İktisada ait “torba” kanun teklifi TBMM Genel Heyeti’nde

İktisada ait “torba” kanun teklifi TBMM Genel Heyeti’nde

ABONE OL
Aralık 2, 2022 05:00
İktisada ait “torba” kanun teklifi TBMM Genel Heyeti’nde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ekonomiye ait “torba” kanun teklifinin görüşmeleri TBMM Genel Şurası’nda devam ederken, teklifte 10 unsur daha onaylandı.

Kabul edilen unsurlara nazaran, içme sularının Sıhhat Bakanlığınca yapılan yahut yaptırılan her türlü tetkik ve analiz bedellerinden vilayet özel yönetimlerince 30 Eylül 2022’ye kadar ödenmemiş olan alacak fiyatları ferileriyle birlikte terkin edilecek. Bu alacakların tahsili için açılmış davalarda karar verilmesine yer olmadığına, icra takiplerinin ise iptaline karar verilecek. Karar verilmesine yer olmadığına yahut takibin iptaline karar verilen hallerde yapılan masraflar taraflar üzerinde bırakılacak ve vekalet fiyatına hükmolunmayacak.

Anayasa Mahkemesinin, zarurî emeklilik yaşından evvel misyon müddeti dolan lideri ve Yargıtay, Danıştay, Sayıştay Lider ve üyeleri ortasından seçilen üyeleri rastgele bir sürece gerek olmaksızın ve boş takım koşulu aranmaksızın, kalan misyon müddetlerini tamamlamak üzere geldikleri üyelik misyonuna geri dönecek.

Yükseköğretim kurumlarından seçilenler, talepleri üzerine Yükseköğretim Heyeti tarafından ayrıldıkları Yükseköğretim Kurumuna yahut uzmanlık alanlarına nazaran talep ettikleri 3 yükseköğretim kurumundan birine atanacak.

Anayasa Mahkemesi üyeliğine üst kademe yöneticileri, hür avukatlar, birinci sınıf hakim ve savcılar ile raportörler ortasından seçilenlerle, yükseköğretim takımından seçilip öğretim üyeliğine dönmek istemediğini vazife müddeti bitmeden bir ay içinde bildirenler, Sayıştay üyeliği takımına atanacak.

Görevi sona eren üyelerin yeni vazifelerine atamaları gerçekleşinceye kadar, özlük hakları mahkeme tarafından karşılanmaya devam edecek. Mahkeme üyelerinin mahkemede geçirdikleri müddetler ve yeni vazifelerinde doğal oldukları kanun kararlarına nazaran hizmetlerinde pahalandırılacak.

Yaş haddine kadar misyonlarına devam etmeleri öngörülen üyelerden yaş haddini doldurmadan kendi isteğiyle üyelikten çekilenler de düzenlemeye tabi olacak. Bu kararlar 1 Ekim 2022’den itibaren uygulanmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girecek.

Finansman şirketlerinin, kredilendirecekleri mal yahut hizmetleri temin eden satıcılarla evvelce yazılı halde yapmaları mecburî olan mukaveleleri, uzaktan bağlantı araçlarının kullanılması suretiyle aralı olarak da yapılabilecek.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Konseyi (BDDK), Finansal Kiralama Faktoring Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanunu’na tabi şirketlerde kuruluş müsaadesi için aranan yahut kurucularda aranan koşulların kaybedilmesi durumunda faaliyet müsaadesini kaldırabilecek ve tasfiyesine karar verebilecek.

Hizmet sağlayıcılarınca kurumlar vergisi beyannameleri ekindeki gelir tablosunun net satışlar kısmında belirtilen fiyattan şirketin posta hizmetlerinden elde ettiği net satış hasılatına isabet eden ölçünün yüzde 2’si, kurumlar vergisi beyannamesinin verildiği ayı takip eden ayın sonuna kadar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bildirilecek.

Hizmet sağlayıcıları tarafından belirlenen katkı hissesinin tahakkukuna temel bildirimlerin müddetinde yapılmaması, eksik yahut yanlış yapılması ya da belirtilen müddet içinde katkı hissesinin ödenmemesi/eksik ödenmesi halinde bildirimin yahut ödemenin, bildiri tarihinden itibaren 1 ay içinde yapılması istenecek. Bu müddet içinde katkı hissesinin tahakkukuna temel bildirimin eksiksiz ve gerçek yapılmaması, katkı hissesinin ödenmemesi yahut eksik ödenmesi hallerinde Bakanlığın bildirimi üzerine Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumunca hizmet sağlayıcısının yetkilendirmesi iptal edilecek.

Hizmet sağlayıcılarınca, 2022 yılı ekim-kasım-aralık periyodu posta hizmetlerinden elde edilen net satış hasılatına isabet eden ölçünün yüzde 2’si gelecek yıl mart sonuna kadar Bakanlığa bildirilecek.

Hizmet sağlayıcılarına yönelik düzenlemeler 1 Ocak 2023’ten itibaren yürürlüğe girecek.

Turizm payı

Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da yapılan değişiklikle idari para cezası alt ve üst sonları güncelleniyor. Alt ve üst hudutları belirtilen idari para cezalarının uygulanmasında Ticaret Bakanlığınca ceza meblağı belirlenirken işlenen kabahatin haksızlık içeriği, tekrarı ve sayısı, kabahat hasebiyle elde edilen menfaatin ve neden olunan zararın büyüklüğü ile failin kusuru ve ekonomik durumu üzere konular dikkate alınacak.

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının karar alma organı olan İdare Şurası Lideri, Tanıtma Genel Müdürlüğünden sorumlu Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı olacak.

Turizm hissesi alınan işletmelerin turizm hissesi oranları azaltılıyor. Buna nazaran turizm hissesi, bileşik tesisler ile konaklama tesislerinden, Bakanlıktan evraklı yeme-içme ve cümbüş tesislerinden ve deniz turizmi tesislerinden binde 7,5 yerine binde 5; seyahat acenteleri ve hava yolu işletmelerinden on binde 7,5 yerine on binde 5 oranında alınacak. Bu düzenleme, 1 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe girecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığından turizm işletme evraklı deniz turizmi araçlarından turizm hissesi alınmasına ait düzenleme yürürlükten kaldırılıyor lakin bu araçlardan 31 Aralık 2022 tarihine kadar turizm hissesi alınacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.