Kene Isırığı, Kırmızı Et Alerjisi Yapıyor

Kene Isırığı, Kırmızı Et Alerjisi Yapıyor

ABONE OL
Ekim 30, 2022 04:24
Kene Isırığı, Kırmızı Et Alerjisi Yapıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kusma, karın ağrısı, ishal, nefes darlığı, bayılma…

Ateş, halsizlik, eklem ağrıları… Kene ısırığı ile başımıza gelecek sıhhat problemlerine bir yenisi daha eklendi: Kırmızı et alerjisi! Kene ısırığı sonrasında birtakım hastalarda kırmızı et alerjisi geliştiğini söyleyen Doç. Dr. Güzin Özden, “Başta ABD olmak üzere pek çok ülkede kene ısırığı sonrası daha evvel meselesiz kırmızı et tüketebilen şahıslarda kırmızı et alerjisi geliştiği saptandı. Kusma, karın ağrısı, ishal, nefes darlığı, bayılma üzere önemli tepkiler gelişebiliyor. Bu türlü bir durumda hastalar ivedilikle bir alerji uzmanına başvurmalı ve kırmızı et alerjisi için tetkik edilmeli” diye konuştu.

Gün geçmiyor ki yeni bir alerji çeşidi öğrenmeyelim. Kırmızı et alerjisi pek de alışılagelmiş alerji çeşitlerine benzemiyor, kene ısırdıktan sonra ortaya çıkıyor lakin öbür alerjiler üzere rutin hayatı çekilmez kılan semptomlara yol açıyor. Kusma, karın ağrısı, ishal, nefes darlığı, bayılma gibi belirtiler gösteren kırmızı et alerji hakkında bilgiler veren Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AİD) Üyesi Doç. Dr. Güzin Özden, kırmızı et alerjisinin az bilinen ve ender görülen besin alerjilerinden biri olduğunu söyledi. Her yaş kümesinde görülebildiğini söyleyen Doç. Dr. Özden, “Tüm göğüslü hayvanların etinde alfa gal (galaktoz-α−1,3-galaktoz oligosakkaridi) isimli bir unsur bulunur. Kene ısırığı sonrası bireyde alfa gale karşı alerji gelişir ve o vakte kadar problemsiz göğüslü hayvanların etlerini tüketebildiği halde alerji geliştikten sonra kırmızı et yediğinde alerjik tepkiler gösterir” dedi. Kene ısırığı olmadan da birtakım hastalarda kırmızı et alerjisi gelişebilir tüm hastalarda et alerjilerinin tam olarak nedeninin tam olarak açıklanamadığını da ekleyen Özden, “Az görülmesinin nedeni etin pişirilme sonucu alerjen oranının azalmasına bağlanabilir” diye konuştu.

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Kırmızı et alerjisi; et tüketimin çabucak sonrasında gelişen kaşıntı, deride kızarıklık, dudakta şişme, karın ağrısı ve ishal ile gelişen “erken tip” yahut 4-6 saat sonra kaşıntı kızarıklık kabarma, halsizlik, kusma, karın ağrısı, ishal, nefes darlığı, bayılma ile gelişen “geç tip” tepkiler olarak ikiye ayrılıyor. Süratle ortaya çıkan belirtilerin şiddetli olma eğiliminin çok daha yüksek olduğunu söz eden Özden, fakat kırmızı et tüketimi sonrası gelişen geç alerjik belirtilerin de şiddetli olma eğilimi olduğunu hatırlatıp uyarıyor: “Her kırmızı et yediğinizde şiddetli yahut hafif fark etmeksizin kimi belirtiler yaşıyorsanız kesinlikle bir alerji uzmanına başvurun ve kırmızı et alerjisi için tetkik yaptırın.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.