İGART Galerisinin Birinci Standı “Viyadük Altındaki Rüyalar”, Sanatseverlerle Buluştu

İGART Galerisinin Birinci Standı “Viyadük Altındaki Rüyalar”, Sanatseverlerle Buluştu

ABONE OL
Ekim 30, 2022 02:12
İGART Galerisinin Birinci Standı “Viyadük Altındaki Rüyalar”, Sanatseverlerle Buluştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyanın en kıymetli global aktarma merkezi olma özelliğinin yanı sıra, üniversal sanat için de bir merkez olma vizyonuyla yola çıkan İGA İstanbul Havalimanı, kültür ve sanat alanında yaptığı tüm çalışmaları İGART çatısı altında topladı. İGART kapsamında gerçekleştirilen İGART Sanat Projeleri Yarışmaları’nın birinci fazı kapsamında finale kalan 13 eser sanatseverle buluştu.

İGA İstanbul Havalimanı, ulaşım merkezi olmanın yanı sıra, kültürlerin de karşılaştığı bir alan olarak; İGART Sanat Projeleri Yarışı ile birlikte, İstanbul’un kültür ve sanatla harmanlanmış kimliğiyle Anadolu coğrafyasının kültürel hafızasını, farklı kültürlerle buluşturmayı amaçlıyor. Dünyanın en büyük havalimanı ve global aktarma merkezi olma özelliğinin yanı sıra, kozmik sanat için de bir merkez olma vizyonuyla yola çıkan İGA İstanbul Havalimanı, bu vesileyle küratörlüğünü İGART Yürütme Heyeti Üyesi Prof. Dr. Marcus Graf’ın yaptığı ve İGART galerinin birinci standı olan “Visions Under the Viaduct | Viyadük Altındaki Rüyalar”ı, 27 Ekim’de ziyaretçilere açtı.

Galeri yeri, havalimanın dokusuna uygun kendine has bir yapı olarak mimar Murat Tabanlıoğlu tarafından tasarlandı. Galerinin birinci standı, İGART Sanat Projeleri Yarışmaları’nın birinci fazı kapsamında finale kalan 13 yapıtın projelerinden oluşuyor. “Visions Under the Viaduct | Viyadük Altındaki Rüyalar”, standı, İGART Sanat Projeleri Yarışının şeffaf ve disiplinler ortası yaklaşımının bir göstergesi niteliğini de taşıyor.

En kıymetli misyonlarından birisi insanları buluşturmak, kavuşturmak ve yeni kıssalara imkan sunmak olan İGA İstanbul Havalimanı böylelikle, Türk kültürünün ve sanatının dünya vatandaşlarına tanıtılması misyonunu de üstlenmiş oldu.

İGART Sanat Projeleri Yarışı genç yeteneklere fırsat sağladı…

İGART bünyesinde, 35 yaş altı Türk ve yabancı genç sanatçı ve kümelere yönelik başlatılan 2021 Eylül ayında duyurulan İGART Sanat Projeleri Müsabakaları serisinin birincisine, 221 proje ile genç yetenekler iştirak sağladı. İGART Yürütme Konseyi Lideri Hüsamettin Koçan, İGART Yürütme Konseyi üyelerinden Deniz Odabaş, Prof. Dr. Gülveli Kaya, Prof. Dr. Marcus Graf, Mehmet Ali Güveli, Murat Tabanlıoğlu ve Nazlı Pektaş’ın yanı sıra heykeltıraş Seyhun Topuz ve heykeltıraş Seçkin Pirim’in yer aldığı heyetin değerlendirmesinin akabinde öncelikle finalistler açıklandı. Sıkı bir eleme sonrasında yarışmanın birincisi İGA İstanbul Havalimanı’nda gerçekleşen merasimle duyuruldu ve Türkiye’de kültür sanat alanında bugüne kadar verilen en büyük meblağ olan 1 milyon TL’lik büyük ödül, geçtiğimiz Mart ayında “Saya’nın Sesi” isimli yapıtla sahibi Betül Kotil’e takdim edildi.

İGA İstanbul Havalimanı, üniversal sanatın da merkezi olacak”

İGART galerisinin birinci standında, İstanbul’un kültür ve sanatla harmanlanmış kimliğiyle Anadolu coğrafyasının kültürel hafızasını, farklı kültürlerle buluşturmayı amaçladıklarını lisana getiren İGA İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu, sanatın sonlarının kaldırılması için değerli bir maksat üstlendiklerini lisana getirdi. Samsunlu kelamlarına şöyle sürdürdü:“İGA İstanbul Havalimanı’nı sadece varılacak bir merhale değil, ziyaretçilerin bir defa daha gelmek isteyecekleri yaşayan bir merkez haline getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Kültür sanat çalışmaları da bu çalışmalarımızın en değerli ayaklarından birini oluşturuyor. İGART Sanat Projeleri Yarışı ile birlikte, İstanbul’umuzun kültür ve sanatla harmanlanmış kimliğiyle Anadolu coğrafyasının kültürel hafızasını, farklı kültürlerle buluşturmayı amaçlamıştık. Şimdiyse bu emel doğrultusunda “Dreams Under the Viaduct | Viyadük Altındaki Rüyalar” ile birinci standımızı sanatseverle buluşturmanın heyecanı içerisindeyiz.Şu ana kadar ülkemizin vizyon projesi olan İGA İstanbul Havalimanı’nı tanımlarken, “Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı” vurgusunu sık sık lisana getirdiğimize şahit olmuşsunuzdur. Bugün artık bunun yanında diyebiliyoruz ki, üniversal sanat için de bir merkez olma vizyonuyla yola çıkan İGA İstanbul Havalimanı,Türkiye’nin kültür ve sanatta da dünyaya açılan kapısı olacak…”

Sergi 2023 Ocak ayı sonuna kadar İGA İstanbul Havalimanı Dış Çizgiler A-B Knuckle’da ziyaret edilebilecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.