İsrail’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu düzenlendi

İsrail’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu düzenlendi

ABONE OL
Kasım 1, 2022 03:42
İsrail’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu düzenlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TEL Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçiliğince, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı hasebiyle resepsiyon düzenlendi.

Tel Aviv Büyükelçilik Konutu’nda Maslahatgüzar Mehmet Şekerci’nin konut sahipliğinde gerçekleşen merasime, İsrail İrtibat Bakanı Yoaz Hendel, İsrail Devlet Protokol Şefi Büyükelçi Gil Haskel, Savunma Bakanlığı Siyasi İşler Genel Müdürü Shimon Nave ve İsrailli kurumlardan çok sayıda isim ile yabancı diplomatik misyon temsilcileri, ülkedeki Türk kurum ve kuruluşlarının yetkilileri ve davetliler katıldı.

İki ülke ulusal marşlarının seslendirilmesiyle başlanan resepsiyonda, Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçiliği İkinci Katibi Beril Bahadır, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Bayramı iletisini okudu.

Tel Aviv Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Mehmet Şekerci, merasimde yaptığı konuşmasında, uzun müddettir süren temaslar sonucunda İsrail ve Türkiye ortasında ilgilerin diplomatik düzeyinin olağana çıkarılmasının kararlaştırıldığını anımsattı.

Erdoğan’ın daveti üzerine martta İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un Türkiye’yi ziyaret ettiğini ve bunu karşılıklı üst seviye ziyaretlerin izlediğini lisana getiren Şekerci, iki ülke ortasında sağlıktan tarıma birçok alanda iş birliği için teknik görüşmelerin devam ettiğini paylaştı.

İki ülke ortasındaki münasebetlerin tüm alanlarda ilerletilmesi için çalıştıklarını belirten Şekerci, ekonomik bağlantıların geliştiğini ve Türkiye’nin İsrail’in en büyük beşinci ticaret hacmine sahip ortağı olduğunu lisana getirdi.

İki ülke ortasındaki ticaret hacminin 2021’de 8,4 milyar dolar olarak kaydedildiğini aktaran Şekerci, bu sayının bu yıl 10 milyar düzeyine çıkmasını umduklarını söyledi.

Şekerci, turizm alanında, İsrail’in en büyük havalimanı Tel Aviv Ben Gurion havalimanının, temmuzdan eylüle 3 ay boyunca Türkiye’yi en fazla seyahat edilen nokta olarak açıkladığını duyurdu.

Türkiye ve İsrail’in çok istikrarsız bir bölgede yer aldığını aktaran Şekerci, Türkiye’nin İsrail- Filistin ortasında Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu kararlarına uygun biçimde kapsamlı, adil, iki devletli bir tahlili desteklediğini vurguladı.

-“İki ülke geleceğe uygunlukla bakan bir bağlantı inşa etti”

İsrail Bağlantı Bakanı Yoaz Hendel de İsrail’de yarın gerçekleştirilecek seçimlerin öncesindeki akşamda resepsiyona katılmaktan memnuniyet duyduğunu söz etti.

İsrail hükümeti ve halkı ismine Türkiye Cumhuriyeti’nin 99. yaş gününü kutlamaktan onur duyduğunu lisana getiren Hendel, “Yahudilerin sayılara hürmet duyduğunu”, Türkiye’nin güçlenerek yüzyıla ulaşmasından öğrenilecek şeyler olduğunu söyledi.

İsrail’in kuruluşundan itibaren Türkiye ile diplomatik bağlarda iniş-çıkış yaşandığına değinen Hendel, “Memnuniyetle iki ülke de görüş ayrılıklarını geride bırakarak geleceğe düzgünlükle bakan yeni bir bağlantı tesis etti.” dedi.

Hendel, iki ülke ortasındaki ilgilerde iktisat alanına özel vurgu yaptıklarını belirtti.

Türkiye açısından İsrail’in değerli bir ihracat ortağı olduğunu aktaran Hendel, iş birliğinin sıhhat, irtibat, tarım ve turizm üzere birçok alana yayılması isteğini lisana getirdi.

İsrailli Bakan Hendel, “İki ülke ortasındaki bağların uygunlaşması, karşılıklı büyükelçilerin atanmasıyla iş birliğinin öbür alanlara da yayılmasının önünü açacak.” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.