Her çocuk devletin müdafaa şemsiyesi altındadır

Her çocuk devletin müdafaa şemsiyesi altındadır

ABONE OL
Ekim 31, 2022 03:00
Her çocuk devletin müdafaa şemsiyesi altındadır
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çocuk muhafaza alanına olan muhtaçlık süratlice artıyor…

Çocuklara yönelik her türlü riskin önlenmesi, ortadan kaldırılması ve tedavi edici hizmetler çocuk muhafaza alanı kapsamında bulunuyor. Her çocuğun devletin muhafaza şemsiyesi altında olduğunu belirten uzmanlar; aile birliği parçalanmış, temel gereksinimlerini karşılayamayan, ihmale ve istismara açık hale gelen çocukların özel olarak korunmaya muhtaçlık duyduğunu söz ediyor. Öğr. Gör. Ezgi Etki, çocuk muhafaza alanına olan gereksinimin süratli bir halde arttığına dikkat çekerken birebir vakitte bu alanda çalışan işçi niteliğinin de artırılmasının ehemmiyetini vurguluyor.

Üsküdar Üniversitesi Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Muhafaza ve Bakım Hizmetleri Program Lideri Öğr. Gör. Ezgi Etki, çocuk müdafaa alanının kapsamı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Önleyici ve tedavi edici hizmetleri kapsıyor

Çocuk müdafaa alanının çocuklara yönelik her türlü riskin önlenmesi ve ortadan kaldırılması, çocuğun üstün faydasının ve iyiliğinin korunması, gelişiminin desteklenmesi üzere maksatların gerçekleştirilmesi istikametinde verilen hizmetleri, mevzuatları ve kuruluşları kapsayan bütüncül bir alanı söz ettiğini belirten Öğr. Gör. Ezgi Etki, “Bu alan hem önleyici hem de tedavi edici hizmetleri içerir. Bir yandan çocukların maruz kalabileceği çeşitli sıhhat sıkıntılarını, bağımlılık, istismar, şiddet üzere riskleri önlemeye yönelik hizmetler bulunurken, bir yandan da unsur kullanımı olan, ağır işlerde çalıştırılan, suça sürüklenen, ihmal ve istismara maruz kalan çocuklar üzere çeşitli risklerle karşı karşıya gelmiş kümelerin korunmasını, desteklenmesini ve tedavisini içeren hizmetleri kapsar.” dedi.

Ailesi dağılan çocuklar korunmaya muhtaçtır

Öğr. Gör. Ezgi Etki, her çocuğun devletin muhafaza şemsiyesi altında olduğunu vurguladı ve kelamlarına şöyle devam etti:

“Ancak kimi çocuklar özel olarak korunmaya gereksinim duyarlar. Burada ‘korunmaya gereksinimi olan çocuklar’ kavramına değinilmesi gerekiyor. Çocuklar için korunmaya muhtaçlık duyma durumu, meydana gelen kişisel ve toplumsal problemler çerçevesinde aile birliğinin parçalanması ve çeşitli sebeplerle varlığını devam ettirememesi durumunda oluşan bir sorundur. Yani çeşitli sebeplerle ebeveynleri ile birlikte yaşamayan yahut ailesiyle birlikte olsa da gereksinim duyduğu ilgi ve sevgiden mahrum kalan, temel gereksinimleri karşılanmayan, suça sürüklenen, gerekli eğitimi alamayan, çalıştırılan, ihmale ve istismara açık duruma gelen, makûs muameleye maruz kalan çocuklar korunmaya gereksinimi olan çocuklar içerisinde sayılır.” tabirlerini kullandı.

Sosyal problemlerden en çok çocuklar etkileniyor

Toplumlarda yaşanan toplumsal problemlerden en çok etkilenen hassas kümelerin başında çocukların geldiğini belirten Öğr. Gör. Ezgi Etki, “Göç, yoksulluk, işsizlik, şiddet üzere toplumsal meselelerin aile yapısını değiştirdiği ve münasebetiyle da çocukların ömür kurallarını etkilediği görülüyor. Günümüzün en temel toplumsal sorunu yoksulluk. Yoksulluk çocuklar için temel besine, uygun barınma şartlarına, eğitime, sıhhat hizmetlerine erişmeme üzere meselelere sebep olurken bir yandan da şiddet, istismar, husus kullanımı, aile parçalanması, suça sürüklenme üzere birçok toplumsal sorunun da itici gücünü tabir ediyor. Bu bağlamda çocuk müdafaa alanına olan gereksinimin süratli bir biçimde arttığı söyleyebiliriz.” dedi.

Problemle müsabakadan müdahale edilmeli

Çocuk müdafaa alanında tedavi edici hizmetler çok değerli olduğunu vurgulayan Öğr. Gör. Ezgi Etki, “Bu alanı güzelleştirmek ve çocuğun üstün faydasını korumak için önleyici hizmetleri yanlışsız ve vaktinde yürütmek de kıymetlidir. Yani çocuk bir sorunla müsabakadan biz bunun tedbirini aldığımızda çocuğu hakikaten korumuş oluruz. Örneğin yoksulluğun olduğu bir ailede çocuk suça sürüklenmeden, eğitimden kopmadan yahut istismarın rastgele bir çeşidine maruz kalmadan o aileyi desteklemek hem çocuk açısından hem de çocuk müdafaa sisteminin yükünün azaltmak açısından yanlışsız bir müdahale olacaktır.” tabirlerini kullandı.

Personel niteliğinin artırılmasına ehemmiyet verilmeli

Çocuk muhafaza alanında çalışan işçi niteliğinin artırılmasının da kıymetli noktalardan biri olduğunu belirten Öğr. Gör. Ezgi Etki, “Her kademede çalışacak çalışanın bilhassa de çocukların korunma altına alındığı kurumlarda çocukların direkt bağlantı içerisinde olduğu bakım elemanlarının bu alanda eğitim almış şahıslardan oluşması bir gerekliliktir. Çocuklarla çalışan işçi ve okuldaki öğretmenlerinin daima bağlantı halinde olması, hem korunma altındaki çocukların sağlıklı takibinin yapılması hem de risk altındaki çocukların erken teşhisinin sağlanması açısından okul toplumsal hizmetinin etkin bir alan olarak yaygınlaştırılması üzerinde durulması gereken kıymetli noktalar ortasındadır.” dedi.

Temel sorumluluk devlete ait

Üsküdar Üniversitesi Çocuk Muhafaza ve Bakım Hizmetleri Program Lideri Öğr. Gör. Ezgi Etki, mevzuatlarda temel sorumluluğun devlette ilişkin olduğunu söyledi ve kelamlarını şöyle tamamladı:

“Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, Ulusal Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Sıhhat Bakanlığı, mahallî idareler ve kolluk kuvvetleri üzere birçok kurumun bünyesinde çocuk muhafaza alanına yönelik sorumluluklar tanımlanmıştır. Lakin devletin yanı sıra sivil toplum kuruluşları da bu alanda kıymetli yer tutmakta, tıpkı vakit da özel dalın de bu alana yönelik hizmetleri bulunmaktadır. Hususla ilgili kamu, özel dal ve sivil toplum kuruluşlarının iş birliği içerisinde yürüttüğü proje ve hizmetlerin sayısının ve kapsayıcılığının arttırılmasının çocuk muhafaza alanı için değerli gelişmeler sağlayacağını da söyleyebiliriz.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.