Konut aramaları satılıktan kiralığa dönüyor

Konut aramaları satılıktan kiralığa dönüyor

ABONE OL
Ekim 31, 2022 03:48
Konut aramaları satılıktan kiralığa dönüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Emlakjet, satılık-kiralık konut arama trendlerini araştırdı:

Çevrimiçi gayrimenkul platformu Emlakjet, 400 bine ulaşan satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan data tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda eylül ayı emlak bilgilerini yayınladı. Özel araştırma evrakında ise konutlar için satılık-kiralık arama trendleri incelendi. Emlakjet’in araştırmasına nazaran iştirakçilerin yüzde 20’si evvel satılık konut aradığını, fakat artık kiralık konut arayışına yöneldiğini belirtti. Satılık yerine kiralık mesken aramaya yönelimin birinci nedeni ise yüzde 53 ile “bütçe kriterlerine nazaran mesken bulamamak” oldu.

TÜİK bilgilerine nazaran konut piyasalarında eylül ayında, bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 22,9’luk düşüş görüldü. Emlakjet bilgilerine bakıldığında ise eylül ayında Türkiye’de satılık konut fiyatları aylık ortalama yüzde 4 artarken, kiralık konut fiyatları ise aylık ortalama yüzde 10 düşüş gösterdi. Satılık konut fiyatlarında en çok yıllık artış gösteren kent Bursa olurken, yıllık kiralık konut fiyat artışında ise eylül ayında da Antalya birinci oldu.

Ayda 80 milyon sayfa görüntülenme sayısı ve 20 milyon ziyaretçisi ile emlak seri ilan kesiminin öncü platformu Emlakjet, 400 bine ulaşan satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan bir bilgi tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda hazırladığı 2022 yılı eylül ayı emlak datalarını yayınladı.

TÜİK datalarına nazaran 2022 yılı eylül ayında Türkiye genelinde konut satışları 113 bin 402 adet olurken, geçen yılın tıpkı ayına kıyasla yüzde 22,9’luk düşüş gösterdi. Konut satışlarında ağustos ayında da bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran 12,7’lik düşüş görülmüştü. Bununla birlikte ipotekli satış oranı yüzde 15 olarak gerçekleşirken, birinci el satış oranı ise yüzde 32 oldu.

Yıllık kiralık konut fiyatları eylül ayında düştü

Emlakjet bilgilerine nazaran eylül ayında Türkiye’de satılık konut fiyatları aylık ortalama yüzde 4 artarken yıllık artış ise yüzde 199 oldu. Kiralık konut fiyatlarında ise eylül ayında yüzde 10’luk bir düşüş yaşanırken, bu düşüşün de tesiriyle yıllık artış yüzde 152 olarak tespit edildi. Bursa, yüzde 229 düzeyinde artış ile yıllık satılık konut fiyat artışında birinci sırayı alırken, yıllık kiralık konut fiyat artışında ise Antalya yüzde 186’lık artış ile birinci sırada yer aldı. Böylelikle geçtiğimiz ayın datalarına nazaran her iki kategoride de birinci olan İstanbul, tahtını bu iki kente bırakmış oldu.

Yıllık fiyat artışlarında tahttan inen İstanbul, aylık satılık konut fiyat artışında yüzde 10’luk artışla eylül ayında önder oldu. İzmir’de aylık 25 azalma görülürken öbür büyük kentlerde ortalama fiyatlar sabit seyretti.

Eylül ayında toplam konut aramaları içinde Emlakjet kullanıcılarının yüzde 54’ü satılık konut ararken, kiralık aramaların oranı ise yüzde 46 oldu.

Kiralık ve satılık konut arama bilgilerine nazaran eylül ayında İzmir’in Buca ilçesi en çok aranan ilçe oldu. Buca’yı sırasıyla Bursa’nın Osmangazi ve Gaziantep’in Şahinbey ilçeleri takip etti.

“Satılıktan kiralığa geçişte temel neden bütçe”

Emlakjet’in eylül ayına özel olarak gerçekleştirdiği özel araştırma evrakında ise satılık ve kiralık mesken arama trendleri değerlendirildi. Emlakjet kullanıcılarına yöneltilen sorular doğrultusunda kiralık konut arayanların yüzde 20’sinin, kiralık konut aramadan evvel satılık mesken aradığı tespit edildi.

Emlakjet kullanıcılarının yanıtladığı ankette, evvelce satılık konut arayıp daha sonra kiralık konut arayışına başlayan kullanıcılar bunun sebebine yüzde 53 oranla “Bütçeme uygun konut bulamadım” cevabını verdi. Konut kriterlerine uygun mesken bulamamak ise yüzde 38 ile ikinci sırada yer aldı.

Tolga İdikat: “Artan fiyatlar ve stok sorunu satılık konut alma kararını etkiliyor”

Araştırma datalarını pahalandıran Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, “Konut aramalarında satılık yahut kiralık tercihi hem oturmak için hem yatırım için arama yapan kullanıcılarda çeşitli kriterlere nazaran değişiyor. Satılıktan kiralığa geçiş hakkında yayınladığımız anket sonuçlarına nazaran, kullanıcıları beşte biri satılık mesken alma planını erteleyerek kiralık meskene yöneliyor. Satılık mesken ararken kiralık meskene yönelen kullanıcıların temel sebebinin ise yüzde 53 ile bütçe kriterlerine uygun konutu bulamamak olduğunu tespit ettik. Aranan mesken kriterlerine uygun meskenin bulunamaması ise 38 ile ikinci sırada yer alıyor. Artan fiyatlar ve gayrimenkuldeki arz talep dengesizliği kiralık arayan kullanıcılar için 2021 yılının ikinci yarısından itibaren bariz bir sorun olmuştu. Aktüel bilgiler ise satılık daire arayanlar için de artan fiyatların ve konut stoğundaki azalmanın ön plana çıkan sıkıntılar olduğunu gösteriyor.” formunda konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.