İZKİTAP’a İzmirlilerden ağır ilgi

İZKİTAP’a İzmirlilerden ağır ilgi

ABONE OL
Kasım 2, 2022 23:42
İZKİTAP’a İzmirlilerden ağır ilgi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Büyükşehir Belediyesi mesken sahipliğinde İZFAŞ ve SNS Fuarcılık tarafından fuarizmir’de düzenlenen İzmir’in yeni kitap fuarı İZKİTAP imza günleri, etkinlikler ve söyleşilerle devam ediyor. 10 gün boyunca açık olacak fuara, birinci iki günde her yaş kümesinden 10 binlerce İzmirli büyük ilgi gösterdi.

İZKİTAP – İzmir Kitap Fuarı, geçtiğimiz Cuma günü kapılarını ziyaretçilerine açtı. Birinci iki günde; çocuğu genci, öğrencisi yetişkini 10 binlerce İzmirli İZKİTAP’ı ziyaret etti. İZELMAN A.Ş. ve Yayıncılar Kooperatifi (YAYKOOP) takviyesiyle muharrir ve yayıncıları kitapseverlerle bir ortaya getiren ve 10.00 – 20.00 saatleri ortasında ziyarete açık olan fuara gelen ziyaretçiler, hem 250’ye yakın yayınevi, kurum ve sivil toplum kuruluşu standını gezdi hem de düzenlenen söyleşilere katıldı. İZKİTAP Fuarı, ikinci gününde de birbirinden değerli konukları ağırladı. Fuara katılan muharrir ve gazeteciler, yaptıkları söyleşi ve kitap imza aktiflikleri ile İzmirlilerden büyük ilgi gördü.

Nedim Gürsel 55 yıllık edebiyat seyahatini anlattı

Fuarın onur konuğu Sorbonne Üniversitesi’nde Türk edebiyatı dersleri veren müellif ve akademisyen Nedim Gürsel, Engin Topuz moderatörlüğündeki söyleşide ziyaretçilerle buluştu. Nedim Gürsel hem 55 yıllık edebiyat seyahatini hem de birinci kere İZKİTAP’ta okuyucuyla buluşan ve Kafka’dan Camus’ye, Dostoyevski’den Tolstoy’a, Sadık Hidayet’ten Borges’e, Samuel Beckett’ten Anadolu erenlerine, Yunan mitolojisinden kutsal kitaplara kadar, kimi vakit kendi tecrübelerinden de yola çıkarak vefatın izini sürdüğü son kitabı “Memento Mori – Vefat Aklımdasın”ı anlattı.

Çocukluktan yetişkinliğe, eğitim hayatından işine kadar hayatındaki seyahatlerin edebiyat seyahatine da yansıdığını belirterek, “16 yaşımda Galatasaray Lisesi’nde okurken birinci hikayem Seyahat Vedat Günyol vasıtasıyla Yeni Ufuklar’da yayımlandı. Birinci hikayeden bu yana 55. yıl edebiyatta. Bu hikayede İstanbul’a geliş seyahatim var. Seyahatler, sonra hem kitaplarımın esin kaynaklarından başlıcası oldu hem de mukadderatımı belirledi. Hem eğitim hem iş için dünyayı gezdim, o seyahatler kitaplaştı. Edebiyat da bir içsel seyahat aslında. Hayal gücü sayesinde yapılan, hayali seyahatler da edebiyatı besleyen etmenler, ögeler. Yaşlandıkça randıman arttı, 50’yi aşkın kitabım var, toplu hikayeler ve seyahat yazıları vs. Sayısı kıymetli değil, okura ulaşması değerli olan. Burada olmaktan, sizlerle buluşmaktan çok memnunum. Bana bu onuru verdiği için İZKİTAP fuarını düzenleyenlerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Gazeteci ve Siyasetçi Altan Öymen ile Gazeteci, Müellif Mine Özbek’in konuk olduğu “Dünden bugüne” isimli söyleşi gerçekleştirildi. Altan Öymen, “Cumhuriyet bizim için, yalnızca cumhuriyetin ilan edilmesinden ibaret değildir. Türkiye olarak, Türkiye’nin insanları olarak, Cumhuriyet, en bedelli varlığımızdır. Atatürk ve silah arkadaşları için 1919 yılında büyük bir kısmı işgal edilmiş ülkede birinci amaç, ülkeyi işgalden kurtarmak için savaşmak, ikinci amaç ise ülkenin eğitim ve çağdaş uygarlık düzeyine ulaşması için verilen savaştır” dedi.

Öymen, bu süreçte verilen eğitim ve çağdaşlaşma istikametinde bilhassa harf ihtilalinin kıymetini vurgulayarak, “Bugün çağdaş dünyada Latin harflerini kullanıyor olmamız, çağdaş medeniyetler düzeyine yükselmemizde Atatürk’ün bize bıraktığı en değerli devrimdir” diye konuştu.

Mine Özbek de “Bu ülkenin en değerli gücünün gençler olduğunu düşünüyorum, gençler o kadar güçlüler, o kadar aydınlıklar ki Atatürk’ü, Cumhuriyeti ve demokrasiyi o denli âlâ biliyorlar ki. Ben çok umut doluyum. 100. yılında Cumhuriyet bu ülkenin gençleri ve bayanları üzerinden aydınlanacak. Onlarla gurur duyuyorum” dedi.

İmza günleri

Fuarda birçok muharrir da imza gününde okuyucusuyla buluştu. Ahmet Ümit, Canan Tan, Cenap İtimat, Ceyhun İrgil, Ali Ekber Yıldırım, Ozan Bingöl, Ümit Zileli, Bülent Emrah Parlak üzere muharrirler hem okuyucularıyla sohbet etti hem de kitaplarını imzaladı. Ahmet Ümit’in, masal çeşidinde çıkan yeni kitabı Bir Aşk Masalı’nın imza günü için İzmirli kitapseverler uzun kuyruklar oluşturdu. Yaklaşık 5 saat boyunca aralıksız olarak kitaplarını imzalayan Ümit, toplumsal medya hesabında yaptığı paylaşımında, “İzmir’de efsanevi bir kalabalık karşıladı beni. Bu bir imza günü değil, gerçek bir edebiyat mitingi. Teşekkürler benim hoş okurlarım…” diyerek imza gününü edebiyat mitingi olarak nitelendirdi.

Fuara ulaşımı kolaylaştırmak için ek seferler

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmirlilerin fuarizmir’e ulaşımını kolaylaştırmak için İZKİTAP’a özel ulaşım çizgileri oluşturdu. 92 numaralı Üçyol Metro-Fuar İzmir, 610 numaralı Gaziemir Semt Garajı-Fuar İzmir, 650 numaralı Fahrettin Altay-Fuar İzmir ve 540 numaralı Lozan Meydanı-Fuar İzmir sınırları dışında Bornova Metro İstasyonu ile Şirinyer İZBAN aktarmadan her 25 dakikada bir sefer düzenleniyor. Okullardan öğrenciler de servislerle İZKİTAP’a ulaşabilecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.