İnci GS Yuasa: Zelzele Farkındalığı Hepimizin Sorumluluğu

İnci GS Yuasa: Zelzele Farkındalığı Hepimizin Sorumluluğu

ABONE OL
Kasım 2, 2022 04:57
İnci GS Yuasa: Zelzele Farkındalığı Hepimizin Sorumluluğu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

GS Yuasa ile İnci Holding’in iştiraki İnci GS Yuasa, toplumsal alanda “canlı hayatını kurtarmak” maksadı ile çalışmalarını sürdürüyor. 30 Ekim 2020’de gerçekleşen İzmir Depremi’nin yıl dönümü vesilesiyle açıklamalarda bulunan İnci GS Yuasa İdare Heyeti Lider Vekili Cihan Elbirlik, sarsıntı konusunda uzun vadeli düşünmenin gerekliliğini ve özel bölümün farkındalık noktasında sürdürülebilir tesirini vurguladı.

İnci GS Yuasa, toplumda afete hazırlık kültürünün yaygınlaştırılması için Türkiye’nin birinci arama kurtarma sivil toplum kuruluşu olan, BM ve AB nezdinde değerli arama kurtarma kuruluşlarından birisi haline gelen AKUT ile uzun vadeli çalışmalarına devam ediyor.

Dünya akü devi Japon GS Yuasa ile Türkiye’de otomotiv tedarik endüstrinin esaslı firması İnci Holding’in iştiraki İnci GS Yuasa, toplumsal alandaki katkılarını “canlı ömrünü kurtarmak” amacı çerçevesinde sürdürüyor. Bu kapsamda Türkiye’nin birinci arama kurtarma sivil toplum kuruluşu olan AKUT ile uzun vadeli iş birliğine devam eden şirket, afete hazırlık kültürünün toplumda yaygınlaştırılması için farkındalık çalışmaları yürütüyor.

İnci GS Yuasa, 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen İzmir Depremi’nde hayatını kaybeden iş arkadaşları Mert Küçükyumuk’un isminin verildiği AKUT’un Manisa’daki lojistik merkezinin yenilenmesine, geçen sene mart ayında takviye olmuştu. Mert Küçükyumuk Lojistik Merkezi, AKUT’un başta Manisa ve İzmir olmak üzere tüm Türkiye’de gereksinimi olan herkese elini uzatmasına katkı sağlıyor. STK’ların toplumu afetlere hazırlık konusunda bilinçlendirmesinin ehemmiyetine ve bu hususta özel bölüme düşen sorumluluğa yönelik geçtiğimiz sene AKUT ile bir canlı yayına da imza atan şirketin İdare Heyeti Lider Vekili Cihan Elbirlik, İzmir Depremi’nin yıldönümüne özel açıklamalarda bulundu.

Elbirlik: “Özel dal ve STK’lar ortasındaki sürdürülebilir iş modeli konusunda örnek olmak istiyoruz.”

Depremin vakitsiz bir husus olduğuna dikkat çeken Cihan Elbirlik: “Ülkemizin gerçeklerinden biri olan zelzele üzerinde düşünmeyi, çalışmayı ve tesir odaklı işlere imza atmayı 30 Ekim İzmir Sarsıntısı üzere, gerçekleşen üzücü olaylar sebebiyle hiç bırakmamamız gerekiyor. İnci GS Yuasa olarak bitmeyen gücümüzü bu alana da kanalize etmeye değer veriyoruz. Bugün, AKUT Mert Küçükyumuk Lojistik Merkezi birçok hayata yardım eli uzatmayı sürdürüyor. Vakitle bu tesirin çoğalması ve benzeri acıların bir daha yaşanmaması en büyük temennimiz. Afet öncesi hazırlıklı olmanın ve uzun vadede toplumda afete hazırlık kültürünün oluşturulmasının kıymetine vurgu yaptığımız yayınımızda vardığımız ortak noktalardan biri de STK’ların özel kesim tarafından desteklenmesinin yarattığı fark oldu. Projemizin, STK’larla olan sürdürülebilir iş modeli manasında rol model olmasını ve değişimi teşvik etmesini tüm kalbimle diliyorum. İnci GS Yuasa olarak dalımıza son teknolojili akülerimizle ve yenilikçi hizmetlerimizle olan katkımız üzere, bu alanda da tahlil odaklı çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

İzmir Depremi’nin yıl dönümünde iş arkadaşları Mert Küçükyumuk ile ailesini ve hayatını kaybeden vatandaşlarımızı anan ve bu vesile ile zelzele farkındalığının değerini bir kere daha vurgulayan Elbirlik; “Pek çok hayatı değiştiren afetler konusunda ne kadar çok şahısta farkındalık oluşturabilirsek tesirimiz o kadar görünür olacaktır. Bunun, bireylerin ve kurumların ortak sorumluluğu olduğuna inanıyorum. Birkaç saniyenin geleceğimizi sildiği senaryoyu, o birkaç saniyede neler yapmamız gerektiğinin şuurunda olarak değiştirebiliriz. Unutmayalım ki, ‘depremde bina hayat kurtarır, hazırlıklı olmak hayat kurtarır.’ Herkesi bu dönüşüme ortak olmaya davet ediyorum.” açıklamalarında bulundu.

2016 yılından 2022 Eylül ayına kadar AKUT Başkanlığı göreviniyürüten ve bayrağı Lider Yardımcısı Mehmet Murat Boz’a devreden eski Başkan Recep Şalcı ise;“AKUT Lideri olarak vazife yaptığım 6 yıl boyunca gerçekleşen kıymetli AKUT iş birliklerinden birisi İnci GS Yuasa ile hayata geçirdiğimiz bu toplumsal yarar projesidir. Herkesin bildiği üzere ülkemizin arama kurtarma alanındaki birinci STK’sı olan, BM ve AB nezdinde en kıymetli arama kurtarma kuruluşları ortasına giren AKUT’un, gönüllülerinden sonra en kıymetli destekçileri, afet şuuruna sahip ve elini taşın altına koyan İnci GS Yuasa üzere özel dal kuruluşlarıdır. Bu hakikaten hoş bir STK-Özel Dal iş birliği örneğidir. Çünkü bu iş birliğinin ruhu ‘hayat kurtarmaya’ dayanıyor.” dedi.

AKUT’un yeni lideri Mehmet Murat Boz ise, Manisa Mert Küçükyumuk Lojistik Merkezi’nin, yalnızca AKUT’un Ege Bölgesi operasyonları için değil, tüm Türkiye’deki afetler için kıymetli bir merkez olduğunu vurgulayarak; bu projenin hem AKUT hem de tüm arama kurtarma STK’ları bağlamında emsal projelere örnek olmasını dilediğini söyledi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.