İzmir Ticaret Odası Lideri Mahmut Özgener’den 29 Ekim Bildirisi

İzmir Ticaret Odası Lideri Mahmut Özgener’den 29 Ekim Bildirisi

ABONE OL
Ekim 30, 2022 05:09
İzmir Ticaret Odası Lideri Mahmut Özgener’den 29 Ekim Bildirisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyetin ilanı, uzun gayretler sonucunda özgürlüğünü kazanmış bir toplumun, geleceğe emin adımlarla yürümesini hedefleyen bir inkılap hareketidir. Türk toplumunu çağdaşlaştırmayı amaçlayan, öbür yenileşme ve ıslahatların da önünü açan bu adım, günümüz Türkiye’sini şekillendiren en temel kıymettir.

Kurtuluşun ve özgürlüğün sembolü olan kentimiz İzmir, tüm Cumhuriyet ıslahatlarını benimsemede, 29 Ekim’in bayram olarak kutlanmasında ebediyen öncü olmuştur. Bunun en hoş örneklerinden birini, tarihten bir notla tabir etmek isterim;

29 Ekim 1924’de şimdi resmen bayram ilan edilmemesine karşın, İzmir’in kıymetli gazetelerinden Anadolu, o gün “Bayram” tabirini kullanarak, “Anadolu, saygıdeğer kardeşlerinin Cumhuriyet Bayramı’nı tebrik ve bu vesile ile necip Türk Milleti’nin ebedi saadetlere mazhariyeti temennisini tekrar eder” manşeti ile çıktı. Cumhuriyet’in ilanının yıldönümü nedeniyle devrin İzmir Belediye Lideri Tahir Kenan da İzmir halkı ismine, 29 Ekim 1924 günü Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Paşa’ya ve TBMM Lideri Ali Fethi Okyar’a birer kutlama telgrafı çekti.

İzmirliler gündüz kutlamalarına katıldıktan sonra, gece akın akın Cumhuriyet’in birinci yılı nedeniyle düzenlenen etkinliklere ve havai fişek şovlarına katıldı. Sonraki günkü gazetelerde İzmirlilerin yaşadığı coşku ve sevinçten kelam ediliyordu. Bu tarihten yaklaşık 6 ay sonra 19 Nisan 1925 tarihli TBMM kararıyla Cumhuriyet’in ilan edildiği 29 Ekim günü, Cumhuriyet Bayramı olarak kabul edildi.

İzmir Ticaret Odası olarak Ulu Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirlerini, ülkülerini, kurduğu cumhuriyeti yaşatmak, geliştirmek ve yeni nesillere aktarmanın asli vazifelerimizden olduğuna inanıyoruz.

Bugünün ve geleceğin projelerini üretirken en kıymetli motivasyon kaynağımız Odamızın esaslı tarihi. Nasıl ki Odamız, Cumhuriyet’in birinci yıllarında, tüm olumsuz şartlara, savaşın ve yangının ağır sonuçlarına karşın İzmir’in tüccar ve sanayicilerinin meselelerine deva arayışı içinde olmaya çalıştıysa, İzmir büyük yangınından ziyan görenlere yardım için bir yardım heyeti kurulduysa, devrin incir tüccarlarının eza duyduğu sıkıntıların çözülmesinde kıymetli adımlar attıysa, bugün de birebir özveri ve uğraşla üyelerimiz için var gücümüzle çalışmaya devam ediyor.

Tüm imkansızlıklara karşın, dünyada eşine az rastlanır inanç ve kararlılıkla kazanılan büyük zaferlerin akabinde kurulan cumhuriyetin, bizim en pahalı mirasımız olduğuna inanıyor, Türkiye Cumhuriyeti’nin doğum günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladığımız bu manalı günde başta Ulu Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.