İzmir Kısa Sinema Şenliği Heyeti Belirli Oldu

İzmir Kısa Sinema Şenliği Heyeti Belirli Oldu

ABONE OL
Ekim 31, 2022 21:54
İzmir Kısa Sinema Şenliği Heyeti Belirli Oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Kısa Sinema Şenliği içerisinde yarış sinemalarını İzmirli sinemaseverler ile şenlik salonlarında izleyip yarış için kıymetlendirecek olan şenlik heyeti belirli oldu.

Bu yıl 23. kere sinemaseverlerle buluşacak olan İzmir Kısa Sinema Festivali’nde yarış sinemalarını kıymetlendirecek heyet belirli oldu. Direktör Ömer Faruk Sorak başkanlığında oluşturulan heyet ulusal kurmaca kategorisinde bulunan 13 kısa sineması kıymetlendirecek. Başarılı oyuncu Saadet Işıl Aksoy, Türkiye’de memleketler arası sinema yapımlarının yapılmasına imkan sağlayan Zeynep Santiroğlu Sutherland, imaj direktörü Orçun Özkılınç ve Exxen genel müdürü Ümmü Burhan şenlikte hem sinemaları kıymetlendirecek hem de bölüm deneyimlerini genç sinemacılar ile paylaşacaklar.

Belgesel, deneysel ve animasyon kategorisinde akademisyen Ahmet Gürata , Akademisyen Sabire Soytok, TRT Belgesel Program Müdürü Nurullah Dinçer ve başarılı animasyon sanatkarı Batuhan Köksal sinemaları kıymetlendirecek isimler.

Uluslararası kategoride ise 2014 yılında İzmir Kısa Sinema Festivali’nde en güzel sinema mükafatı alan ve geçtiğimiz yıl yaptığı uzun metraj sineması “Son Banyo” ile birçok ödül kazanan David Bonneville, Portekiz’de bayan direktörlere yönelik programları ile bilinen PortoFemme Milletlerarası Sinema Şenliği yöneticisi Rita Capucho ve sinema program ve dağıtıcısı Aitor Arenas Suso heyet olarak yer alacak.

Kısa Sinemalara vizyon ödülü…

Başka Sinema ile İzmir Memleketler arası Kısa Sinema Şenliği, kısa sinemaların dijital ve fizikî platformlarda daha fazla sayıda beşere ulaşabilmesi, kısa sinemaların sinema salonlarında vizyon programlarına alınabilmesi ve kısa sinema direktörlerinin sonraki projelerinde muhtaçlık duyacağı müracaat dayanağının karşılanabilmesi için 2022 yılından itibaren iş birliğine gidiyor! Dünya ve Türkiye şenliklerinden ödüllü sinemaların dağıtımcılığını üstlenen Öbür Sinema, bu yıldan itibaren kısa sinemalara de yer açıyor. Hem kısa sinemaların daha fazla sayıda beşere ulaşabilmesini hem de kısa sinema direktörlerinin gelecek projeleri için üretim ve dağıtım süreçlerinde nitelikli danışmanlık alabilmelerini amaçlayan proje, İzmir Kısa Sinema Festivali’yle başlıyor. En Yeterli Sinema, Heyet Özel Ödüllü Sinema ve Öteki Sinema’nın şenlik seçkisinden belirleyeceği dört sinemayla birlikte toplamda altı sinemaya verilecek olan Öteki Sinema Dağıtım ve Dayanak Ödülü’nün kapsamı şöyle:

1 – Öbür Sinema’nın film programlarını yaptığı dijital ve fizikî ortamlarda özel gösterim imkanı

2 – Öteki Sinema’nın film tedarik ettiği açıkhava yerlerinde özel gösterim imkanı

3 – Öteki Sinema’nın Öteki Çarşamba kapsamında özel gösterimler programladığı sinema salonlarında gösterim imkanı

4 – Sinemaların direktörlerinin sinema üretim ve dağıtım süreçleriyle alakalı fikir alışverişi ve danışmanlık muhtaçlığı olması durumunda Öbür Sinema’ya direkt olarak ulaşabilme imkanı

5 – Sinemaların direktörlerinin birinci uzun metraj sinema projelerinde Öbür Sinema’dan danışmanlık alabilme imkanı

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.