Kent Tiyatroları’ndan Yılın Müzikali “Fosforlu Cevriye”

Kent Tiyatroları’ndan Yılın Müzikali “Fosforlu Cevriye”

ABONE OL
Ekim 31, 2022 23:45
Kent Tiyatroları’ndan Yılın Müzikali “Fosforlu Cevriye”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kent Tiyatroları Suat Derviş’in yazdığı, Yelda Baskın’ın yönettiği Fosforlu Cevriye isimli müzikali seyirciyle buluşturuyor. 2022-2023 döneminin yeni müzikali Fosforlu Cevriye, 2 Kasım 2022 Çarşamba günü 20.30’da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde prömiyerini yapıyor.

İstanbul Sokaklarının Ta Kendisi “Fosforlu Cevriye”
Anne babasını tanımadığı için gökteki yıldızlardan doğduğuna inanan, denizin kucağında bir sokak çocuğu olarak büyüyen, Galata mevkiinde karnını doyurabilmek için “icra-i sanat” eyleyen Cevriye, sıradan bir sokak kızı değil aslında İstanbul sokaklarının ta kendisidir. Hastalık ve soğuktan mevte yaklaştığı o gece, karşısına çıkan gizemli bir Adam sayesinde hayata ve kara sevdaya tutunur. Cevriye’nin daha evvel tanıdığı erkeklere hiç benzemeyen ve ona “siz” diye hitap eden bu Adam aslında zımnî yaşayan bir idam mahkûmudur. Cevriye onu tanıdığı günden sonra artık değişik bir “insan” olmuştur. Mahpus, sürgün, ortadan geçen vakit ve türlü belalara karşın bu aşktan vazgeçmeyen Cevriye, sevdiği için her şeyi göze alacaktır.

Oyunda 1930-40’lı yılların İstanbul’u güçlü tasvirleriyle sunuluyor. Mahallelerin art sokaklarında, hapishanelerinde, batakhanelerinde hayata tutunmaya çalışan bayanların, annelerin, çocukların ve afili delikanlıların otoriteyle olan ilgisi çarpıcı hikayelerle aktarılıyor.

Oyunun Direktörü Yelda Baskın, Cevriye’yi Anlatıyor

“Cevriye’nin sevdası bir var oluş sıkıntısıdır. Seçtiği erkekten de bağımsız kendi iradesidir. Sokakta var olmanın sertliğine karşın, hiç kimsenin tahakkümü altına girmeyen Cevriye en dar vakitlerde bile başımızı kaldırıp bize yıldızları izletir. Öbür dünyalara, olasılıklara, hayallere gerçek…”
Suat Derviş ve Gülriz Sururi’nin Büyük Hayali Gerçekleşiyor

Suat Derviş, 60’lı yılların başında Türkiye’ye döndüğünde siyasi-mesleki ve maddi manada şiddetli bir periyottan geçiyordu. “Fosforlu Cevriye” romanını yayınevlerine teklif ediyor lakin ne yazık her seferinde reddediliyordu. Suat Hanım’ın büyük dileği, bu yapıtın yayınlanmasından öte, bir “müzikal” olarak oyunlaştırıldığını görmekti… Bunun için birinci görüştüğü kişi genç aktris Gülriz Sururi idi… Gülriz Hanım’ın da isteği oyunu Kent Tiyatroları’nda sahnelemekti…

Dramaturgisini Gökhan Aktemur’un, müzik ve bestesini Oğuzhan Balcı’nın, dekor dizaynını Barış Dinçel’in, kostüm dizaynını Tomris Kuzu’nun, ışık dizaynını Kemal Yiğitcan’ın, efekt dizaynını Yunus Nalcı’nın, koreografisini Maral Ceranoğlu’nun yaptığı, fotoğraflarını Ahmet Çelikbaş’ın çektiği oyunda Ayşe Günyüz Demirci, Berk Samur, Besim Demirkıran, Binnur Şerbetçioğlu, Ceysu Aygen, Çağatay Palabıyık, Elif Verit, Emre Yılmaz, Hakan Örge, Irmak Örnek, Işık Saçbüker Otan, Samet Silme, Tuğrul Arsever, Yağmur Damcıoğlu Namak, Yunus Erman Çağlar, Zeynep Ceren Gedikali rol alıyor.

Oyun, 2-5 Kasım, 9-12 Kasım 2022 tarihleri ortasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde, 30 Kasım – 3 Aralık 2022 tarihleri ortasında Ümraniye Sahnesi’nde.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.