İş Bankası/Aran: Kredi ucuzlamasına karşın krediye erişim güçleşiyor

İş Bankası/Aran: Kredi ucuzlamasına karşın krediye erişim güçleşiyor

ABONE OL
Kasım 1, 2022 03:12
İş Bankası/Aran: Kredi ucuzlamasına karşın krediye erişim güçleşiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Ortan 2. Finansın Geleceği Doruğu’nda konuştu.

Büyümenin sağlıklı ve sürdürülebilir olması için kredilendirmenin seçici yapılıyor olması ve verimli yatırımların finanse edilmesi gerektiğini belirten Ortan “bunun mümkün olmadığı durumlarda banka kredileriyle bankacılık bölümüyle büyüme ortasındaki münasebet zayıflamaktadır.” dedi.

Uygulanan siyasetlerin bankacılık kesiminde riskleri artırdığına dikkat çeken Ortan “Yeni İktisat Modeli’nin öngördüğü büyüme ve istihdamdan yana net tercih belirtilen ve bunu destekleyen siyasetlerden bahsetmiyorum. Tam aksine bu siyasetin uygulanmasını da engelleyen makro ihtiyati önlemleri kast ediyorum.

Alınan önlemlerle bir arada Yeni İktisat Modeli’nin desteklediği dalları bile destekleyemeyecek noktaya geldik. Faiz indirimi krediye daha ucuza erişebiliyorsanız işe fayda. Şayet kredi ucuzlamasına karşın krediye erişim güçleşiyorsa bunun kimseye bir yararı yoktur. Gayemiz krediyi erişilebilir kılmak, bunu yatırıma döndürmekse bu hususta meselelerimiz olduğunu söz edeyim” formunda konuştu.

Aran bölüm olarak misyonlarının salt büyümeyi değil, sürdürülebilir ekonomik kalkınmayı desteklemek olması gerektiğini lisana getirdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.