Lufthansa, çalışanın maaşını artıracak

Lufthansa, çalışanın maaşını artıracak

ABONE OL
Kasım 2, 2022 22:09
Lufthansa, çalışanın maaşını artıracak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Alman hava yolu şirketi Lufthansa’dan yapılan açıklamada, UFO sendikası ile Lufthansa’nın kabin çalışanının aylık maaşlarının artırılması konusunda bir yıllık muahedeye gidildiği belirtildi.

Buna nazaran, Lufthansa’da çalışan 19 binden fazla kabin işçisinin aylık maaşları Ocak 2023 tarihinden itibaren 250 euro ve Temmuz 2023’ten itibaren ise yüzde 2,5 oranında artırılacak.

Aynıca kabin çalışanının başlangıç ​​maaşları yüzde 17 artırılırken en yüksek maaş kümesinde yer alanların maaşında da yüzde 9’luk artış olacak.

Bu ortada, Almanya’da Eylül’de yüzde 10 olan yıllık enflasyon, güç ve besin fiyatlarındaki son yükselişle ekimde yüzde 10,4’e çıkarak 1951’den bu yana görülen en yüksek düzeye ulaşmıştı.

Enflasyon oranlarının giderek artması, Alman iktisadında de birçok bölümde maaş artırımı davetlerini körüklemişti.

Kâr açıklamıştı

Lufthansa Kümesi, Almanya’da havalimanlarında yazın işçi derdi ve grevlerle yaşanan kaosa rağmen Kovid-19 salgını sonrası uçuş talebinin artmasıyla 27 Ekim’de bu yılın 3. çeyreği için 1,1 milyar euro kâr açıkladı.

Salgın periyodunda durma noktasına gelmesinin akabinde keskin bir toparlanma yaşayan Alman hava yolu dalının, işçi sorunu ve grevlerle karşı karşıya bulunması dikkati çekiyor.

Ülkede, bilhassa yaz tatili periyodunda birçok havalimanında işçi eksikliği nedeniyle uzun kuyruklar oluşmuş, çok sayıda uçak seferi iptal edilmiş, seferlerin gecikmesinden ötürü yolcular gidecekleri yerlere geç ulaşabilmişlerdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.