Gültepe’de Cumhuriyet Bayramı Türküler ve zeybekle kutlandı

Gültepe’de Cumhuriyet Bayramı Türküler ve zeybekle kutlandı

ABONE OL
Ekim 31, 2022 23:51
Gültepe’de Cumhuriyet Bayramı Türküler ve zeybekle kutlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Konak Belediyesi’nin kentin dört bir yanında gerçekleştirdiği Cumhuriyet Bayramı kutlama aktiflikleri kapsamında, en coşkulu kutlamalardan biri Gültepe’de yaşandı. Cumhuriyet Bayramı korteji, Atatürk Anıtına çelenk sunumu, konser, şiir dinletisi ve zeybek şovlarıyla renklenen aktiflikte konuşan Lider Batur, “Cumhuriyetin aydınlık yüzü Gültepelileri sevgiyle, hürmetle selamlıyorum. Her vakit bir ortada olmaktan, omuz omuza, dayanışma içinde olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Konak Belediyesi’nin klasik hale getirdiği, Ulusal bayramlarda Gültepe’de Atatürk Anıtı’na çelek sunum merasimi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99’uncu yıldönümünün kutlandığı Cumhuriyet Bayramı’nda şenliğe dönüştü. Cumhuriyet Bayramı kortejinin Gültepe Meydanı’na yürüyüşüyle başlayan kutlama aktiflikleri, çelenk merasimiyle devam etti. Cumhuriyet Bayramı’na özel konser, şiir dinletisi ve zeybek gösterisinin de yapıldığı kutlama aktifliğine Konak Belediye Lideri Abdül Batur, CHP Konak İlçe Lideri Akın Küçükoğullarından, CHP Konak bayan ve gençlik kolları, Konak Belediyesi Meclis Üyeleri, sivil toplum ve demokratik kitle örgütleri temsilcileri, muhtarlar ve Gültepeliler katıldı.

Cumhuriyet Bayramı korteji fark yarattı

Bando Rumeli eşliğinde yürüyen kortej Gültepe’yi Türk bayrağının kırmızı beyazına bürüdü. Konak Belediye Lideri Abdül Batur’un başı çektiği kortejin Gültepe Meydanı’na gelmesiyle büyük coşku yaşandı. Cumhuriyet Bayramı yürüyüşünün akabinde Konak Belediye Başkanlığı ve CHP Konak İlçe Başkanlığı çelenkleri Atatürk Anıtı önüne yerleştirildi.

Batur: Cumhuriyet özgürlükler rejimidir

Çelenk sunum merasiminde konuşan Konak Belediye Lideri Abdül Batur, Gültepelilere “Cumhuriyetin aydınlık yüzü Gültepelileri sevgiyle, hürmetle selamlıyorum. Her vakit bir ortada olmaktan, omuz omuza, dayanışma içinde olmaktan gurur duyuyoruz” diyerek seslendi. Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayan Lider Batur, Cumhuriyetin bir özgürlükler rejimi olduğunu ve Cumhuriyetin kurumlarının ülkeyi ileri götürdüğünü vurgulayarak şöyle konuştu:

“Cumhuriyet özgürlük, demokrasi, kültür, sanat, adalet demek. Cumhuriyeti bize emanet eden Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, 99 yıl evvel, bu ülkenin refahı ve memnunluğu için, halkın ileriye gitmesi için çok büyük atılımlar yaptılar. Çabucak birinci on yıl içinde kurulan Cumhuriyet kurumları, fabrikalar bize ülkemizin ileri atılımlarını gösteriyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyetini bir türlü içlerine sindiremiyorlar ancak Cumhuriyet yüzde 5 olan okuma oranını yüzde 90’lara çıkardı. Kitap okuyan, yorum yapabilen vatandaş istemiyorlar. Cumhuriyet bizi cahilleştirmedi, bilakis, her vakit ileriye götürdü. Cumhuriyet özgürlükler rejimidir. İnsanların hayat usullerine müdahale etmeyen, herkesi kucaklayan bir rejimdir.”

Küçükoğullarından: Yaşasın Demokrasi, Yaşasın Cumhuriyet

Cumhuriyet Bayramı’nı “Yaşasın Demokrasi, Yaşasın Cumhuriyet” diyerek kutlayan CHP Konak İlçe Lideri Akın Küçükoğullarından da yaptığı konuşmada şu kelamlara yer verdi:

“Cumhuriyet dünya üzerindeki ülkelerde uygulanabilen en insancıl en demokratik idare biçimlerinden birisidir. Hatta en uygunudur denilebilir. Zira cumhuriyette bir seçme özgürlüğü vardır. 29 Ekim 1923 tarihine kadar Türklerin kurmuş olduğu hiçbir devlette cumhuriyet yönetimi yer almazdı. Lakin o gün bir diktatör yahut bir kral hatta padişah olma bahtı olmasına karşın Mustafa Kemal Atatürk cumhuriyeti ilan ederek ülkemizin müreffeh ve uygar ömrü yaşamasına giden yoldaki en büyük kapıyı aralamıştır.”

Gültepe’de Cumhuriyet Bayramı coşkusu meydanlara sığmadı

Çelenk sunumu ve merasim konuşmalarının akabinde, Gültepe Meydanı, Konak Belediyesi’nin düzenlediği etkinliklerle tam bir şenlik havasına büründü. TRT sanatkarı ve Konak Belediyesi Türk Halk Müziği Koro Şefi Bahar Almaç ve TRT İzmir Radyosu saz sanatkarları, Atatürk’ün de çok sevdiği Kırmızı Gülün İsmi Var ve Vardar Ovası türküleri başta olmak üzere birbirinden hoş yapıtları seslendirdi. İzmir Ulusal Kütüphane Vakfı Lideri ve Konak Belediyesi Meclis Üyesi Ulvi Puğ’un sunumu ve okuduğu şiirlerle devam eden aktiflikte İzmir Folklor Gençlik ve Spor Kulübü Derneği efeleri de Sarı Zeybek ve Harmandalı oyunlarıyla bayram coşkusunu doruğa taşıdı. Gültepe’deki Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının sonunda coşkulu kalabalık daima birlikte söylenen İzmir Marşıyla Gültepe’yi çınlattı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.