Memleketler arası Bilim Adamları Göbeklitepe’yi İrdelediler

Memleketler arası Bilim Adamları Göbeklitepe’yi İrdelediler

ABONE OL
Ekim 22, 2022 02:06
Memleketler arası Bilim Adamları Göbeklitepe’yi İrdelediler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla hazırlanan Çağdaş Sanatta Göbeklitepe Projesi kapsamında bir dizi etkinlikler düzenlendi.

Etkinliklerin birincisi Şanlıurfa Müzesinde gerçekleşen Stant açılışıyla başladı.

‘Çağdaş Sanatta Göbeklitepe’ standının açılışından sonra dünyanın sıfır noktası olarak kabul edilen Göbeklitepe’de Mersin Devlet Opera ve Balesinin Konseri ile aktiflik devam etti.

Etkinliklerin son gününde ise Harran Üniversitesi’nin konut sahipliğinde ‘Göbeklitepe’den Günümüze Çağlar Uzunluğu Sanat’ sempozyumu 3 oturum halinde gerçekleştirildi.

Sempozyumda sunum gerçekleştirecek olan hocalar, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik tarafından geçen yıl yaptırılan ‘Aidiyet Anıtı’ önünde hatıra fotoğrafı çekerek, Harran Üniversitesi Merkezi Derslik Konferans Salonunda yapılacak programa geçtiler.

Sempozyuma, Harran Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şerife Yalçın, farklı memleketler arası üniversitelerinden kendi kolunda uzman akademisyenler, kurum ve kuruluşların temsilcileri ile öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmalarını Hoş Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şerife Yalçın ve Proje Koordinatörü Siret Uyanık yaptı.

Dekan Prof. Dr. Şerife Yalçın; “Sevgili öğrenciler kıymetli hocalarım sizi Harran Üniversitesinde ağırlamaktan memnunluk duyuyoruz. Birbirinden çok değerli, alanlarında ehil, duayen hocalarımızla hoş bir sempozyum yapacağız. Bu değerli sempozyumda tarihin sıfır noktası olan Göbeklitepe hakkında bilgiler paylaşılacak. İştirakçilerin bu bilgilerden istifade etmelerini diliyorum. Sempozyumda emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Proje Koordinatörü ve Küratör Siret Uyanık; “Şanlıurfa Valiliği, Harran Üniversitesi ve öbür kamu kurum ve kuruluşların verdiği dayanaktan ötürü herkese çok teşekkür ediyorum. Harran Üniversitesi’nin mesken sahipliğinde yapmış olduğumuz bu sempozyum bizler için çok manalıdır. Tarihiyle, mimarisiyle ve kültürüyle farklı kentlerimizden olan Şanlıurfa’da bu sempozyumu yapmaktan gururluyuz. Burada birbirinden kıymetli hocalarımızın sunumlarını dinleyeceksiniz. Çok manalı ve verimli bir sempozyum olacağından hiç kuşkum yoktur” dedi.

Açış konuşmalarının akabinde ‘Göbeklitepe’den Günümüze Çağlar Uzunluğu Sanat’ sempozyumuna geçildi.

Prof. Dr. Aydın Ayan’ın oturum başkanlığını yaptığı panelde, Prof. Dr. Necmi Karul, Prof. Dr. Mustafa Cevat Atalay ve Yahya Coşkun birer sunum gerçekleştirdi.

İkinci oturumda ise Prof. Dr. İhtilal Erbil’in moderatörlüğünde, Prof. Dr. Bünyamin Özgültekin, Prof. Dr. Nadire Şule Atılgan ve Prof. Dr. Zehra Çobanlı sunumlarını yaptılar.

Günün son oturumu olan Prof. Dr. Alaybey Karoğlu’nun yönettiği panelde ise Prof. Dr. Erol Kılıç, Prof. Dr. Merih Tekin Bender ve Doç. Dr. Yeliz Selvi Gölpunar sunumlarını gerçekleştirdiler.

Etkinlikler, Şanlıurfa Müzesinde 3 Kasım gününe kadar devam edecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.