Muahedenin askıya alınması buğdayın fiyatını yükseltti

Muahedenin askıya alınması buğdayın fiyatını yükseltti

ABONE OL
Kasım 1, 2022 02:09
Muahedenin askıya alınması buğdayın fiyatını yükseltti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya’nın Karadeniz Tahıl Teşebbüsünden çekilmesinin global tedarik telaşlarını artırmasıyla Chicago Ticaret Borsası’nda (CBOT) buğday vadeli süreçleri yüzde 5,4 artışla 8,7 dolara yükseldi.

Buğday fiyatları, günün erken saatlerinde 8,9 dolara yükselerek 14 Ekim’den bu yana en yüksek seviyeyi görmesinin isminden saat 09.25 prestijiyle 8,7 dolar düzeyinde dengelendi.

Mısır fiyatları kile başına yüzde 2,2 artarak 6,96 dolara çıkarken soya fasulyesi yüzde 3 yükseldi.

Fiyat Mart’ta rekor kırmıştı

Buğday fiyatları Mart ayında Rusya-Ukrayna savaşının tedarik meselelerini gündeme getirmesi ve yükselen güç fiyatlarının tesiriyle memleketler arası piyasalarda rekorlar kırarak 13,6 dolara kadar yükselmişti.

Rusya ve Ukrayna dünyanın en büyük buğday tedarikçileri ortasında yer aldığından, tahıl piyasaları Moskova’nın Kiev’e karşı sekiz aydır sürdürdüğü savaşdaki gelişmelere hassas hareket ediyor.

Bu yılın birinci yarısında buğdayda görülen sert hareketlere rağmen son vakitlerde buğday fiyatlarında görülen düşüşler dikkati çekiyordu.

Küresel çapta agresif bir halde sıkılaşan para siyasetlerinin resesyon kaygılarını artırmasıyla emtia piyasasındaki düşüş eğilimi sürerken, buğdayda da besbelli satışlar görülmüştü.

Rusya-Ukrayna savaşına ait tasalar devam etse de Rusya’nın Karadeniz Tahıl Teşebbüsü ile Ukrayna’dan tahıl ihracatının tekrar açılması tarım emtiaları üzerinde satış baskısını artırmış ve buğday fiyatları 7,4 dolara kadar gerilemişti.

Rusya niçin çekildi?

Rusya Savunma Bakanlığı, 29 Ekim’de, Ukrayna’nın, ilhak edilen Kırım’daki Sivastopol kentinde bulunan Rus savaş ve sivil gemilerine yönelik atak düzenlediğini bildirdi.

Açıklamada, atakta çok sayıda insansız hava aracının kullanıldığı ve bunların tamamının yok edildiği belirtilerek, atağa uğrayan Karadeniz Donanması gemilerinin, tahıl muahedesi kapsamında oluşturulan koridorun güvenliğinin sağlanması sürecinde yer aldığı kaydedildi.

Bakanlığın açıklamasında, Kiev’in “İngiliz uzmanların iştirakiyle Karadeniz Filosu gemilerine ve tahıl koridorunun güvenliğini sağlamada yer alan sivil gemilere karşı terör hareketi gerçekleştirdiği” belirtildi.

Açıklamada, “Terör aksiyonunu göz önünde bulundurarak Rus tarafı, Ukrayna limanlarından tarım eserlerinin çıkışına ait mutabakatların uygulanmasına iştirakini askıya aldı” sözleri kullanıldı.

Küresel besin krizinin tahlili için Türkiye’nin uyumunda yürütülen Karadeniz Tahıl Teşebbüsü, 22 Temmuz’da İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Ukrayna, Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) ortasında imzalanmıştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.