İZKİTAP’a birinci gün ağır ilgi

İZKİTAP’a birinci gün ağır ilgi

ABONE OL
Kasım 1, 2022 01:12
İZKİTAP’a birinci gün ağır ilgi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Büyükşehir Belediyesi mesken sahipliğinde İZFAŞ ve SNS Fuarcılık tarafından fuarizmir’de düzenlenen İzmir’in yeni kitap fuarı İZKİTAP açıldı. 10 gün boyunca açık olan fuara, birinci günde her yaş kümesinden İzmirli büyük ilgi gösterdi.

İZKİTAP – İzmir Kitap Fuarı, düzenlenen merasimle kapılarını ziyaretçilerine açtı. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in, açılışında, “İzmir’i büyük bir niyet meydanı haline getirmek istiyoruz. Bu fuar aslında bu çabanın sonucu” dediği İZKİTAP’ı, birinci günde çocuğu genci, öğrencisi yetişkini binlerce İzmirli ziyaret etti. İZELMAN A.Ş. ve Yayıncılar Kooperatifi (YAYKOOP) dayanağıyla müellif ve yayıncıları kitapseverlerle bir ortaya getiren ve 10.00 – 20.00 saatleri ortasında ziyarete açık olan fuara gelen ziyaretçiler, hem 250’ye yakın yayınevi, kurum ve sivil toplum kuruluşu standını gezdi hem de düzenlenen söyleşilere katıldı.

Şermin Yaşar’dan “Çocukluğumdan Çocuğuma” söyleşisi

Çocuk edebiyatının sevilen isimlerinden Şermin Yaşar, “Çocukluğumdan Çocuğuma” isimli söyleşide yüzlerce çocuk ile ebeveyne unutamayacakları bir deneyim yaşattı ve kitaplarını imzaladı. Şermin Yaşar, çocuk sözü üzerinden yaptığı konuşmasında, bunun yetişkinler tarafından bir küçümseme olarak kullanıldığını belirterek, “Biz yetişkinler, çocuk sözünü daha çok bir küçümseme edasıyla ortamızda nazikçe uyarmak için kullanıyoruz. Çocukluğu da bir an evvel kurutulmak gerekilen bir vakit olarak görüyoruz” deyip çocuklara, “Çocuk kalın” bildirisi verdi. Çocukluğun çok değerli bir periyot olduğunu vurgulayan Yaşar, “Tüm çocuklar, çocukluklarını doyasıya yaşamalı. Kitaplarımda bunu alttan alta anlatmaya çalışıyorum” halinde konuştu.

“Çocuklar ve Besin Güvenliği”

Gıda Mühendisi, Akademisyen, Müellif Bülent Şık, Doğan Kitap tarafından düzenlenen “Çocuklar ve Besin Güvenliği” isimli söyleşide, ziyaretçilerle bir ortaya geldi. Bülent Şık, ziyanlı bakteriler, virüsler, parazitler yahut toksik kimyasal hususlar içeren inançlı olmayan besinlerin çocuk sıhhati üzerindeki olumsuz tesirlerini anlatarak, “Temel sorun, bu hususlar çocuklar üzerinde ne yapıyor. Bakış açısını çocuklara kaydırmak gerekiyor. Neden çocuklara yetişkinlerden daha fazla ziyan veriyor. Yetişkinlerin geliştirdiği doğal bir sistem var toksik hususlara karşı. Lakin çocuklar hayatlarının birinci periyotlarında çok hassaslar, bilhassa birinci 5 yaş en hassas oldukları periyot. Yetişkinlere kıyasla çocuklar çok savunmasız. Hücre çoğalması, doku büyümesi, organların gelişmesi açısından. Karşı koyma sistemleri gelişmediği toksik unsurların çocuklar üzerindeki tesiri, son derece vahim sonuçlar doğurabiliyor. Bu nedenle besin güvenliği çalışmalarının odak noktasına çocuk sıhhatini muhafazayı koymak gerektiğini düşünüyorum. Çocuklar için sağlıklı bir etraf ve sağlıklı beslenmenin sağlanması, uzun vadede çok önemli bir toplumsal yarar açısından geri dönüş sağlayacaktır” diye konuştu.

Çocuk ve Gençlerle Keyifli İrtibat başlıklı söyleşide de Deniz Erbulak ve Tilbe Höngül, ziyaretçilerle bir ortaya geldi.

Onur konuğu Nedim Gürsel

Fuarın onur konuğu, Sorbonne Üniversitesi’nde Türk edebiyatı dersleri veren müellif ve akademisyen Nedim Gürsel. 30 Ekim Pazar günü 92 muharrir, imza gününde okurlarıyla buluşurken, çeşitli salonlarda 12 söyleşi de gerçekleştirilecek. Fuar boyunca 800’e yakın imza günü, aktiflik ve söyleşi yapılacak.

Fuara ulaşımı kolaylaştırmak için ek seferler

İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmirlilerin Fuar İzmir’e ulaşımını kolaylaştırmak için İZKİTAP’a özel ulaşım çizgileri oluşturdu. 92 numaralı Üçyol Metro-Fuar İzmir, 610 numaralı Gaziemir Semt Garajı-Fuar İzmir, 650 numaralı Fahrettin Altay-Fuar İzmir ve 540 numaralı Lozan Meydanı-Fuar İzmir çizgileri dışında Bornova Metro İstasyonu ile Şirinyer İZBAN aktarmadan her 25 dakikada bir sefer düzenleniyor. Okullardan öğrenciler de servislerle İZKİTAP’a ulaşabilecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.