Metaverse’ün Potansiyel Ekonomik Pahası 5 Trilyon Dolar Olacak

Metaverse’ün Potansiyel Ekonomik Pahası 5 Trilyon Dolar Olacak

ABONE OL
Ekim 24, 2022 21:12
Metaverse’ün Potansiyel Ekonomik Pahası 5 Trilyon Dolar Olacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

McKinsey raporunda, 2030 yılında Metaverse’ün potansiyel ekonomik pahasının 5 trilyon dolar olması beklendiği belirtiliyor. E-ticarete 2-2,6 trilyon dolar, akademik sanal eğitime 180-270 milyar dolar, pazarlamaya 144-206 milyar dolar, oyuna 108-125 milyar dolar potansiyel tesiri olacağı kestirim ediliyor. Birebir raporda yer alan anket sonucunda, günlük aktivitelerini Metaverse’te geçirme heyecanı olan tüketicilerin oranı 59, Metaverse’ü benimseyen şirketlerin oranı ise 57.

Metaverse alanında 2021 yılında 57 milyar dolar, 2022’nin birinci 5 ayında 120 milyar dolar yatırım yapıldı. Bu yatırımlar büyük teknoloji şirketleri, risk sermayesi (venture capital – VC) ve özel sermaye (private equity – PE) tarafından yapıldı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Global Bilişim Derneği (BİDER) Lideri Şenol Vatansever, Metaverse’ün gündelik hayatta artık daha fazla konuşulduğunu belirterek, tüketicilerin ve şirketlerin yaklaşımlarını, bunun toplumsal hayatı ve hayatı nasıl etkileyebileceğini, iktisadının gelişimini ve hangi startup’ların ortaya çıkabileceğini, ülkeler açısından ne manaya geleceğini, ulusal güvenlik ve siber güvenlik riskleri de dahil olmak üzere ferdî bilgilerin ve mahremiyetin korunması üzere bahislerin üzerinde çalışmanın öncelik haline geldiğini söyledi. “Metaverse Sanal Evreni” gündemi ile Metaverse’ü Türk televizyonlarında birinci kere 31 Ekim 2021 tarihinde Teknoloji ve Gelecek canlı yayınında tartışmaya açtıklarını ve orta ara ilgili gündemlerde değerlendirmeye devam ettiklerini belirtti. Dijital Biz ve uzman konukların sunduğu haftalık teknoloji ve kripto raporlarında da Metaverse ile ilgili haberlere daha fazla yer verildiğinin altını çizdi.

Metaverse alanında kritik atılımlar:

 • Meta, Microsoft, Nvidia, Apple, Alphabet dahil olmak üzere büyük teknoloji şirketleri Metaverse’ü şekillendirmeye yönelik aksiyonlar alıyor.
 • Facebook ismini Meta olarak değiştirdi.
 • Microsoft, görüntü oyun şirketi Activision Blizzard’ı satın aldı.
 • Nvidia, Omniverse gerçek vakitli 3D grafik platformu ile tezini ortaya koydu.
 • Sony, PlayStation VR2 sanal gerçeklik gözlüğünü bu yıl sonunda piyasaya sürecek.
 • Apple’ın 2023 yılında Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality – AR) alanına girmesi mümkünlüğü konuşuluyor.

Metaverse alanında değerli yatırımlar:

 • Adreessen Horowitz; oyun stüdyolarına, Metaverse’e, oyunlara yatırım yapmak için 600 milyon dolarlık Games Fund One risk sermayesini başlattı.
 • NFT pazar yeri OpenSea, Paradigm ve Coatue liderliğindeki C serisi finansman tipinde 13,3 milyar dolar değerleme üzerinden 300 milyon dolar yatırım aldı.
 • Bored Ape Yacht Club yaratıcısı Yuga Labs, sanal bir dünya yaratmak için 4 milyar dolar değerleme üzerinden 450 milyon dolar yatırım aldı.
 • Pokémon Go oyununun geliştiricisi Niantic, Coatue’den 300 milyon dolar yatırım aldı.
 • Metaverse teknoloji şirketi Improbable, Andreessen Horowits ve SoftBank liderliğinde 150 milyon dolar yatırım aldı.
 • The SandBox, SoftBank’tan 93 milyon dolar yatırım aldı.

