Kılıçdaroğlu: Uyuşturucu Paralarını Türkiye’nin Cari Açığını Finansmanında Kullandılar.

Kılıçdaroğlu: Uyuşturucu Paralarını Türkiye’nin Cari Açığını Finansmanında Kullandılar.

ABONE OL
Kasım 1, 2022 01:45
Kılıçdaroğlu: Uyuşturucu Paralarını Türkiye’nin Cari Açığını Finansmanında Kullandılar.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yeni bir görüntü yayınlayarak sokaklarda giderek yaygınlaştığını belirttiği uyuşturucuya karşı vatandaşları uyardı, hükümeti eleştirdi. Kılıçdaroğlu, “Her türlü kara paranın ülkeye girmesine göz yumdular. ‘Getir, nereden getirirsen getir, kaynağını sormayacağım’ dediler ve bu kirli parayı yani milyar dolarları, yani uyuşturucu paralarını Türkiye’nin cari açığını finansmanında kullandılar… Gelelim ‘Okul önünde yakaladığınız uyuşturucu satıcısının bacağını kırın’ diyen namıdiğer Fotoroman Süleyman’a. O da Fotoromancı ya, Saray da çok yeterli biliyor ki bu uyuşturucuları kendileri davet ettiler bu ülkeye. ‘Paralarınızı getirin, her şeye göz yumacağız’ dediler ve göz yumdular. Bunlar onunla bununla poz veren, gençlerin lisanıyla söyleyeyim ‘Breaking Bad Süleyman’ ülkenin çocuklarının zehirlenmesine göz yummuştur. Yazıklar olsun onlara” dedi.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi kurucusu Hacer Foggo ile toplumsal medya hesabından bir görüntü paylaştı. Kılıçdaroğlu, “Türkiye’de bir metamfetamin salgını var. Sarayın tertibi bu salgını besliyor. Bakmayın ‘okul önünde uyuşturucu satanın bacaklarını kırarız’ palavrasına. Bugün size Sarayın kara para ile bu zehiri nasıl sokaklarımıza davet ettiğini anlatacağım. Kirli paranın sonucudur bu” notuyla paylaştığı görüntüde; uyuşturucu baronlarından, fakir mahallelerde uyuşturucunun yaygınlığından bahsetti. Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu için de “‘Breaking Bad Süleyman’ ülkenin çocuklarının zehirlenmesine göz yummuştur” diye konuştu.

CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi kurucusu Hacer Foggo ise ‘meth’in halk lisanında ‘Metin amca’ diye anıldığına değinerek gençlerin uyuşturucuları yüzde 45.3 oranında konutta kullandığına dikkat çekti.

Kılıçdaroğlu, paylaştığı görüntüde ‘metamfetamin salgını’na ait şunları söyledi:

“Sevgili halkım. Bugün CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi kurucusu Hacer Foggo Hanım ile sizlere seslenmek istiyoruz. Hacer Hanım hayatını mahallelere, fakirlere, çeperlere adamış biri. Kendisinden bir bahse odaklanmasını istedim. Uyuşturucu salgınına ve bu salgının kent çeperlerindeki fakir çocuklarımıza ne yaptığına bakmasını istedim. Ailelerimiz büyük bir tehdit altında. Konutlarının içinde bir yürek yangını var. Gencecik çocuklarımız, evlatlarımız uyuşturucunun ağına düşüyor. Ailelerimiz çaresiz. Bir yanda çocukları, evlatları bir yanda hayatın türlü zorlukları. Pekala bu evlatlarımızın zehirlenmesinin ana kaynağı nedir? Bu acılı, sorunlu aileler sokaklarına uyuşturucu girmesin diye gayret ediyorlar. Fakat konu sokakta değil ve sokak çabasıyla bu sorun çözülemiyor. Konu çok daha büyük, çok daha derin bir yerde. Ben sebebini ayrıntılı olarak açıklayayım.

“UYUŞTURUCU PARALARINI CARİ AÇIĞIN FİNANSMANINDA KULLANDILAR”

Her şey bu iktidarın ekonomiyi bitirmesiyle başladı. O kadar müsrifce harcadılar ki beytülmale el atacak, el uzatacak hale geldiler. Hazineyi boşalttılar, ekonomiyi çökerttiler, tüm kaynaklar tükenince de iktidarda kalmak için çok kirli bir oyuna girdiler. Bu oyun neydi sevgili halkım? Her türlü kara paranın ülkeye girmesine göz yumdular. ‘Getir, nereden getirirsen getir, kaynağını sormayacağım’ dediler ve bu kirli parayı yani milyar dolarları, yani uyuşturucu paralarını Türkiye’nin cari açığının finansmanında kullandılar.

“İSTANBUL’U DÜNYA KABAHAT ÖRGÜTLERİNİN, MİLLETLERARASI MAFYANIN, UYUŞTURUCU BARONLARININ, ÇATIŞMA ALANLARINA DÖNDÜRDÜLER”

Kirli paraya, yani uyuşturucu baronlarının parasına göz yumarsan, onları Türkiye’ye davet edersen, onlara her türlü imkanı sağlarsan, doğal olarak sahipleri de o parayla birlikte Türkiye’ye gelir. Sonuç; dünyanın her köşesinden ne kadar uyuşturucu baronu, uyuşturucu çetesi varsa, paralarıyla birlikte İstanbul’a geldiler ve yerleştiler. Sonra kafelerde, AVM’lerde birbirleriyle çatışmaya başladılar. İstanbul’u dünya kabahat örgütlerinin, milletlerarası mafyanın, uyuşturucu baronlarının, çatışma alanlarına döndürdüler. Bu yüzden çocuklarımız bilhassa çaresiz ve arayış içindeki çocuklarımız bu doruktan aşağıya yayılan pisliğin gayesi oldu. Sonuç; kaynağı meçhul kara para, kirli para, böylelikle sokaklara uyuşturucu olarak indi. Bugün Türkiye’nin sokaklarında her gelir kümesine nazaran uyuşturucu satılıyor. Lakin ben meth’e odaklanmak istiyorum.

