KKTC, GKRY’nin 29 Ekim’i “Kıbrıs’taki Kayıp Şahıslar Günü” ilan etmesini şiddetle kınadı Açıklaması

KKTC, GKRY’nin 29 Ekim’i “Kıbrıs’taki Kayıp Şahıslar Günü” ilan etmesini şiddetle kınadı Açıklaması

ABONE OL
Kasım 1, 2022 03:39
KKTC, GKRY’nin 29 Ekim’i “Kıbrıs’taki Kayıp Şahıslar Günü” ilan etmesini şiddetle kınadı Açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum İdaresi’nin (GKRY) 29 Ekim’i “Kayıp Şahıslar Günü” olarak ilan etmesini şiddetle kınadıklarını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, GKRY’nin 29 Ekim 2022 tarihinde yaptığı bir açıklama ile 1974 yılından bu yana akıbeti muhakkak olmayan kayıp bireyler için 29 Ekim tarihini “Kıbrıs’taki Kayıp Şahıslar Günü” olarak ilan ettiği hatırlatılarak, “Rum mezalimi nedeni ile 1963 yılından itibaren büyük kayıplar vermeye başlayan ve 1974 yılında Anavatan Türkiye’nin garantörlük haklarından kaynaklanan haklı müdahalesi ile acıları son bulan Kıbrıs Türk halkının yıllar uzunluğu yaşadığı kayıpları görmezden gelen ve kayıp şahıslar konusunu siyasi gereç maksadı olarak kullanan Rum idaresini bu açıklamasından dolayı şiddetle kınıyoruz. Adadaki kayıp şahıslar konusunun siyasallaştırılmasına karşı çıktığını savunduğunu tez eden Rum idaresinin bu provokatif kararını Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıl dönümü olan 29 Ekim tarihine denk getirmesi ve bu hassas mevzuyu bir siyaset materyali olarak kullanması, büyük bir saygısızlık ve hakarettir.” tabirleri kullanıldı.

GKRY’nin, Kıbrıs konusundaki tek muhatabı olan Kıbrıs Türk halkını yok sayarak, Türkiye’yi muhatap alma konusundaki beyhude uğraşa her fırsatta başvurduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Adanın tarihi gerçeklerini kendi çıkarları doğrultusunda manipüle ederek, kayıp yakınlarının acılarını dahi kendi çıkarları doğrultusunda siyasete alet edecek kadar ileriye giden Rum tarafını sağduyulu davranmaya ve Kayıp Şahıslar Komitesi’nin çalışmalarını olumsuz tarafta etkileyecek adımlar atmaktan imtina etmeye davet ediyoruz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, kayıplar konusunda çalışma yapmak üzere yetkilendirilmiş tek düzenek olan Kayıp Şahıslar Komitesi’nin çalışmalarına katkı koymak ve mevzunun bir siyaset gereci olarak kullanılmasını engellemek için üzerine düşeni yapmıştır ve yapmaya devam edecektir.

Rum tarafı bu adanın eş sahibinin Kıbrıs Türk halkı olduğu gerçeğini kabul ettiği gün, iki halk ortasında gerçek manada diyalog kurulması ve iki hükümran eşit devletin güzel komşuluk bağları içinde yan yana yaşaması mümkün olabilecektir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.