Hedge fon devinden ‘resesyon kaçınılmaz’ uyarısı

Hedge fon devinden ‘resesyon kaçınılmaz’ uyarısı

ABONE OL
Kasım 17, 2022 03:00
Hedge fon devinden ‘resesyon kaçınılmaz’ uyarısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hedge fonu devi Man Group Plc’nin CEO’su Luke Ellis, Fed’in enflasyonu hedeflenen yüzde 2’ye geri getirmeye çalıştığı sürece ABD’de resesyonun “kaçınılmaz” olduğunu söyledi.

Ellis, ABD enflasyonunun gelecek yıl yüzde 3,5 ila yüzde 4’e düşmesini ve Fed’e faiz artışlarını duraklatmak için bir “mazeret” sunmasını beklediğini lakin insanların beklediğinden daha uzun mühlet zorlayacaklarını düşündüğünü söyledi.

Ellis Global Finans Başkanları Yatırım Doruğu’nun oturum ortalarında yaptığı konuşmada, “Enflasyon düştüğünde, Fed’in ayağını frenden çektiklerini görebilirsiniz, fakat bir noktada ABD’de bir sakinlik yaşayacaksınız, bu kaçınılmaz” dedi.

Ellis geçtiğimiz ay önemli meselelerin ABD ve dünya ekonomilerini gelecek yılın ortasına kadar resesyona iteceğini söyleyen JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon’un kelamlarına dayanak verdi. Enflasyon ve sakinlik tasalarının önümüzdeki hafta yapılacak orta seçimlerde demokratlara mal olabileceği ve dünyanın geri kalanının ekonomik sıhhati üzerinde geniş kapsamlı tesirleri olabileceği bedellendiriliyor.

Man Group CEO’su yatırımcıların enflasyon ve resesyonla ilgili tecrübe eksikliği göz önüne alındığında birçok varlık portföyünün yanlış varsayımlar üzerine inşa edildiğini belirtti.

Dünyanın en büyük halka açık hedge fonu şirketi Man’in başındaki isim, “Yatırım yapmanın en kolay zamanı” olarak değerlendirdiği son on yılın akabinde insanların epey kayıtsız bir hale geldiğini vurguladı. Man Group Eylül ayı sonuna kadar 138,4 milyar doları denetim etti.

Ellis, tahvil ve pay senetlerinin enflasyonist ortamda daha irtibatlı hale geleceğini ve özel yatırımların resesyonla birlikte batan şirketlerden ziyan göreceğini söyledi.

Man CEO’su, artan ekonomik belirsizlik ve piyasa oynaklığının etkin varlık idaresi için fırsatlar yarattığını, kredi piyasasında “bir ölçü değer” gördüğünü, lakin oynaklığın devam edeceğini ve temerrüt oranlarının artacağını söyledi.

Ellis ayrıyeten, İngiltere tahvil piyasasındaki son karmaşaya dikkat çekerek, niceliksel genişlemenin gevşemesinden ve devlet tahvili piyasalarındaki likidite eksikliğinden kaynaklanan risklerden de bahsetti.

Eski İngiltere Başbakanı Liz Truss’ın kısa idaresi sırasında devlet tahvillerinde yaşanan sert satışlar, türev piyasalarda borç odaklı yatırım stratejilerinin bir modülü olarak kullanan emeklilik fonları için büyük piyasa bedeli kayıplarını tetikledi.

Ellis bahisle ilgili, “Önümüzdeki birkaç yıl içinde düşecek diğer araçlar da göreceğiz zira bunlar muhteşem düşük finansmana çok bağımlıydı” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.