“DÜNYADA UYUŞTURUCU İLE UĞRAŞ EDEN TÜM KURUMLARIN ORTAKLAŞTIĞI BİR NOKTA VAR: METAMFETAMİN DÜNYANIN KABUSU OLACAK”

Metamfetamin sokaklarda çok süratli yayılıyor. Sıvı olarak Türkiye’ye getiriliyor. Türkiye’deki laboratuvarlarda, bilhassa İstanbul’daki laboratuvarlarda kristal hale çevriliyor. Dünyada uyuşturucu ile gayret eden tüm kurumların ortaklaştığı bir nokta var: Metamfetamin dünyanın kabusu olacak. Zira bağımlılık yapma potansiyeli çok yüksek olan sentetik bir uyuşturucu. Kimyasallar karıştırılarak, küçük laboratuvarlarda üretiliyor ve çok ucuz olduğu için çok süratli yayılıyor. Uyuşturucunun her çeşidiyle ancak bilhassa de meth ile savaşmamız lazım. Bu ailelerimizi, gençlerimizi, sokaklarımızı savunmak için vereceğimiz çok değerli bir savaş.

“‘BREAKİNG BAD SÜLEYMAN’ ÜLKENİN ÇOCUKLARININ ZEHİRLENMESİNE GÖZ YUMMUŞTUR”

Gelelim ‘Okul önünde yakaladığınız uyuşturucu satıcısının bacağını kırın’ diyen namıdiğer Fotoroman Süleyman’a. O da Fotoromancı ya, Saray da çok âlâ biliyor ki bu uyuşturucuları kendileri davet ettiler bu ülkeye. ‘Paralarınızı getirin, her şeye göz yumacağız’ dediler ve göz yumdular. Bunlar onunla bununla poz veren, gençlerin lisanıyla söyleyeyim ‘Breaking Bad Süleyman’ ülkenin çocuklarının zehirlenmesine göz yummuştur. Yazıklar olsun onlara. Belediye liderlerimizle da konuştuk. Bu sokaklarda çocuklarımız için, gencecik evlatlarımız için gayret vereceğiz. Bu çetelere, bu rezil adamlara ne ülkemizi ne de sokaklarımızı asla teslim etmeyeceğiz. Hacer Hanım’dan rica ettim. O da çocuğu meth kullanan bir ailenin yaşadığı dramdan kısaca size kelam etsin. Artık kelam Hacer Hanım’da.

Hacer Foggo ise gençler ortasındaki uyuşturucu yaygınlığına ait şöyle konuştu:

“YÜZDE 45.3 ORANINDA BU UYUŞTURUCU KONUTLARDA KULLANIYORLAR”

“Genel Liderim, neredeyse bütün sokaklarda, mahallelerde, bilhassa fakir mahallelerde bu meth denilen hatta halk lisanında, çocukların, ergen çocukların lisanında de ‘Metin amca’ bile diyorlar. İnanılmaz derecede çok yaygın. Neredeyse 11-12 yaşa kadar inmiş. Ziyaret ettiğim ailelerin ortak şeyi; daima çocuklarının peşindeler. Okul önlerinde, hastane kapılarında ‘Çocuğumuzu alın’ diye. Fakat o denli bir şey ki bir istatistik, bir sayı var. Yüzde 45.3 oranında bu uyuşturucu konutlarda kullanıyorlar. Ancak anne-babaların korkusu ‘Yeter ki meskende olsun, sokakta düşüp ölmesin’ diye konutlarında çocuklarını kitleyenler, hatta zincirlerine bağlayan bir sürü anne ve babayla konuştum.

“KENDİSİNİ BİR TRENİN ALTINA ATIYOR VE VEFAT EDİYOR”

Çocuğu uyuşturucudan ölen bir anne, babayla konuştum. Yaz kış çocuklarının peşine düşmüşler, çok geç anlamışlar bu meth kullanmasını. Çocuk daima halüsinasyonlar görüyor. Hastaneye götürüyorlar, ilaç alıyorlar lakin bir türlü yataklı bir tedavi göremiyor çocuk. Daima sokakta, onun peşinde ve en sonunda çocuğun halüsinasyon gördüğünü düşünerek kendisini bir trenin altına atıyor ve vefat ediyor.  Anlatamayacağım çok daha dramatik kıssalar, hatta aile katliamları var. Bağcılar olayını biliyoruz. Buna misal çok fazla olay var. Bilhassa çocuklar tehlike altında.”

“GENÇLERİMİZİ ONLARIN ELİNDEN ÇEKİP KURTARACAĞIZ”

Kılıçdaroğlu, “Bütün vatandaşlara kelamım var. Annelere, babalara kelamım var. Türkiye’yi bu kirli oyunların büsbütün dışına çıkaracağız. Şayet Türkiye’ye para gelecekse pak para gelecek. Yeniden kelamım var. Gençlerimizi onların elinden çekip kurtaracağız” kelamlarıyla konuşmasını sonlandırdı.

BREAKİNG BAD DİZİSİ

‘Breaking Bad’, 4 Emmy ödüllü, ABD üretimi drama dizisi. ‘Breaking Bad’te bir lisede Kimya öğretmeni olan ‘Walter White’ kanser olduktan sonra, ailesine para bırakabilmek için uyuşturucu imalatı ve dağıtımı işine giriyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.