzere bizde de çabucak önümüzde gözüküyor. Tüm kurum ve kuruluşlarla ortak bir tahlil penceresinden bu probleme karşı uğraş etmeliyiz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.