Goldman Sachs’dan optimist gaz fiyatı iddiası

Goldman Sachs’dan optimist gaz fiyatı iddiası

ABONE OL
Kasım 16, 2022 11:00
Goldman Sachs’dan optimist gaz fiyatı iddiası
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Goldman Sachs, Avrupa’da ülkelerin süreksiz olarak tedarik üstünlüğü sağlamasıyla, bölgede gaz fiyatlarının önümüzdeki aylarda yüzde 30 civarında düşeceğini öngörüyor.

Avrupa’da gösterge doğal gaz fiyatı (TTF) Salı günü megavat saat başına yaklaşık 120 eurodan süreç gördü. Lakin Goldman Sachs tarafından geçen hafta yayınlanan araştırma notuna nazaran, birebir gösterge fiyatın 2023’ün birinci çeyreğinde megavat saat başına 85 euroya düşmesini bekliyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve akabinde Avrupa’nın güç tedariği üzerinde oluşan baskılar, Ağustos ayında fiyatları megavat saat başına 340 euronun üzerinde tarihi düzeylere çıkarmıştı.

Avrupa’nın gaz deposunun temelde bu kış dönemi için dolu olması, sonbaharın beklenenden daha ılıman geçmesi, buna bağlı olarak ağır kullanım devrinin başlamasının gecikmesi ve çok yüksek sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) arzı, gaz fiyatlarında yaşanan soğumanın nedenleri olarak görülüyor.

Son raporlar, Avrupa’da LNG kargolarını boşaltmayı bekleyen yaklaşık 60 gemiye işaret ederken Gas Inftastructure Europe (Avrupa Gaz Altyapısı) tarafından derlenen en son datalara nazaran, Avrupa’daki depolama düzeyleri yüzde 94 düzeyinde gerçekleşiyor.

Yakın vadede, hayat maliyeti krizinin bir kısmını hafifletebilecek düşük gaz fiyatlarına ait bir optimistlik mevcut. Öte yandan orta vadede arzı teminat altına almaları için Avrupalı ​​liderler üzerinde çok fazla baskı bulunuyor.

Goldman Sachs analistleri araştırma notunda, “Emtia grubumuz, depolama düzeyleri tekrar inşa edildiğinden önümüzdeki yaz keskin bir biçimde yükselmeden evvel birinci çeyrekte 85 euroya kadar düşüş öngörüyor” dedi. İddiaları, fiyatların Temmuz ayı sonuna kadar megavat saat başına 250 euronun biraz altına yükseleceğine işaret ediyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.