Kadıköy Bostanları’na Sağlıklı Kentler Birliği’nden En Yeterli Uygulama Mükafatı

Kadıköy Bostanları’na Sağlıklı Kentler Birliği’nden En Yeterli Uygulama Mükafatı

ABONE OL
Ekim 23, 2022 00:06
Kadıköy Bostanları’na Sağlıklı Kentler Birliği’nden En Yeterli Uygulama Mükafatı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kadıköy Belediyesi’nin “Her mahalleye bir bostan” sloganıyla hayata geçirdiği Kadıköy Bostanları, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin düzenlediği 2022 Sağlıklı Kentler En Uygun Uygulama müsabakasında Kent Planlaması kategorisinde heyet özel mükafatı aldı.

Bu yıl 13’üncüsü düzenlenen, 45 üye belediyenin 143 projeyle başvurduğu Sağlıklı Kentler En Uygun Uygulama Yarışının mükafatları sahiplerini buldu. Kadıköy Belediyesi’nin Park Bahçeler Müdürlüğü himayesinde sağlıklı, pak besine erişimin sağlanması ve Kadıköylülerin kendi besinini üretebilmesini sağlamak hedefiyle hayata geçirdiği Kadıköy Bostanları 2022 Sağlıklı Kentler En Uygun Uygulama yarışında Kent Planlaması kategorisinde heyet özel mükafatı aldı. Denizli Pamukkale’de gerçekleşen merasimde belediye ismine mükafatı Kadıköy Belediyesi Meclis Üyesi Süleyman Şahin aldı.

4 farklı kategoride (Sosyal Sorumluluk, Kent Planlama, Sağlıklı Ömür, Sağlıklı Çevre) gerçekleştirilen yarışın heyet başkanlığı Prof. Dr. Ruşen Keleş tarafından yapıldı. Müsabaka heyetinin öbür üyeleri Prof. Dr. Atilla Akkoyunlu, Prof. Dr. Mustafa Sarı, Prof. Dr. Koray Velibeyoğlu, Doç. Dr. Alpaslan Türkkan ve Doç. Dr. Şuay Nilhan Açıkalın’dan oluştu.

Kadıköy Bostanları

Fenerbahçe, Moda, Göztepe ve Acıbadem’de bulunan bostanlarda 6 ay müddetle fiyatsız yer edinen mahalleliler, kendilerine tahsis edilen 4,5 metrekarelik bostanlarda ekim, dikim yaparak kendi eserlerini yetiştiriyor ve hasadını yapıyor. Atalık tohumlarla sağlıklı, organik besin yetiştirmenin yanı sıra, topluluk olarak yardımlaşma ve paylaşma üzere pahaların de öne çıkmasını sağlayan bostanlar projesinde bahçe tasarımı, balkon ve art bahçe tarımı, permakültür üzere eğitimler ve sürdürülebilir sinema ve belgesel gösterimleri de yer alıyor. Belediye, bostan kültürünün yaygınlaşması için hayata geçirdiği Kadıköy Bostanları projesini, Kadıköy’ün bütün mahallelerinde yaygınlaştırmayı hedefliyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.