İzmir Barosu Başkanı Yılmaz: Sorunların kaynağı siyasal iktidar

İzmir Barosu Başkanı Yılmaz: Sorunların kaynağı siyasal iktidar

ABONE OL
Temmuz 21, 2023 09:00
İzmir Barosu Başkanı Yılmaz: Sorunların kaynağı siyasal iktidar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Barosu idaresi, baro binası önünde toplanarak “Adli tatil başlıyor lakin avukatların sıkıntıları tatile girmiyor” başlığıyla basın açıklaması yaptı. Açıklama öncesi baro binasına “Avukatlığı itibarsızlaştırmanıza, avukatları yoksullaştırmanıza karşı, söyleyecek kelamımız, hakkımızı alacak gücümüz var” yazılı pankart asıldı.

“BAKANLIKLA YAPILAN GÖRÜŞMELERDE OLUMLU BİR SONUÇ ALINMADI”

Başkan Sefa Yılmaz yaptığı konuşmada, “2023 yılının ismi tatili bugün başladı. 24 Temmuz 2023 isimli tatilin birinci günü. Doğal tüm yargı tatile girerken bizler savunma mesleği olarak önemli ekonomik meseleler yaşadığımız bugünlerde biz avukatların problemleri ne yazık ki tatile girmiyoruz. Hiç tatile başlayamıyoruz zira meselelerimiz artarak devam ediyor. Taleplerimizi bizler Ankara’da 7 Temmuz günü Adalet Bakanı, Bakan Yardımcısı ve Hukuk İşleri Genel Müdürünün olduğu Baro Liderlerinin katıldığı, Türkiye Barolar Birliği Lideri ve idare heyetinin katıldığı bir toplantıda bunları 14 baro lideri olarak kelam aldık. Ve bu sözlerimizi ifade ettik. Anlattık. Ve ayrıyeten tahlil yollarını da ortaya koyduk. Aslında bu sıkıntılar bakanlık tarafından biliniyor mu? Natürel ki biliniyor. Zira bu meselelerin kaynağı siyasal iktidar ve bakanlık. Aslında biz oraya, bakanlığa yarattığınız sıkıntıları bildiğimizi biliniz demeye gittik. Ve tahlil yollarımızı anlatmaya çalıştık. İşte bu sıkıntıları tekrar gündeme taşıyıp isimli tatil başlamasına karşın yargı tatile başlamış olmasına karşın avukatların problemlerinin tatile başlamadığını anlatmak için bu basın açıklamasını yapma gereğini duyduk. Bugüne kadar hala bakanlıkla yapılan görüşmelerle ilgili olumlu bir sonuç alınmadı” diye konuştu.

“NİTELİKSİZ HUKUK FAKÜLTELERİ BİR AN EVVEL KAPATILMALI”

Başkan Yılmaz, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a ilettikleri problemlerin bir kısmını bir defa daha lisana getirerek, “Adli yardım ve CMK fiyatlarının arttırılması ve vaktinde ödenmesinin sağlanması. Zira CMK ve isimli yardımın hizmeti veren arkadaşlarımızın birden fazla genç meslektaşlarımız ve hakikaten çok büyük meseleler yaşıyorlar. Şu anda isimli yardım fiyatı olarak tüm baroların hazineden olan alacağı yaklaşık 272 milyon TL. İzmir Barosu’nun alacağı 26 milyon 500 bin TL. Böylesi bir sorun yaşarken bizlerin tatile girdiğinden bahsetmek doğal ki mümkün olmayacaktır. Tıpkı vakitte isimli yardım ve CMK başta olmak üzere avukatlık fiyatlarından alınan KDV oranlarının kaldırılması ya da yüzde 1’e indirilmesi, Avukatlık taban fiyat tarifesinin yine acilen düzenlenmesi, geciken avukatlık fiyatlarına de en düşük fiyat alacağına da en yüksek mevzuat faizini uygulanması. Bağlı çalışan avukatların alacağı minimum fiyatın mesleğin onuruna yakışır bir formda belirlenmesi ve barolar tarafından kontrolünün sağlanması. Her vakit sorun olarak karşımızda duran ve bugünün en büyük problemlerinden biri olan hukuk fakülteleri. Yeni hukuk fakültelerinin açılmaması, nitelikli olmayan, hocası, profesörü, dekanı dahi olmayan hukuk fakültelerinin bir an evvel kapatılması. Ve hukuk fakültelerine giriş için şu an yüz yirmi beş bin olan barajın elli bine çekilmesi ya da elli bin ya da yetmiş beş bin öğrenci ortasından seçilmesi. Meslek monopolünün genişletilmesi, bunun içerisinde özel hukuk alanında resmi hali doğal olan tapu süreçleri, noter süreçleri üzere süreçlerde zarurî avukatlık temsilinin sağlanması, tüm kontratın avukat aracılığıyla düzenlenmesi mecburî getirilmesi ticaret kanununda yer alan öteki tüm şirketlere sermayesine bakılmaksızın avukatla kontrat yapma zorunluluğunun getirilmesi” sözlerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.