Metaverse alanında kıymetli gelişmeler:

 • Roblox günlük 55 milyondan fazla etkin kullanıcıya ulaştı. Roblox reklamveren ve iş ortağı olarak Nike ve Gucci ile anlaştı.
 • Fortnite günlük 20 milyondan fazla faal kullanıcıya sahiptir. Fortnite’taki Travis Scott konserine 27 milyonun üzerinde tekil kullanıcı katıldı.
 • LEGO; Fortnite’ın imalcisi Epic Games’e yatırım yaptı. Epic Games, son koleksiyonunu Metaverse’e taşıyan lüks marka Balenciaga ile iş birliği yaptı.
 • Asya’nın en büyük Metaverse platformu Zepeto, 300 milyondan fazla global aboneye sahiptir. Zepeto, Samsung ile iş paydaşlığı mutabakatı yaptı.
 • The Sandbox’ta Snoop Dogg’un sanal konutu “Snoopverse”in yanındaki yere anonim bir kullanıcı 450.000 dolar ödeyerek satın aldı. The Sandbox’taki kurumsal yatırımcılar ortasında Adidas, Samsung, HSBC yer aldı.

“Multiversera Yani ‘Çoklu Cihan Çağı’ ve Cihan Seçimi Süreci Değer Kazandı”

Tüketiciler Metaverse’te toplumsal, cümbüş, oyun, seyahat, alışveriş üzere aktivitelerden heyecan duyuyor. Şirketlerin Metaverse’te uyguladığı kullanım örnekleri ortasında pazarlama kampanyası ve teşebbüsleri, çalışanlar için öğrenme ve gelişim, toplantılar, etkinlikler ve konferanslar, eser tasarımı ve dijital eşleştirme yer aldığını anlatan BİDER Lideri ve Multiversera Teknoloji Yatırımları İdare Konseyi Lideri Şenol Vatansever, şöyle devam etti:

“Şirketlerin hangi metaverse’lerde yer alacaklarına karar vermeleri gerekiyor. Öncelikle gaye kitlelerinin nerede olduğunu tespit etmeleri değerli, sonra bu maksat kitlelerine gerekli çalışmaları yaparak erişebilmeleri… İşte burada bizim ‘Multiversera’ dediğimiz süreç kıymet kazandı, yani ‘Çoklu Cihan Çağı’. Birden fazla cihan olduğu ve sayıları çok daha fazla artacağı için Çoklu Cihan Çağı’nda bu cihanların seçim süreci ehemmiyet kazandı. İlerleyen periyotta kainatlar ortasındaki geçiş imkanları ve entegrasyonlar kritik değerde olacak. İnternet ve toplumsal medya yakın gelecekte dönüşerek Metaverse olacak ve günlük ömrümüzün bir kesimi haline gelecek. Fizikî dünyadaki hayatın bir kısmının Metaverse’e kaydırılmasıyla beşerler keyifli oldukları lokasyonlarda hayatlarına devam ederek iş, okul ve özel hayatlarının gerekli kısımlarını burada tamamlayabilecek. Metaverse alanındaki ve blokzincir, kripto teknolojileri, NFT, yapay zekâ, objelerin interneti üzere tamamlayıcı alanlardaki startup’ların potansiyeline inanıyoruz. Bu alanlardaki startup’lara kuracağımız fonla yatırım yapmayı planlıyoruz. Bu alanlarda tahlil sağlayıcı ve üretici de olan Multiversera Teknoloji Yatırımları tarafından AR-GE’sine başlanan ve geliştirilecek Metaverse’ün kendi iktisadı ve token’ı olacak. Gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.